İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü, veliden değil öğrenciden para alınmasını istedi

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 10 Eylül 2011 09:02, Son Güncelleme : 15 Ağustos 2021 18:59

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürünün Kayıt Parası Açıklaması

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürünün Anadolu Ajansı tarafından yayımlanan açıklamasında

?Yıldız, okul aile birliklerinin, öğrenci kaydı sırasında velilerden para talep etmemeleri gerektiğini bildirerek, ''Dolayısıyla okul aile birliklerinin okullarda komisyon oluşturarak, gelen velilerden bu manada para toplamamasına yönelik sayın bakan talimat verdi'' dedi.

Bu konuda gelen şikayetleri incelemek ve değerlendirmek üzere bir komisyon kurduklarını aktaran Yıldız, şunları kaydetti:

''Eğer varsa bu tür şikayetler 'Kayıt İzleme Komisyonu'na geliyor. Anında müdahale ediliyor. Bize ilk kez gelen, henüz öğrenci vasfını taşımayan birinden para istemek gibi komik bir duruma arkadaşlarımız düşmesin. Yasal anlamda, yasaya uygun davranmamış olurlar. Sayın Bakanımızın talimatıyla çıkarılan genelgeyi çiğneyerek bu manada yasal olmayan bir işe girişmiş olurlar. Yönetici arkadaşlarımıza düşen, kayıt sırasında bu problemi yaşatmamalarıdır.''

Cümlelerine rastlamaktayız. Sayın Yıldızın diğer sözleri bilinen cümlelerden oluşuyor fakat ?Bize ilk kez gelen, henüz öğrenci vasfını taşımayan birinden para istemek gibi komik bir duruma arkadaşlarımız düşmesin. Yasal anlamda, yasaya uygun davranmamış olurlar.?

Cümlesi çok manidar.

Çünkü sayın Yıldız henüz öğrenci vasfını taşımayandan para istenmesinin komik olacağını söylüyor. Yani öğrenci olsun ondan sonra para alın diyor aslında. Ve itiraf ediyor öğrenciden para alınması gerektiğini.

Öğrenci olmayandan komik şekilde para alınmasının yasal olmayacağını söyleyen sayın YILDIZ yanlış bir beyanda bulunuyor çünkü yasa öğrenciden para alınmasını değil Okul Aile Birliklerinin para alabileceklerini düzenliyor. Yani okulla ilgisi olmayan bir vatandaş da okula ayni yada nakdi bağış yapabilir, Okul Aile Birliği da kabul edebilir.

Buradan da anlıyoruz ki kayıt döneminde para alınmasın diye koparılan kıyamet daha önce belirttiğimiz Okullara bağış kandırmaca mı? yazı içeriğini tamda karşılar nitelikte.

Yani kayıt parasını bitirdik denilecek ve kayıttan sonra kim ne tutturursa? Unutulmasın ki kayıt parası hiçbir mevzuatımızda yok bunun adı kayıt parası değil Okul Aile Birliğine bağıştır.

Türk Eğitim ? Sen İst.9 Nolu Şube Başkanı Sayın Enver DEMİR'in belirttiği ?Ya kayıt parası, ya karın ağrısı !? ifadesi gerçekten yerinde olmuştur. Sayın Demir; ?Maddi imkanları kısıtlı olan bir okulda çocuğunuzun hijyenik olmayan ortamda hastalanmaması neredeyse mümkün değildir.?cümlesiyle devam etmiş açıklamasına haklı olarak ve,

Vatandaşa gerçekçi çağrıda bulunarak;

?Onun için siz ya çocuğunuzun okuluna makul bir bağış yapın ya da sistemin değişmesi için okul müdürüne değil siyasi iktidara yüklenin !?

cümleleriyle sonlandırmıştır.

Katılmamak mümkün değil bu cümlelere.

Sayın bakan samimi olalım, birbirimizi kandırmayalım okullar velilerin sırtından dönüyor ve veli desteği olmazsa ne temizlik yapabilirsiniz ne de eğitim? Siz 50-100TL gibi makul katkı bekleyenlerle değil kapılarını binlerce TL'lerle açanlarla uğraşın? Kolaydır İstanbul'un zengin yerlerinde yöneticilik yapmak? Varoşu mazur görün diğerlerine el atın lütfen. Bir yanda yılda bin TL bulamayan okullar diğer yanda ise yüzbinTL'lerle oynayan okullarımız var. Tabii ki garibanın sesi çıkıyor parası olmadığı için diğeri kaydının olması şartıyla zaten razı binlerce TL'yi ödemeye bir çırpıda?

Saygılarımla?

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber