1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memur, vatandaşın hakaretini karşılıksız bırakmadı

Antalya Kemer'de yaşanan olayda tapu müdürü, Savcılığa verilen şikayet dilekçesinde kendisine hakaret eden vatandaşa açtığı manevi tazminat davasını kazandı.
30 Mayıs 2014 00:05
Yazdır
Memur, vatandaşın hakaretini karşılıksız bırakmadı

Antalya Kemer'de yaşanan bir olayda, bir vatandaş bankadan getirdiği ipotek fek yazısının uygulanmasını istemiştir. Tapu müdürlüğü ise belirtilen taşınmazda daha sonra kat irtifakı oluşturulduğu için bankaya yazı yazmış ve ipotek fek yazısının hangi daire için verildiği sormuştur. Banka bu yazı üzerine araştırma yapmış ve tapu müdürlüğüne önceki yazının geçersiz olduğunu bildirmiştir.

Vatandaş bunun üzerine Savcılığa, kaymakamlığa, BİMER'e başvurarak şikayet hakkını kullanmıştır. Ancak şikayet ederken de sınırları aşarak tapu müdürü hakkında "bankanın emir kulu gibi çalıştığı", "banka ile aralarında hatırı sayılır bir ilişki bulunduğu" gibi ifadeler kullanmıştır.

Tapu müdürü bunun üzerine Savcılığa gidip ifade vermek zorunda kalmış, hakkında idari tahkikatlar yapılmıştır. İdari ve adli soruşturmalar tapu müdürü lehine sonuçlanmış ve ortada görevi kötüye kullanmaya dönük bir tespit yapılamamıştır. Bu karar sonrasında tapu müdür 4483 sayılı Kanunun 15. maddesinde yer alan "Memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yukarıdaki fıkrada belirtilen durumlarda kamu davası açılması için Cumhuriyet başsavcılığına başvurma ve haksız isnatta bulunanlar hakkında genel hükümlere göre tazminat davası açma hakları saklıdır." hükmü uyarınca, vatandaş aleyhinde tazminat davası açmıştır.

Asliye Hukuk Mahkemesi yaptığı incelemede savcılık ve kaymakamlığa verilen şikayet dileklerinde kişilik haklarının ihlal edildiğine kanaat getirerek vatandaşı 1500 lira tazminat davasına çarptırmıştır.

İŞTE MAHKEME KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 3
22 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:40 - Antalya'da 'toz taşınımı' uyarısı17:40 - Öğretim görevlisi alımlarında yönetmelik değişikliği şart gözüküyor!17:33 - 'Kimi teselli ediyor, kimi merak etme tekrar olacak diyor'17:30 - Turgutlu'nun toplam borcu 36 milyondan fazla17:25 - 'Aşı tereddüdü bilgi yokluğundan ve bilmemekten ortaya çıkıyor'17:19 - Çeyrek altın günü 400 liradan tamamladı17:16 - Dolar günü 5,94 liradan tamamladı17:12 - Küçükçekmece'deki cinsel saldırıda 9 kişi yakalandı17:08 - Kurucu 30 isim, Akşener'e Olağanüstü Kurultay çağrısı yaptı17:05 - Başkentte motorize yunus ekibi kaza yaptı: 2 yaralı
17:02 - Dur ihtarına uymayan araçtan polise ateş16:59 - Bartın'daki FETÖ davalarında 1 beraat 1 tahliye16:59 - CHP, Soylu hakkında suç duyurusunda bulunacak16:54 - Asansör yerine merdivenleri kullananları elmayla ödüllendirdiler16:49 - Turizm merkezlerini birbirine yaklaştıracak tünelde ışık göründü16:42 - CTE, görevde yükselme sonuçları açıklandı16:41 - Malatya'daki PKK/KCK davasında 17 kişiye ceza16:34 - Karnından 13 kilogramlık kitle çıkarıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İmamoğlu'nun, 'tüm verileri kopyalayın' talimatını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam