1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sağlık meslek liseleri için işletmelerde mesleki eğitimde işyeri sorununa çözüm

06 Mart 2014 00:01
+Aa- Yazdır
Sağlık meslek liseleri için işletmelerde mesleki eğitimde işyeri sorununa çözüm

Mesleki eğitim veren okullardaki öğrenciler 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa ve 07.09.2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre işletmelerde mesleki eğitime gönderilmektedirler.

07.09.2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi" başlıklı 88. maddesi hükümlerine göre işletmelerde mesleki eğitimde öğrencilerin başarı, devamsızlık ve disiplin durumlarının izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla okulda alanı atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenler arasından koordinatör öğretmen görevlendirilmesi yapılmaktadır.

07.09.2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi" başlıklı 88. maddesi 2. fıkrası b) bendindeki; "b) İşletmelerde mesleki eğitim ek ders görevi verilmesinde işletmelerin okula uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısıyla bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır. Hangi güzergahtaki, kaç işletme ve öğrenci için kaç saat ek ders görevi verilebileceği, koordinatör müdür yardımcısının başkanlığında alan zümre başkanlarıyla birer alan öğretmeninden oluşan komisyonca planlanır. Okul yönetimince, bu planlama da göz önünde bulundurularak ilgili alan öğretmenlerine görev dağılımı yapılır. Bu kapsamda bir öğretmene aynı gün için 8 saatten fazla ek ders görevi verilmez." hükümlerine göre Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde işletme sayısı da dikkate alınmaktadır.

Ayrıca Yönetmeliğin "Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi" başlıklı 88. maddesi 2. fıkrası f) bendindeki; "f) Koordinatör öğretmenin görevlendirilmesi, öğrencinin işletmede bulunduğu günlerde yapılır. Aynı işletmede aynı alanda mesleki eğitim gören 15 öğrenciye kadar bir koordinatör öğretmen görevlendirilir. Bu kapsamda aynı öğrenci gurubu için haftada bir defa ve yalnız bir öğretmene koordinatörlük görevi verilir." hükümlerine göre de bir işletmede aynı alanda 15 öğrenciye bir koordinatör öğretmen görevlendirilebilmektedir.

Sorun burada yaşanmaktadır. Çünkü Anadolu Sağlık Meslek Liselerinde öğrencilerin gönderileceği işyerleri hastanelerdir. İl ve ilçedeki hastanenin bir işyeri olarak kabul edilmesi halinde bu hastanedeki öğrencilere koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde sıkıntı yaşanmaktadır. Çünkü bu hastaneden başka öğrencilerin gidecegi işyeri bulunmamaktadır.

Sorunun çözümü de basittir. Şöyle ki; Yönetmeliğin "Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi" başlıklı 88. maddesi 2. fıkrası b) bendindeki; "... Hangi güzergahtaki, kaç işletme ve öğrenci için kaç saat ek ders görevi verilebileceği, koordinatör müdür yardımcısının başkanlığında alan zümre başkanlarıyla birer alan öğretmeninden oluşan komisyonca planlanır. Okul yönetimince, bu planlama da göz önünde bulundurularak ilgili alan öğretmenlerine görev dağılımı yapılır. ..." hükümlerine göre kurulacak komisyon örneğin bir devlet hastanesindeki;

Acil,

Ketem,

Ortopedi Servisi,

Kardiyoloji servisi,

Nükleer tıp,

Koroner yoğun bakım,

Patoloji,

Nöroloji servisi,

Genel cerrahi servisi,

Göğüs servisi,

Genel yoğun bakım,

Ameliyathane,

Ortopedi Polikliniği,

Poliklinikler,

Laboratuar,

Pansuman odası,

Endoskopi ünitesi,

MR,

Taş kırma,

Tomografi,

Röntgen,

Dializ,

Beyin cerrahi servisi,

Dahiliye servisi,

Göz,

KBB servisi,

Üroloji servisi,

Göğüs Cerrahi servisi,

Fizik tedavi ünitesi,

Bölümlerinin her birini ayrı bir işyeri olarak tanımlayıp ona göre öğrenci ve koordinatör öğretmen görevlendirilmesi yapabilecektir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:22 - Adalet Bakanlığı ile PTT arasında 'Tebligat Protokolü' imzalandı20:14 - Tip 2 diyabeti cerrahi ile yenmek mümkün!20:13 - Bu ormana giren zengin oluyor20:03 - 3 ilimiz için için kuvvetli yağış uyarısı20:01 - Yeni hasta sayısı bin 900'e geriledi19:56 - Çin'den 'aşı' açıklaması: Hiçbir yan etkisi yok
19:53 - 3 ilde 'yemek ihalesi' operasyonu: 34 kişi gözaltına alındı19:38 - Balıkesir İl Sağlık Müdürü, Bursa'ya atandı19:31 - 'Türk modeli' yap-işlet-devret uygulama sistemi yapıyoruz'19:27 - Türkiye, ülke uzantılı alan adı kullanımında dünya lideri19:20 - Ünlü radyocuyu bıçaklayan kadına ceza verilmedi19:17 - 15 yaşındaki kıza cinsel istismar sanığına 23 yıl hapis
19:13 - TPAO, sondaj çalışmalarının görüntülerini paylaştı19:01 - Erdoğan: Ortaokul 5 ve lise 9'larda yüz yüze eğitime başlıyoruz18:58 - Evden üretip internetten satanlara 220 bin TL sınırı geliyor18:54 - Dünya evine değil, cezaevine girdi18:49 - Memleketine gelemediği için değiştiremediği bayrak Kaymakamlıkça yenilendi
18:37 - Ekonomistler, MB'den beklentinin üzerinde faiz artırımı bekliyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam