1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Anayasa Yazım Komisyonu, 3 madde üzerinde mutabakat sağladı

31 Mayıs 2012 19:07
Yazdır

Anayasa Uzlaşma Yazım Komisyonu Üyesi Faruk Bal, Anayasa Uzlaşma Yazım Komisyonu'nda ?hayat hakkı', 'insanın maddi ve manevi varlığı, bütünlüğü ve korunması' ile ?işkence ve kötü muamele yasağı' başlıklarının müzakere edildiğini ve mutabakat sağlandığını bildirdi.

Bal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, bugünkü Anayasa Uzlaşma Yazım Komisyonu toplantısında, ?hayat hakkı', ?insanın maddi ve manevi varlığı, bütünlüğü ve korunması' ile ?işkence ve kötü muamele yasağı' başlıklarının müzakere edildiğini ve taslak madde metinleri üzerinde mutabakat sağlandığını bildirdi. Bal, Bu taslak metinlerin yarın Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na takdim edileceğini ve bu komisyonun yapacağı değerlendirmenin esas olacağını kaydetti.

Komisyonda daha önce ?eşitlik' ilkesi ile ilgili 3'üncü madde üzerinde uzlaşılamadığının hatırlatılması üzerine Bal, temel hak ve hürriyetler başlığı bitmeden eşitlik maddesine döneceklerini söyledi. Eşitlik maddesinin aslında en çok uzlaşılacak madde olduğunu belirten Bal, ?İnşallah süreç içinde bir araya gelinerek ortak akılda birleşmek suretiyle milletimizin her ferdini kapsayacak şekilde, kimseyi dışlamayan bir anlayışla metin haline dönüştürülecektir? dedi.

KABUL EDİLEN ÜÇ MADDE

Bugünkü toplantıda yeni Anayasa'da yer alması planlanan 'Kişi hak ve hürriyetleri' başlığı altındaki üç madde şöyle:

?Madde 4: Herkes hayat (yaşama) hakkına sahiptir. Meşru müdafaa ve suçla mücadele esnasında kanunun cevaz verdiği hallerde, hayat (yaşam) hakkını ortadan kaldıracak ya da tehlikeye düşürecek ölçüde güç kullanımının kesinlikle gerekli olduğu durumlar istisnadır.

Madde 5: Herkes maddi ve manevi varlığını koruma, geliştirme ve buna saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir.

Tıbbi zorunluluklar ya da kişinin aydınlatılmış rızası esas alınmak şartıyla kanunda açıkça belirtilen haller dışında bilimsel ve tıbbi deneyler dahil kişinin vücut bütünlüğü dokunulamaz.

İnsan bedeni ve organları insan onur (şeref) ve haysiyetine aykırı bir şekilde metalaştırılamaz.

Madde 6: İşkence ve kötü muamele yasaktır. Hürriyetlerin kısıtlanması ve cezaların infazı halleri de dahil olmak üzere kimse insan onur ve haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya çarptırılmak veya muameleye tabi tutulamaz.?

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
13:50 - Binlerce İzmirli gönüllü oldu: 'Ormanlarımız için bizde yardım edelim'13:46 - Erciyes Üniversitesi 'canlı model' arıyor13:43 - Bu bölümde burs ve iş garantisi işe yaradı, kontenjanlar doldu13:35 - Konut satış adedi faiz indirimiyle 1 milyonu aşacak13:31 - Adnan Oktar operasyondan böyle kurtulmuş13:25 - Türkiye'nin en ilginç tarım fuarı bu ilimizde açıldı13:23 - İBB'de 50 gazeteci işten çıkarıldı13:20 - Avukat çift ve oğullarını ölüm ayırdı13:14 - Emniyet uyardı... Bu numaralar ararsa bilgilerinizi vermeyin13:13 - Borsa günün ilk yarısında yükseldi
13:11 - Bakan Yardımcısının hayatını kaybettiği kazadaki yaralıların durumu iyi13:06 - Plaj temizliğinde bulundu...1985 üretim tarihli 34 yıllık13:03 - 8 yaşındaki çocuğun şaşırtan hobisi12:55 - Tayin ve atama yaptırma vaadiyle dolandırdılar12:50 - Akdeniz'de 4,3 büyüklüğünde deprem12:47 - Pençe Harekatında PKK'lı 5 terörist etkisiz hale getirildi12:46 - İstanbul'da Bylock kullanıcısı 15 kişiye gözaltı kararı12:35 - Antalya'da doktora darp eden şahıs serbest bırakıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
3 HDP'li belediyeye kayyum atandı. Bu kararı;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam