1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Sivil kahramanlar'ın yakınlarına istihdam müjdesi

Meclis'e sunulan yasal düzenlemeyle devletin bekası, bütünlüğü için üstün kahramanlık gösteren ve bu esnada yaşamını yitiren sivil vatandaşların yakınlarına kamuda iki istihdam hakkı verilmesinin önü açıldı.
06 Şubat 2018 21:18
Yazdır
'Sivil kahramanlar'ın yakınlarına istihdam müjdesi

BURCU ÇALIK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hazırlanarak Meclis'e sunulan yasal düzenlemeyle devletin bekası, bütünlüğü için üstün kahramanlık gösteren ve bu esnada yaşamını yitiren sivil vatandaşların yakınlarına kamuda iki istihdam hakkı verilmesinin önü açıldı.

Meclis'e geçen hafta sunulan Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nda sivil terör mağdurlarının haklarında önemli bir iyileştirme sağlayan düzenlemeye de yer verildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, şehit yakınları ve gazilerin haklarında mevzuattan kaynaklı bazı farklı uygulamaların ortadan kaldırılması, bu konuda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini amaçlayan çalışmalardan bir yenisi olan düzenlemede, Türkiye'nin bekası, bütünlüğü için üstün kahramanlık gösteren ve bu esnada yaşamını yitiren sivil vatandaşların yakınlarına da diğer şehit yakınlarına olduğu gibi kamuda iki istihdam hakkı verilmesi kararlaştırıldı.

"Eren Bülbül" ve "Hatice Belgin" örneği

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, yeni düzenleme yasalaştığında, bu haktan sadece 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında şehit olan sivil terör mağdurlarının yakınları yararlanabilecek. Kanunun ek 1'inci maddesi içerisinde yer alan, "Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı olanlardan hayatını kaybedenler"in hak sahibi yakınlarına ikinci istihdam hakkı verilecek.

Mevcut düzenleme, bu durumdaki sivil terör mağduru yakınlarına kamuda bir kişilik istihdam hakkı tanıyor.

Bu kapsamda, Trabzon'un Maçka ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarının yerini gösterirken teröristler tarafından şehit edilen 15 yaşındaki Eren Bülbül, Bingöl'de 2011'de canlı bombanın üzerine atlayarak büyük bir faciayı önleyen ve bu esnada yaşamını yitiren 4 çocuk annesi Hatice Belgin gibi çok sayıda sivil kahramanın yakınları bu haktan faydalanabilecek.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Ankara Büyükşehir Belediyesini, hangi aday kazanır?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam