1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü
Anasayfa \ 2010 \ Anayasa referandumu

Anayasa referandumu

 
02:11
05 Eylül 2010
YAŞ ve HSYK kararıyla atılanlar, haklarını yargıda arayabilecek1982 Anayasası 3 konuda yargı yoluna başvurmaya dahi izin vermemiş durumdadır. Bunun en büyük sıkıntısı ise 28 Şubat döneminde yaşandı. Yüzlerce askeri personelin ilişiği kesildi ama bu personel haklarını hiçbir yerde arayamadı. Yine HSYK, bazı hakim ve savcıları meslekten attı ama atılanlar da haklarını yargıda arayamadı. Referandum tasarısında 3 işleme maruz kalan personel hakkında yargı yoluna başvurma imkanı getirilmektedir.
 
 
00:08
24 Ağustos 2010
Anayasa Mahkemesine nasıl üye seçilecek?Referandumda, oylamaya sunulacak konulardan birisi de Anayasa Mahkemesidir. Anayasa Mahkemesi, başörtüsü ve Anayasa değişikliği kararlarında da olduğu üzere, şekil denetimi yapma yetkisine haiz olmasına rağmen esas denetimi de yapabilmektedir. Hali hazırdaki yapıda, 11 üyeli mahkemenin 4 üyesini Yargıtay ve Danıştay üyeleri belirlemektedir. HSYK dosyasında da belirttiğimiz üzere Yargıtay, Danıştay üyelerini ise HSYK atamaktadır. Yeni yapnın nasıl olacağına ilişkin bir değerlendirme için başlığa tıklayınız.
 
 
10:31
18 Ağustos 2010
Toplu görüşme ile toplu sözleşme arasındaki farkHer yıl, 15 Ağustos'ta memur maaşlarına yapılacak zammı görüşmek üzere, sendikalar ile hükümet temsilcileri arasında toplu görüşmeler yapılmaktadır. 15 gün süren görüşmelerde bir anlaşmaya varılamaması halinde, Uzlaştırma Kuruluna başvurulmaktadır. Ancak Uzlaştırma Kurulunun vereceği karara uyulması zorunlu değildir. Anayasa referandumu ile bu durum değişmekte ve tarafları bağlayacak yeni bir düzenlemeye gidilmektedir. Devamı için başlığa tıklayınız.
 
 
01:37
16 Ağustos 2010
HSYK'da nasıl bir değişiklik yapılıyor?Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, son dönemdeki kararlarıyla hep gündemde olmuştur. Meslekten atma (Ferhat Sarıkaya), görevden el çektirme (Erzurum savcıları) bunlardan sadece bir kaç tanesidir. Kurulun şuanki üye seçimi şu şekildedir: HSYK, Yargıtay ve Danıştay üyelerini seçmekte; Yargıtay ve Danıştay üyeleri de HSYK üyelerini belirlemektedir. Yapılan yeni düzenlemenin kabul görmesi halinde HSYK'nın üye yapısı daha çoğulcu bir hale dönüşecek, örneğin 22 üyeli yeni Kurulun 10 üyesini hakim ve savcılar kendileri belirleyecektir. HSYK'da yapılan değişikliğin nasıl bir yapı oluşturacağını görmek için başlığa tıklayınız.
 
 
01 Ağustos 2010 11:44
Anayasa Mahkemesi Paketin gerekçeli kararını açıkladı - TAM METİN
 
 
00:07
08 Temmuz 2010
Anayasa değişiklik paketindeki iptal edilen ifadelerAnayasanın 148. maddesinde "Anayasa değişikliklerini ise sadece şekil bakımından inceler ve denetler." hükmü yer almaktadır. Bu açık hükme rağmen, Anayasa Mahkemesi üyelerinin çoğunluğu, Anayasanın 4. maddesinde öngörülen teklif edilemezlik yasağı kapsamında esas denetimi yapmıştır. Denetim sonucunda oluşan karara göre, en çok tartışılan iki madde, Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın yapısı maddelerinde, kısmi iptal kararı verilmiştir. Söz konusu iptal kararları reformun özüne yönelik değildir.
 
 
13 Mayıs 2010 07:01
5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun
 
 
00:23
24 Mart 2010
Yeni Anayasa taslağında halk iradesi ne kadar belirgin?Yeni Anayasa taslağı sonrasında yapılan yorumlar incelendiğinde, bir çok kişinin taslağı okumadığı görülmektedir. Genel siyasi jargonlarla konuya yaklaşılıp hemen ideolojik gözlüklerle tasarı ele alınmaktadır. Ancak konuya "halkın iradesi" açısından bakmanın en doğru yöntem olması gerektiğini düşünüyoruz. Halkın iradesi şuan için iki şekilde görünür haldedir. Birincisi Cumhurbaşkanlığı seçimi, ikincisi ise Meclistir. Taslak incelediğinde şu görülecektir. Bir siyasi partiye kapatma davası açılmasında ve Anayasa Mahkemesine üye seçiminde halk iradesine; HSYK'nın oluşumunda ise meslek mensuplarının iradesine ağırlık verilmiştir. Devamı için başlığa tıklayınız.
 
 
10:33
22 Mart 2010
Anayasa paketi açıklandı... TAM METİN23 maddelik Anayasa paketi açıklandı. Pakette memurları ilgilendiren 5 düzenleme bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir: 1- Toplu sözleşmede uzlaşmazlık çıkması halinde başvurulan Uzlaştırma Kurulu Kararları kesinlik taşıyacak. 2- İdarenin işleyişiyle ilgili şikayetler için kamu denetçisi kurumu getirilmektedir. 3- YAŞ kararıyla ordudan atılanlar için dava yoluna giderek hakkını arayabilme imkanı getirilmektedir. 4- Uyarma ve kınama için yargı yoluna gidilemeyeceğine ilişkin hüküm kaldırılmaktadır. 5- Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı getirilmektedir.
 
SON HABERLER
11:50 - 'Kira ve fatura sonrası emekliye sadece ekmek parası kalıyor'11:48 - Harfiyat kamyonun altında kalan 5 yaşındaki Yaren'in ölümüne 69 bin lira11:47 - Ankara'da DEAŞ mensuplarına yönelik operasyonlarda 3 zanlı yakalandı11:42 - Sağlık Bakanlığı'nın, başasistanlık sınavı için 1,5 yıl sonra verdiği cevap11:27 - Kayak merkezlerinde son durum11:25 - Erbaş: FETÖ ve DEAŞ, din istismarının en canlı örnekleridir11:24 - Arda Turan transferinde sıcak gelişme! İşte açıklanacağı tarih11:23 - Küçükbaş hayvancılığa milli ve yerli teknolojik destek11:20 - Sendikalar, 'şehit' ve 'gazi' kelimeleri için izin isteyecek11:19 - 'Bugün hala Atatürk'ü doğru anlayamamanın sancısını çekiyoruz'
11:18 - Kavgaya müdahalede bulunan polisi şehit eden sanığa müebbet istendi11:17 - Emeklilerin yeni banka promosyon miktarı şubatta belirlenecek11:10 - Hücre evlerini finanse eden 15 FETÖ şüphelisine gözaltı11:08 - Yargıtay, dedikodu çıkararak başka işçiye sataşmayı haklı fesih saydı11:07 - Kayseri'de bidona başı sıkışan köpeği jandarma kurtardı11:06 - Kara yoluyla geçen yıl 90,2 milyon yolcu taşındı11:04 - Bakan Pekcan: KOBİ'lere kredi faiz oranı indirildi11:03 - FETÖ'nün 'VIP dinleme' davasında sona gelindi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
CHP'li belediyelerin, Cemevlerine ibadethane statüsü veren uygulamalarını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam