1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kararname yayımlandı... Sözleşmeli öğretmenlikle ilgili merak edilen 2 soruya yanıt

04 Haziran 2011 14:05
+Aa- Yazdır

Sözleşmelilere Müjdeli Haber Geldi

Kamuda çalışan tüm evet tüm sözleşmeli personel kadroya alınıyor. Yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Sözleşmeli çalışıp şu anda askerde bulunanlar, seçimde adaylık nedeniyle istifa edenler, doğum izninde olanlar dahil kamudaki tüm sözleşmeliler kadroya geçecekler.

İstisna var mı?

Bakanlar Kurulu kararına göre istisna;

Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatı ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda, ayın veya haftanın bazı günleri yada günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışanlar ile yükseköğretim kurumlarının araştırma-geliştirme projelerinde proje süreleriyle sınırlı olarak çalışanlar hariç olmak üzere?

Hükmü gereği,

Bu çalışanlar kadroya geçemeyecekler. Bunun dışında kalan tüm 4/B'li ve 4924'lüler memur olarak atanacak.

Kadroya geçiş nasıl olacak?

Kurumlar bir ay içerisinde başvuru alacaklar yani başvuru şartı var. Başvurudan sonra iki ay içerisinde kadroya geçiş tamamlanacak.

Kadroya geçenler bulundukları pozisyonda görev yapacaklar. Yani A okulunda Sınıf Öğretmeni olan bir kişi kadroya geçtiğinde de A okulunda Sınıf Öğretmenliğine devam edecek.

Yıl şartı var mı?

Daha önce dile getirilen 3 yılını dolduranlar kadroya geçecekler diye bir şart söz konusu değildir. 2006 yılında sözleşmeli öğretmen olanlar da bu yıl sözleşmeli öğretmen olanlar da kadroya geçeceklerdir.

Bundan böyle sözleşmeli alınacak mı?

Bu Kanun Hükmünde Kararname ile 657 sayılı kanunun 4B hükmü yada 4924 sayılı kanun kaldırılmadığından bundan böyle de sözleşmeli pozisyonlara personel alınabilecek.

Bu kararname ile kadroya geçeceklerin pozisyonları iptal edilecek (yani doldurdukları pozisyonlar, kadro olmuş olacak) fakat 30bin öğretmen alımı ile boşalan 15bine yakın sözleşmeli pozisyon iptal edilmiş olmayacak. Bu nedenle sözleşmeli öğretmen alımı yapılmasında hukuken bir engel yoktur.

Öğretmenlerden en çok gelecek sorulardan bir tanesi de:

Bu yıl il dışı yer değiştirmeye başvurabilecek miyiz?

Sorusu olacaktır. Bu sorunun cevabı: Bu yıl il dışı yer değiştirmeye başvuramazlar fakat 3 yılını sözleşmelilikte dolduranların gelecek yıl isteğe bağlı yer değiştirmede başvurmaları mümkün olacaktır.

Kararname beklentilere cevap verdi mi?

Tam anlamıyla cevap vermedi ama olumlu bir gelişme olduğu söylenebilir.

1- Asıl beklenen özellikle eğitimde Sözleşmeli Öğretmenlik kavramının tümden kaldırılması beklenmekteydi.

2- Kararnamenin son maddesine yer alan ?Bu maddenin uygulamasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı yetkilidir.?

Hükmü gereği açıklama yapılması gereken hususlar vardır.

Değerlendirmelerimize devam edeceğiz?

Saygılarımla?

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
177 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:05 - Denetimli serbestlik, Covid sebebiyle 1 ay uzatıldı00:04 - Personel giderinin en düşük olduğu ilçe Altındağ ilçesi00:02 - 29 Kasım 2020'den önemli gündem başlıkları00:00 - Dışişleri Bakanlığı'ndan İran'a başsağlığı mesajı23:45 - Bakan Koca, rol kapmak isteyen vekil için açıklama yaptı23:31 - İlçe milli eğitim müdürü istifa etmek zorunda kaldı
23:10 - Selimiye Camii 'meydan projesi' bilmecesi23:06 - Pandemide döneminde bu köye Covid-19 giremedi22:59 - Kızılırmak'ı besleyen dere tamamen kurudu22:58 - Havalar soğudu, ıhlamurun fiyatı uçtu22:52 - Emniyetten 'sahte genelge' uyarısı22:49 - 6 yayla evi soyuldu, komandolar operasyonları sıklaştırdı
22:47 - Terör örgütü Kovid bahanesiyle Avrupa'da para topluyor22:36 - Dr. Sezici: Hayatınızda olmadığı kadar halsizlik yaşıyorsunuz22:34 - Eski tren garı fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri oluyor22:31 - Fuat Oktay'dan şehit polis memuru için başsağlığı mesajı22:16 - İstanbul'da Ekim ayında toplu ulaşımda yüzde 8.3'lük
22:10 - Sağlık Bakanı Koca'dan İstanbul uyarısı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam