1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Askerlik süresinin bir kısmını borçlanmak mümkün müdür?

Askerlik süresinin bir kısmını, yani emekliliğe yetecek kadarını borçlanarak, emekli olmak mümkündür.
17 Ocak 2018 00:03
Yazdır
Askerlik süresinin bir kısmını borçlanmak mümkün müdür?

SORU: Askerlikte geçen süreye emekli ikramiyesi verilir mi? Hizmet ve Yaş durumları da dahil emekliliği hak eden memur, emekliye ayrılmadan emekli ikramiyesi alarak çalışmaya devam edebilir mi.?

CEVAP: Devlet memurları askerlik sürelerini hizmet yıllarını daha erken yaş gruplarını tamamlamak için borçlanma yaparlar.

Borçlanma yapılan süreler genel olarak 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 41 hükmünde gösterilmiştir.

Askerlik süresi de bunların içerisindedir. Askerlik süresini borçlanan (ister SSK. ister Bağ-Kur, ister Emekli Sandığı olarak borçlansın) memur olarak emekli olduğunda bu süreler de ödenecek emekli ikramiyesi hizmet süresi içerisinde değerlendirilir ve emekli ikramiyesi bu sürelere karşılık ödenir. Ancak askerlik süresini borçlanmayanlara bu tutar ödenmez.

Askerlik süresinin tamamının borçlanılması zorunlu değildir, kişiler durumlarına uygun olduğu süre kadarını borçlanabilirler.

Askerlik süresini borçlanan veya borçlanmayan kişilerin de bu süresi intibak işlemlerinde değerlendirilmektedir.

Tavsiyemiz, şayet askerlik süresi kişilere bir avantaj sağlıyorsa, yani emeklilik yaş grubunu daha erkene çekmeyi sağlıyorsa borçlanmaları, yok hiçbir avantaj sağlamıyor, sadece hizmet süresini artırıyorsa bu borçlanma sadece emekli aylık oranının artmasına az bir katkı sağlayacağından borçlanmanın bir faydasının olmayacağını söyleyebiliriz.

Zira askerlik borçlanmaları memurların SGK kesintileriyle aynı orantıdadır. Yani memurun SGK kesintisi bir ay için 800 TL. ise, borçlanılacak her ay için bu tutarın ödenmesi gerekir.

Aylık oranını karşılaştırma için http://www.memurlar.net/emeklimaas/ adresimizi ziyaret edebilirler.

Emekliliğini hizmet ve yaş olarak tamamlayan memur emekliye ayrılmadan emekli ikramiyesi alıp görevine devam edemez. Emekli ikramiyesi alabilmesi için mutlak surette bir emekli işlemi yapılarak emekli aylığı bağlanması gerekmektedir. Bu konudaki değerlendirmelerimiz için http://www.memurlar.net/haber/481204/

Adresimiz ziyaret edilebilir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 4
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:30 - Tecavüzle suçlanan profesöre istenen ceza belli oldu19:26 - Kalkınma mükerrer Resmi Gazetede yayımlandı19:22 - Bebeğine yedirdiği tarhana acılı çıktı, dava açtı19:18 - Öğretmenler için tamamlayıcı sağlık sigortası iş birliği19:15 - Türkiye'nin en büyük UMKE tatbikatı başladı19:11 - Böğürtlen dalında 8 liradan satılıyor19:07 - Polis aracından kaçan şüpheli vurularak yakalandı19:03 - Soğanlı mı soğansız mı: Menemen tartışmasına Cumhurbaşkanlığı da girdi18:59 - 7 kişilik gasp ve yağma çetesi çökertildi18:55 - Erzurum'da yangın: 3 ev yandı
18:50 - Düve desteği projesi 41 ilden 81 ile çıkacak18:48 - Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilk ihracat treni yola çıktı18:40 - Bitlis'te sokağa çıkma yasağı18:36 - MEB'den kitap okuyan öğrencilere ücretsiz kamp18:35 - Türkiye Özbekistan ile 27 farklı alanda iş birliği yapacak18:32 - FETÖ'nün 3 yıldır aranan sözde imamına tutuklama18:25 - Borsa, günü yükselişle tamamladı18:18 - Liselilerden matematikte 4 olimpiyat madalyası
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam