1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Gaziantep'te, pozitif vakalılar ve temaslılar şehir içi otobüse binemeyecek

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında izolasyonda olması gereken pozitif vakalar ve temaslılarının şehir içi otobüslere binmelerinin önüne geçiliyor. İlk olarak Gaziantep'te başlayacak uygulama için Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci ile Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin protokol imzaladı.
30 Eylül 2020 12:20
+Aa- Yazdır
Gaziantep'te, pozitif vakalılar ve temaslılar şehir içi otobüse binemeyecek

Koronavirüs salgınında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de riskli vatandaşlar yani, Koronavirüs tanısı konmuş kişiler ve bu kişilerin temaslılarının izolasyonda kalmaları gerekiyor. Bu kapsamda geliştirilen HES (Hayat Eve Sığar) Kodu uygulaması uzun süredir şehirlerarası ulaşımda, kurum ziyaretlerinde ve şimdilerde de okullarda kullanılmaya başlandı. HES Kodu sorgulamasında riskli çıkan vatandaşların seyahatleri ve ziyaretleri engelleniyor, denetimlerde izolasyon bölgelerine gönderiliyor ya da yurtlara yerleştiriliyor. Halk sağlığının korunması ve Koronavirüs salgınının önlenmesi için kapsamı genişletilen HES Kodu uygulaması artık şehir içi ulaşımda da kullanılmaya başlanacak. İlk olarak Gaziantep'te başlatılması planlanan uygulama için Sağlık Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandı.

Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin'in imzaladığı protokol kapsamında, toplu taşıma araçlarında kullanılan Gaziantep Kart ile Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında entegrasyon sağlanacak.

Vatandaşlar, Gaziantep Kart için kullandıkları mobil uygulama üzerinden ya da kart dolum merkezlerinden HES Kodlarını Gaziantep Kart'ına tanımlayacak. Kişi otobüse binip kartını okuttuğunda sistem kişinin sağlık durumunu Sağlık Bakanlığı servislerinden sorgulayacak. Kişi eğer pozitif ya da temaslı ise sistemde riskli olarak gözükeceğinden otomatik olarak uyarı verecek. Bu kişilerin hem otobüse binmeleri engellenecek, hem de İç İşleri Bakanlığı tarafından izolasyon denetim tedbirleri uygulanacak. 600 bin kişinin otobüs kartına tanımlanacak sistemin kısa süre içinde ülke geneline yaygınlaştırılması planlanıyor.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:49 - Soyuz MS-16 kapsülü dünyaya döndü07:44 - Ömür boyu nafaka uygulaması kalkıyor07:30 - Ekonomileri 20 sektör ayakta tutacak07:15 - Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Hedef tamamen yüz yüze eğitim07:10 - Alman istihbaratı WhatsApp yazışmalarını okuyabilecek07:07 - Yunanistan devlet kanalı montaj fotoğrafla 'Oruç Reis'i kovduk' haberi yaptı
07:05 - Suudi savcıya Kaşıkçı terfisi06:40 - Hayvancılık yatırımına yüzde 100 destek06:30 - Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor - Haritalı06:10 - PKK'nın Karabağ'da 7 kampı var04:53 - Kamulaştırma kararları Resmi Gazete'de04:51 - 10 havalimanı 'daimi hava hudut kapısı' ilan edildi
04:47 - Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı İdari ve Hizmet Birimleri Kadro Yönetmeliğinde Değişiklik04:45 - Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik04:44 - Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Proje Destek Programlarına İlişkin Yönetmelik04:41 - Türkiye Su Enstitüsü Sözleşmeli Personel Yönetmeliği01:12 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar
01:11 - Gelecek Partisi, tepkiler sonrasında, yerli otoyla ilgili paylaşımı sildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam