1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Anadolu Lisesi Normlarını ayırma talimatı neden verilmedi?

21 Haziran 2012 00:05
+Aa- Yazdır

Norm kadroda anadolu sorunu

MEB Norm kadro güncellemelerinin 21.06.2012 tarihine kadar girilmesini okullara emretmişti. Bunun mümkün olmadığını, haftalık ders çizelgeleri düzenlenmeden yapılacak güncellemenin sağlıklı olmayacağını dün ele almıştık.

Gelinen noktada MEB'in Anadolu Liseleri sorununu da çözmeden norm belirlemesine gittiği ortaya çıkmıştır.

Şöyle ki;

MEB yıllardır Anadolu Liselerine sınavla öğretmen alırken 19/10/2010'da yayımlanan yönetmelikle sınavsız öğretmen alımına başlamıştı. Bu süreye kadar dönüşen okullarda (Genel Lise iken Anadolu Lisesi olan) iki norm modülü bulunmaktaydı. Birincisi Genel Lise Normu, İkincisi ise Anadolu Lisesi Normu.

19/10/2010 tarihindeki yönetmeliğe göre öğretmenlerin tamamının sınavsız alınacağı düşüncesiyle normlar birleştirildi. Tek norma düşürüldü.

Danıştay'ın sınavsız öğretmen alımını durdurmasından sonra MEB sınav açarak 10.03.2012'de sınav gerçekleştirmiştir. Sınava giren öğretmenlerden 48 bin kadarı sınavdan başarılı olarak süreci takip etmektedirler.

Normların güncellendiği bugünlerde MEB'in Anadolu Lisesi Normlarını ayırma talimatı dahi vermeden güncelleme emri kafaları karıştırmıştır.

Anadolu normu olmadan Anadolu Liselerine sınavla atama yapmak mümkün değildir. Öyleyse bu ayrımın yapılması gerekirdi. Bu talimatı veren MEB'in bu durumu düşünmemiş olmasına ihtimal dahi vermek istemezdik fakat görünen köy kılavuz istememektedir.

Sınav kazanan 48 bin öğretmen ile daha önce sınavsız atanan on binlerce öğretmen akıbetlerinin ne olacağını bilmeden öylece beklemektedirler.

MEB'den bu konuda tek bir açıklama dahi yapılmamaktadır. İnsanları kaderleriyle baş başa bırakırcasına boşluk yaratan bu durum çağımız yönetim anlayışına yakışmamaktadır.

Bugüne kadar Sayın başbakan dahil yapılan tüm açıklamalarda planlar yapıldı, her şey planlandı bir sorun olmayacak denildi ise de bu planlardan ne bürokrasinin, ne öğretmenin, ne velinin ne de öğrencinin haberi vardır.

Örneğin;

Planlar yapıldı ise !!!

Öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliği ve il içi il dışı yer değiştirme kılavuzu ne zaman yayımlanacaktır? Takvim nedir?

Anadolu Lisesi öğretmenlerinin ve sınav kazananların durumu ne olacaktır? Takvim nedir?

Özür grubu ile ilgili takvim nedir?

?

Gibi açıklanmasında hiçbir sakınca olmayan insanların plan yapmasına olanak sağlayan basit soruların cevaplandırılması yerinde olmaz mı? Bu çağımız yönetim anlayışı ile uyuşmakta mıdır?

Biz bu kadar lafı boşuna mı duyuyoruz yoksa çağı yakalayamadık mı? Ya da kaçırdık mı? Bu sorunun cevabı açık. Üzerine alınan olmaz biliyoruz ama biz yine de ?Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır? misali söyleyelim fakat lafımızı?

Saygılarımla?

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
38 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:12 - Manavgat'ta alevlerin tehdit ettiği bir mahalle boşaltıldı16:50 - KPSS'ye geç kalan 2 adayın yardımına polis ekipleri koştu16:48 - Bitlis'te feci trafik kazası: 2 ölü, 3 yaralı16:44 - Dünyanın en büyük balık taşıma gemisinin ilk kaynak yapıldı16:31 - Ülke genelinde 111 yangın kontrol altına alındı16:26 - Türkiye'nin ikinci büyük millet bahçesinde sona gelindi
16:25 - KPSS A grubu GK - GY ve eğitim bilimleri sorularını değerlendiriyoruz16:11 - Manavgat'ta can kaybı 7'ye yükseldi!16:09 - Biontech ve Moderna, Avrupa Birliği için aşı fiyatlarını artırdı16:04 - Kamu personelinin orman yangını çıkarmaya çalıştığı iddiası16:02 - KPSS'ye giren kişide Delta varyantı tespit edildi15:58 - İBB ve uzmanlar arasında sivrisinek ilaçlama tartışması
15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine araç ve personel desteği15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı15:42 - İzmir'de kışlaya yönelik 'sabotaj girişimi' iddiası15:34 - Dr. Toker: Vefat eden kişilerin yüzde 93'ü hiç aşılanmamış
15:30 - Meslek liselerinden ekonomiye 6 ayda 210 milyon TL katkı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam