1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli öğretmenlere ilave eğitim öğretim tazminatı ödenir mi?

Sözleşmeli öğretmenlerden atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak istihdam edilenlere Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararına göre ilave eğitim öğretim tazminatı ödenmez.
24 Nisan 2021 14:00
+Aa- Yazdır
Sözleşmeli öğretmenlere ilave eğitim öğretim tazminatı ödenir mi?

17.04.2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararının "Diğer Tazminatlar" başlıklı III sayılı Cetvelin A. Eğitim Öğretim Tazminatının 13.01.2014 tarihli ve 2014/5800 sayılı BKK ile değiştirilen 2. maddesinde; "Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşlara (alanlara) göre aşağıdaki oranlarda ilave eğitim öğretim tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez." düzenlemesi yer almaktadır.

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararda; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atananlara, atandıkları branşa ve gördükleri yükseköğrenim sürelerine göre %4 ile %15 arasında değişen oranlarda ilave eğitim-öğretim tazminatının ayrıca ödeneceği hüküm altına alınmıştır.

Söz konusu düzenlemeye göre ilave eğitim öğretim tazminatı alabilmek için; ek V sayılı cetvelde yer alan okul veya kurumlarda çalışıyor ve atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atandığınız branşlara (alanlara) göre fiilen derse giriyor olmanız gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığında Sözleşmeli öğretmenlere ilave eğitim öğretim tazminatı ödenir mi?

Sözleşmeli öğretmenlere ödenecek maaşlar hakkında; Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, 10.10.2016 tarih ve 11073895 sayılı yazılarının 8. maddesinde; "Sözleşmeli öğretmenlere, bir örneği ekte gönderilen (I) sayılı Cetvellerde belirtilen sözleşme ücreti ödenecektir." açıklamasında bulunmuştur.

İşte cetveldeki, hizmet sürelerine göre 2016 yılı sözleşmeli öğretmen maaşları

Bu ücret her yıl yenilenerek ilgili birimlere bildirilir.

Ayrıca; Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 3. maddesinin birinci fıkrasında; "Sözleşmeli personelin ücreti; pozisyon unvanı, bu unvana ilişkin eğitim düzeyi, kamu kurum ve kuruluşlarında aynı kadro veya pozisyon unvanında geçen hizmet süresi dikkate alınarak tespit edilir." hükmüne dördüncü fıkrasında; "Sözleşme ile çalıştırılacak personele sözleşme ücreti dışında herhangi bir ad altında ödeme yapılamaz ve sözleşmelere bu yolda hüküm konulamaz." hükmüne yer verilmiştir.

10 Ocak 2012 tarihli ve 28169 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan "Sözleşmeli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararına" göre ek listeye göre atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak istihdam edilen sözleşmeli öğretmenlere ek bir tazminat ödenmesi hükmü bulunmamaktadır.

Dolayısıyla sözleşmeli öğretmenlerden atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak istihdam edilenlere Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararına göre ilave eğitim öğretim tazminatı ödenmez.

Sözleşmeli öğretmenler için hazırladığımız ve "4/B sözleşmeli öğretmenin mali hakları" başlıklı araştırma dosyamızda yer alan kalemlerde sözleşmeli öğretmenlerin mali hakları bulunmaktadır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
17:12 - Sel, hortum ve fırtına gibi hava olaylarının nedeni 'kuraklık'17:11 - Orman yangınlarıyla mücadelede İHA sayısı 7'ye yükseltildi17:10 - Manavgat'ta rüzgarın etkisiyle çalışmalar güçlükle ilerliyor17:05 - Ekonomiye güven 3 yılın zirvesinde16:57 - TCDD, 13 bin 500 personeli adına birer fidan bağışlayacak16:53 - Kayseri'de baraj gölüne giren 2'si çocuk 3 kişi kayboldu
16:36 - Bakan Soylu, yangın bölgesine gidiyor16:28 - Kazada ölen üniversiteli Eda'nın diplomasını babası aldı16:26 - '2022'nin sonunda yerli otomobilde seri üretime geçeceğiz'16:24 - Orman işçisi olmak için başvuran 73 kişi parkurda yarıştı16:22 - Securitas, Tepe Güvenlik AŞ'yi satın alıyor16:19 - Kurum: Evleri hasar görenlerin evleri yeniden yapılacak
16:16 - İBB İtfaiyesi Manavgat ve Marmaris'te görev yapmaya başladı16:14 - Prof. Dr. Kargı: Yeni dalgadan en çok aşısızlar etkilenecek16:12 - Mardin Valisi: Aşı olmayanları tespit ettik, iknaya çalışıyoruz16:11 - Aşı olmak istemeyen kadını, eşi ve aile hekimi ikna etti15:57 - Fırat Kalkanı bölgesine 2 terörist etkisiz hale getirildi
15:50 - Bir yıldır görev yaptığı köyde vatandaşların gönlünde taht kurdu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam