Adaylar, 2014 KPSS Lise/ Önlisans sonuçlarını bekliyor

2014 KPSS ortaöğretim (lise) ve önlisans sınavına giren 2 milyon 655 aday sınav sonuçlarını bekliyor

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Eklenme : 13 Ekim 2014 10:44
Adaylar, 2014 KPSS Lise/ Önlisans sonuçlarını bekliyor

LİSANS KPSS 10 İŞGÜNÜNDE AÇIKLANMIŞTI

2014 KPSS ön lisans düzeyinde 27 Eylül 2014 tarihinde, ortaöğretim düzeyinde ise 28 Eylül 2014 tarihinde yapılmıştı. Sınavın üzerinden hafta sonları hariç olmak toplam 10 işgünü geçmiştir. Bunun 3 işgünü Kurban bayramına rastlamış olup, bu süreyi düştüğümüzde, sınavdan itibaren geçen zaman süresi 7 işgünüdür.

Diğer taraftan, 5-6 Temmuz'da yapılan Lisans KPSS'nin sonuçları tam olarak hafta sonları hariç olmak üzere 10. işgününde açıklanmıştı.

LİSANS KPSS'YE 1 MİLYON, ÖNLİSANS/LİSE KPSS'YE 2,5 MİLYON ADAY GİRDİ

Lisans KPSS'ye giren aday sayısı 1 milyon 128 bindir.

2014 Önlisans ve Lise KPSS'ye başvuran aday sayısı ise toplam 2 milyon 655 bindir.

Bu verilere göre, sınava giren aday sayısı 2,5 katından fazla olduğu için önlisans ve lise KPSS'nin sonuçlarının değerlendirilmesi biraz daha sürecektir.

SORULARIN YÜZDE 10'U NEDEN HALA AÇIKLANMADI?

Diğer taraftan bazı adaylar, neden hala soru kitapçıklarının yüzde 10'unun açıklanmadığını sormaktadır.

ÖSYM geçmiş yıllardaki sistemini bu yıl değiştirmiştir. Daha önceki yıllarda, sorular sınavdan hemen sonraki iş gününde veya 3. işgününde açıklanırken, bu yıldan itibaren sonuçlar açıklandığında soru kitapçıklarının yüzde 10'unu açıklamaktadır. Sonuçlar açıklanmadığı için soru kitapçıkları yayınlanmamıştır.

Bu yöntemde, sorular açıklandığında, adayların ne kadarının verdiği cevabı hatırlayacağı çok sorunlu bir konu olmasına rağmen, ÖSYM bu konuda kendi bildiğini okumaktadır. Şuan için soruların gizliliği Anayasa Mahkemesi gündemindedir. Ancak Anayasa Mahkemesi twitter gibi konuları bir ay içinde gündemine alıp sonuçlandırırken bu konudaki başvuruyu aylardır bekletmektedir. Anayasa Mahkemesinin de nasıl bir adalet dağıttığını takdirini ziyaretçilerimize bırakıyoruz.

Memurlar.Net'i Twitter'dan takip etmek için tıklayınız

Bu Habere Tepkiniz