1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Tıbbi sekreterlik kurslarına tepki

Resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında, çok sayıda mezun olmuş aday var iken, tıbbi sekreterlik kursları adı altında bir kaç aylık eğitime tabi tutulan adayların istihdam edilmesi, bu mesleğin eğitimini alan tıbbi sekreterlerin tepkisine neden oluyor. Yükseköğrenim görerek mezun olan tıbbi sekreterler, bir çok ildeki kurs uygulamalarıyla mesleklerinin dejenere edildiğini belirtmekte ve tıbbi sekreterlik kurslarının kapatılarak, bu kursları bitirenlerin tıbbi sekreter olarak çalıştırılmasının önüne geçilmesini istemekte... Memurlar.net forum üyelerinin tepkileri için başlığa tıklayınız.
22 Eylül 2009 12:02
Yazdır

sofi.52

Arkdaşlar mesleğimiz öldü
Her yer şirket elemanları ile dolu ..buda yetmezmiş gibi artık her ilde bir tıbbi sekreterlik kursu var....
Mesleğimiz öldü ...

forestn_end

2 ay önce işkurdan mail geldi,tıbbi sekreterlik kursu için görüşmeye çağırmışlar,anlam veremedim.Mailde aşağıdaki adreste görüşelim demişler ama adres yoktu,oda işin ilginç yanı..Yani demem o ki,mesleğiniz gerçekten elden gidiyor galiba.Haklısınız..(yazan; mesleği özel sektorde kendi hariç diğer bolumlere kaptıran biri)

eczakcali

gerçekten vahim bi durum.
şu bir gerçek ki hastanelerdeki şirket elemanları genelde 'birilerinin' yakınlarıdır...ellerinden gelse tümden hastaneyi bu şekilde doldururlar ama güçlerinin yettiğince işte...

Emre_1983

Ben bunu yaklaşık iki ay önce Sağlık Başlığında Tıbbi sekreterlik bölümü mezunuyum demeye utanıyorum. Diye başlık açarak belirttim kimse anlamadı. Bu kursun yasaklanması lazım bu bir. İkincisi benim çalıştığım yerdeki bütün tıbbi sekreterler özel şirket elemanlarına ait. Bu ne biçim zihniyet ne biçim iş madem bir aylık bir kursla insanı tıbbi sekreter yapıyordun sayın sağlık bakanlığı neden 4 yıl milleti okuttun. Köyden soğukta karda kışta araç bekleye bekleye, öğle arası kuru simit yiye yiye. Hakkatten bu meslek öldü. Öldürdüler malesef. O başlığı okursanız ben de bir tıbbi sekreter olarak durumumun baya bi zor olduğunu göreceksiniz. Ben de tıbbi sekreter olarak cezaevine ünvan değişikliği ile sağlık memurluğuna atandım. Şimdi sütur at iğne vur görevin diyorlar ben de bunları bilmiyorum

esra_ebru

slm.tıbbı sekreterlikte okuyan emek eden arkadaşlarım işe girmiyorlar.sekretelikle alakası olmayan insanlar işe giriyorlar.bizim hastane öyle.emin olun ki çalıştığım hastanede tüm servisdeki sekreterler in eğitim durumu ya ortaokul ya düz lise ya anadolu lisesi.eğitimini almayan insanları oturtmuşlar eğitimi almış insanlarıda evde oturtmuşlar.adalete bak hele.

kizilkaya1979cnk

arkadaşlar bende tıbbisekreterlik bölümü mezunuyum bölümün ilk mezunlarındanım 10 yıl oldu mezun olalı çalıştıgım hastanede tıbbi sekreter adı altında çalışan lise ve orta okul mezunlarını görüyorum içim acıyo...ben işe başlayalı daha 2 yıl oldu ama işe başlayamayan arkadaşlarım adına çok üzülüyorum madem devlet iş imkanı vermiycek önüne geleni tıbbi sekreter yapcak niye bizi okuttu.eylem yapalım hakkımızı arayalım sağlık bakanına mailler atalım sesimizi duyuralım

mehmetustay

Bence tıbbi sekreterlik bitmiştir.İzmirde bilgisayar sertifikası alırken tıbbi sekterliğe gidenleri görüyordum peynir ekmek gibi sertifika alıyorlardı.Bence bunu okulda okuyanlar için kötü bir durum.Bende 2 yıllık radyoloji/fizik tedavi yada anestezi bölümlerinden birine girmeyi düşünüyorum.İleride bunlarında kursu açılırsa benim 2 yıl okumamın ne anlamı kalacak?Zaten amaç ucuza çalışacak eleman elde etmek.Özel hastane ve taşeron firmaların canına minnet.Okul okumuş biri alacağına asgari ücrete kurs görmüş birini çalıştırmak çok hoşlarına gider.Memlekette suyu çıkmayan meslek kalmadı.

birma.31

Bulunduğum şehirdeki devlet hastaneside yaklaşık 60 şirket elemanı Tıbbi Sekreter olarak çalışıyor ve bunlardan sadece bir kişi Tıbbi Sekreterlik mezunu.Yani 60 kadroyu, meslektaşlarım yerine vasıfsız şirket elemanları dolduruyor. Onlar bizim unvanımızla çalışıyor, biz evimizde oturuyoruz. Reva mı bu? Haram olsun, yazıklar olsun...

tıbia

bu saate kadar sertifika alanlar aldı ama şu andan itibaren zor arkadaşlar sıkmayın canınızı...bi bakın:
http://cygm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/alanprogramlari/buro/4seviye.html

yeni renk 06

arkadaşlar bende iktisat mezunuyum .bankaları hep deniyorum ama olmuyo .neyse zaten bu ülkede kimse kendi işini yapmıyoki.sorun burda.bende 2 ay önce güya 80 saat olan ama 10 saatte bilemedin 20 saate alınabilecek bir tıbbi sekreterlik sertifikası aldım:) sözde 80 saat gittik ama aslında 40 saat ders gördük.neyse ögrendiklerimiz zor değildi zaten .ben bizim burda açılan çok iyi bir özel hastaneye girebilmek için almıştım.sizin adınıza üzgünüm .zaten cok şaşırmıştım.bu kadar kolaysa niye okuyolar 2 yıl diye.ben bizim halk egitim merkezinden aldım .ankaradan.ve telep cok fazla bu işe...herşey layıgıyla olmuyo zaten.iş olsunda ne olursa olsun artık.

cosar

malesef yıllardır tıb .sek . yetiştiren bir öğretmen olarak yaşanan haksızlıklara kahroluyorum .benim öğrençim 4 yıl boyunca haftada 6 saat bilgisayar görüyor. maliye veya adliye sınavları için 40-50 saatlik halk eğitim sertifikası isteniyor .sağlık kuruluşlarında belediyele işçi olarak alınıp sontradan kadroya geçirilen memur edilen kişiler tıbbi sekreterlik yaptırılıyor terminolaji sıfır .daha dogrusu onların terminolojileri farklı . tıb. sek bölümü yokken belki anlaşılırdı bu uygulama ama hala neden devam ediyor anlamak güç. yine ihalelerle yüzlerçe tıb sek. öğrençim boş gezerken sirket elamanları na hastane işleri yaptırılıyotr. en azından bu işlerde çalıştırılmak için bile olsa tıb.sek . alma zorunlulugu olmalı bençe . ama diyorum böyle olsada niye benim öğrençilerim üzerinden birileri para kazansın .direk personel alımına geçilmeli bençe.

sizlerede bir öğretmeniniz olarak şunu tavsiye ediyorum tıbbi sekreterlik derneği kurunuz . dernekleşmek meslekleşmek kendini kabullendirmektir.ha bu arada biz öğretmenlerinde birçok sıkıntısı var ama dernekleşemedik açısını çekiyoruz.

adaletin teçelli edeçegi günleri görmek dilegiyle allah yardımçınız olsun.

***---

Bende tıbbi sekreterim atanalı 2 yıl oldu 4b sözleşmeliyim. Geröekten çalıştığım yerde rahat 20-25 şirket çalışanı bizim işimizi yapıyor. Geneli de düz lise mezunu umarım bu durum bir an önce son bulur sizlerin hakkına girilmiş oluyor.madem böyle olacaktı sizler niye okudunuz değil mi? Artı hepside kat yada poliklinik sektereri benden daha fazla benim işimi yapıyorlar. Bense özlük denen yerde çalıştım öğrendiğim o kadar tıbbi terimi unuttum. Yolunu açık olsun........

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 83,933 defa okundu. 199 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam