1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kamu kurumları yer değiştirme işlemi yapmadan da, 4/B'li personel alabilir mi?

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 3. maddesinde yer alan hüküm, kamu kurumlarının önce yer değiştirme yapması daha sonra 4/B'li personel alım ilanına çıkması şeklinde yorumlanmaktadır. Bu doğru bir sonuç mudur?
05 Aralık 2018 14:03
Yazdır
Kamu kurumları yer değiştirme işlemi yapmadan da, 4/B'li personel alabilir mi?

SORU : Memurlar netin bir haberinde 4b li sağlık personelinin isteğe bağlı tayiniyle ilgili 3 yılı dolan personel için sağlık bakanlığı kadroları dolu gösterir kura açmazsa yeni sözleşmeli personel alamayacağı yazmaktadır.

Bu ay 3 yılı dolan arkadaşlarımız var. Mevzuat düzenlemesine göre Sağlık Bakanlığı yer değiştirme yapmadan yeni 4/B'li alamaz diye anlıyoruz, doğru mudur?

CEVAP : 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B hükümlerine göre istihdam edilen personel hakkında uygulanan 6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların "Kurum İçi Yer Değişikliği" başlıklı Ek 3. maddesinin (e) bendi aşağıdaki şekildedir.

"Kamu idareleri adına vizeli boş pozisyonlara sözleşmeli personel alımı yapılmadan önce yılda bir kez, pozisyonun vizeli olduğu ilde en az üç yıl hizmet süresi bulunan personelin geçiş yapmak istediği birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyona kurum içi yer değişikliği talebi, ilgili idarece hizmet gereklerine göre belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde yerine getirilebilir. İdareler, il gruplarından oluşan görev bölgeleri ve bu bölgeler için en az üç yıldan başlamak üzere farklı hizmet süreleri belirleyebilir."

DEĞERLENDİRME

1- Bu madde, kamu kurumlarına, sözleşmeli personel alımı yapmadan önce, sözleşmeli personelin istek üzerine yer değişikliği taleplerini karşılama imkanı vermiştir.

2- Buna göre, en az hizmet süresi 3 yıl olarak belirlenebilecektir. Kamu kurumları isterse, 3 yıllık en az süreyi 4 veya daha uzun bir süre belirleyebilir. Madde metni "en az demiştir" zira.

3- Madde metni, bir zorunluluk getirmemektedir. Fıkradaki her iki cümle de "getirebilir" veya "belirleyebilir" şeklinde bitirilmiş oluo, bu kelimeler idareye takdir hakkı vermektedir. Eğer madde cümleler "getirir" veya "belirler" şeklinde bitseydi, kamu kurumlarına bir zorunluluk getirilmiş olurdu.

Dolaysıyla, söz konusu hükme göre kamu idareleri kendi hizmet gereklerine göre sözleşmeli personelinin istek üzerine kurum içi yer değişikliği konusunda düzenleme yapabilir. Bu düzenleme de 3 yıllık zorunlu süreden daha fazla süre de belirlenebilir. Söz konusu hüküm mahiyeti itibariyle emredici olmadığından "Sağlık Bakanlığı yer değiştirme yapmadan yeni 4/B li alamaz" sonucuna ulaşılamaz.

Sağlık Bakanlığınca 06/06/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 1, Ek 3 ve Ek 4 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanan "Sağlık Bakanlığı 4/B Sözleşmeli Personelinin Yeniden Hizmete Alınması ve Kurum İçi Yer Değişikliğine Dair Yönerge"de söz konusu esasların Ek 3. maddesinin (e) bendinde düzenlenen istek üzerine kurum içi yer değişikliğine ilişkin hüküm konulmamıştır. Sağlık Bakanlığının öncelikle gerekli düzenlemeyi yapması ve ilana çıkması gerekmektedir. Ancak uygulamada kamu kurumları 4/B li personelin istek üzerine nakil talepleri konusunda kayıtsız kalmaktadır.

Bu konuda mağduriyet yaşayanların öncelikle kendi bakanlıklarına başvurması, sonuç alamaması halinde, konuyu Kamu Denetçiliği Kurumuna taşıması uygun olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
28 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:00 - General ve amiral atamalarının dikkati çeken isimleri10:58 - Fındık işçilerini taşıyan kamyonet şarampole yuvarlandı: 1 ölü, 14 yaralı10:40 - Yangın söndürme çalışmalarında görev alan pilot odasında ölü bulundu10:37 - Jean Monnet Bursu başvuruları başladı10:32 - Polis şiddetine tepki gösteren AK Parti'li vekile MHP'den sert cevap10:30 - Markette 2.5 TL olan domates, tarlada 30 kuruş10:24 - Kurban Bayramı'nda 7,7 milyar TL kartlı ödeme yapıldı10:23 - İnşaat maliyeti yüzde 21,1 arttı10:20 - Hırsızlık için sıra numarası alıp odaları tek tek gezmiş10:14 - 'Memurlar, THK'nın uçakları ile uçmak istemiyor, nokta!
10:05 - Bankalar, kredi yapılandırmasına yanaşmıyor10:04 - Öğretim üyesi atamalarında, yönetmelik hükmü, alan dışı juri seçmeye neden oluyor10:03 - FETÖ'den yakalanan 3 kadından 1'i tutuklandı10:01 - Borsa güne yükselişle başladı09:59 - Mahkeme: O araziler AOÇ arazisi, inşaat yapılamaz09:48 - Hıncal Uluç'tan İmamoğlu'na: Kayda geçen tek eylemin Bodrum tatillerin ve Zülfü konserlerin oldu09:43 - Ordu komutanlıklarına orgeneral yerine korgeneral atandı09:39 - Görevden uzaklaştırılan başkanların 'terör' dosyası kabarık
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam