Erdoğan: Gerekirse İncirlik de Kürecik de kapatılır
 
'Şubatta 750 engelli öğretmeni kadromuza katacağız'
 
BDDK'dan 'bloomberg.com'un haberine yalanlama
 
Aziz Sancar, Şehir Üniversitesi'nden istifa etti
 
KKTC'ye İHA ve SİHA sevkiyatı iddiaları yalanlandı
 
Ahtapot, kartalı yakalayıp suyun altına çekmeye çalıştı Video
 
İşte sosyal konut yapılacak ilçeler Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AYM'den OHAL Komisyonu'na 65 bin dosya

OHAL uygulamalarıyla mağdur olduğunu düşünen kişi ve kurumların itirazlarını incelemek üzere kurulmasına karar verilen 7 kişilik 'Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun işyükü ağır olacak. Anayasa Mahkemesi'nden 65 bin OHAL kaynaklı bireysel başvurunun komisyona gönderilmesi bekleniyor. Kamuda 90 bini aşkın ihraç, 10 bini aşkın kapatma olduğu için dosya sayısı artabilir
25 Ocak 2017 06:20
Yazdır
AYM'den OHAL Komisyonu'na 65 bin dosya

Oya ARMUTÇU

HÜKÜMETİN 685 No'lu kanun hükmünde kararname (KHK) ile OHAL kapsamındaki ihraç, kapatma gibi uygulamalarla mağdur olduğunu düşünen kişi ve kurumların itirazlarını incelemek üzere 'Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu' kurulmasına karar vermesi, gözleri bu yeni uygulamaya çevirdi.

AYM DETAYLI İNCELİYOR

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan'ın önerisiyle kurulan komisyona, Yüksek Mahkeme'nin önünde bulunan, 15 Temmuz sonrası yapılan ve 3 bin 500'ü henüz kayda geçirilemeyen 65 bin OHAL kaynaklı bireysel başvurunun gönderilmesi bekleniyor. 90 bini aşkın kamu görevinden ihraç, 10 binden fazla kurum kapatma gibi işlemler olduğu için başvuru sayısının 65 binin de üzerine çıkabileceği belirtiliyor. Komisyonun, görev süresi uzatılmadığı takdirde başvuruları maksimum 2 yıl içinde karara bağlanması gerekiyor.

AYM ise önündeki 80 bin başvurunun 65 binini oluşturan bu bireysel başvurulara dönük önemli bir çalışma yapıyor. AYM, terör örgütü üyeliği veya olağanüstü nedenlerle 'kamudan ayrılma' ve 'ihraç' gibi kararların dünyadaki örneklerini ve yaşanan hukuki süreçleri inceliyor. AYM'nin incelediği örnekler arasında Doğu - Batı Almanya'nın birleşmesi sonrası 120 bine yakın kişinin kamudan ayrılması, Polonya'da Komünist Parti mensuplarının kamudan çıkarılması, Letonya ve Litvanya'daki benzer hukuki uygulamalar da bulunuyor.

İÇTİHAT OLUŞTURACAK

Dünyadaki bu uygulamaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne, uluslararası anlaşmalar ve Türkiye'deki mevzuat ile Anayasa'ya dönük olarak hukuki altyapısı inceleniyor. AYM'nin bu çalışma sonrası AİHS'ye ve evrensel hukuka uygun, daha önce örneği olmayan önemli bir içtihata imza atması da bekleniyor.

'AZAMİ SÜRE KONULMALI'

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Devrim Güngör, 7 kişilik OHAL Komisyonu'yla ilgili Hürriyet'e özetle şunları söyledi: "OHAL KHK'ları kapsamında tesis edilen on binlerce işlem söz konusu olduğundan, komisyona yapılacak başvuruların esastan karara bağlanması için de azami bir süre belirlenmesi, makul süre içinde yargı denetimi yapılabilmesi için son derece önemli. Üye sayısı yetmiyorsa yeni komisyonlar da kurulabilir. Seçilecek 7 kişi süper kişiler mi? Nasıl bu kadar dosyayı 2 yılda karara bağlayacaklar. Birer yıllık uzatma süreleri konulduğuna göre görev süresi 2 değil 12 yıla uzayabilir. Bu hukuka aykırılıkların tümüne engel olacak şekilde uygulama yapılmalıdır."

Hürriyet
Bu haberi oylayabilirsiniz 27 17
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
04:32 - Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğüne Ait Taşınmazların İdaresine İlişkin Yönetmelik01:46 - Koyun sürüsü çobansız dönünce acı gerçek ortaya çıktı01:20 - Kırıkkale'de polis aracı ile otomobil çarpıştı: 2'si polis 3 yaralı00:21 - 'Kanal İstanbul Projesini gerekirse milli bütceyle yapacağız'00:05 - Sözleşmeli personelin vefat etmesi halinde ölüm yardımı ödenir mi?00:02 - 16 Aralık 2019'dan önemli gündem başlıkları00:00 - 50TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo00:00 - İş makineleri sınav ücretleri açıklandı22:30 - Sahibinden 'kelepir' ada22:20 - Topraksız tarımla fide üretti, siparişlere yetişemiyor
22:12 - Ediz bebek kör olmaktan lazer tedavisiyle kurtuldu22:06 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan erken seçim açıklaması22:00 - 'Özel bankalar 'Kredi ister misiniz?' diye gezmeye başladı'21:54 - MEB, YÖK, ÖSYM ve 127 üniversitenin bütçeleri kabul edildi21:47 - Eşini dövme diye uyaran komşusunu silahla yaraladı21:41 - 326 gün önce kaybolmuştu, ilk iz bulundu!21:36 - Sivasspor'un resmi sitesi hacklendi21:30 - Sivas'ta zehirlenen 19 kişi hastaneye kaldırıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, KPSS puanı yerine mezuniyet notuyla personel almasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam