1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Güvenlik soruşturmaları çok uzuyor

Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmaları çok uzuyor. hem adaylar mağdur oluyor hem kamu hizmetleri aksıyor. Bu konuda tedbir alınmalı
21 Kasım 2016 12:36
Yazdır
Güvenlik soruşturmaları çok uzuyor

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği"nin 12 nci maddesi şu şekildedir:

"c) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması isteminin ilgili makama ulaşmasından itibaren arşiv araştırması sonuçları en geç 30 gün, güvenlik soruşturması sonuçları en geç 60 gün içinde cevaplandırılır. Soruşturma ve araştırma sonucunu içeren bilgi ve belgeler ilgilinin güvenlik makamlarındaki dosyasında asgari "gizli" gizlilik derecesinde saklanır."

Bu hükümlere göre, arşiv araştırmasının 30 gün içinde, güvenlik soruşturması talebinin ise 60 gün içinde cevaplandırılması gerekiyor.

Ancak, düzenlemeyi Bakanlar Kurulu yürürlüğe koymasına rağmen, güvenlik birimleri bu talepleri belirtilen süre içinde cevaplayamamaktadır.

Şuan 100'e yakın kamu kurumu, atama işlemlerini beklemektedir. Bunun da nedeni, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmasına yönelik talebin, bazı kurumlarda üzerinden 8 ay geçmiş olmasına rağmen, hala cevaplandırılmamış olmasıdır.

Bu nedenle sürenin, cevaplamaya imkan tanıyacak bir şekilde uzatılması ve bir genelge yayımlanarak bundan sonra sürelere riayet edilmesinin istenmesi yararlı olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 15 74
37 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam