1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Disiplin cezalarında, tekerrür halinde, değerlendirmeyi kim yapar?

Bakanlık yazısına göre tekerrür durumu disiplin amiri/kurulu tarafından incelenecek ve tekerrür eden fiil veya cezaya rastlanması durumunda tekerrür hükümleri dikkate alınarak disiplin amiri/kurulu tarafından gerekli işlemler yapılacaktır.
18 Ocak 2019 14:05
Yazdır
Disiplin cezalarında, tekerrür halinde, değerlendirmeyi kim yapar?

Memurun işlediği bir fiile nedeniyle hakkında yapılan soruşturma sonucunda fiilin doğruluk kazanması durumunda muhakkikler tarafından disiplin cezası verilmesi yönünde teklif getirilmektedir.

Memurun işlediği bu fiilin doğruluk kazanması durumunda geçmiş yıllara ait sicilinin incelenerek aynı fiili daha önce işleyip işlemediğinin, aynı cezayı daha önce alıp almadığının, kısacası tekerrür hükümlerinin oluşup oluşmadığının araştırılması gerekmektedir.

İşte bu araştırmanın muhakkikler tarafından mı yoksa disiplin amiri/kurulu tarafından mı yapılacağı konusunda oluşan tereddütlere ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklama yapılmıştır.

Bakanlık tarafından Kastamonu Valiliği'ne gönderilen yazıda tekerrür hükümleriyle ilgili "Maarif Müfettişlerinin, yapmış oldukları soruşturma sonucunda düzenledikleri raporlarda, doğruluk kazandığı kanaatine vardıkları fiilin/ fiillerin karşılığı olan disiplin cezasını teklif edebilecekleri, tekerrür hükmünün, ilgili hakkında getirilen teklifi değerlendirecek disiplin amiri ve disiplin kurulu tarafından dikkate alınacağı,

Getirilen tekliflerin disiplin amirleri tarafından değerlendirilmesi sırasında, tekerrür nedeniyle verilecek bir derece ağır cezanın, ilgili disiplin kurulunun kararı alındıktan sonra Valiler tarafından verilebilecek "Kademe ilerlemesinin durdurulması" cezası olması durumunda dosyanın ilgili disiplin kuruluna havale edilmesi gerektiği" ifade edilerek tekerrür hükümlerinin uygulanmasına ilişkin tereddütler açıklığa kavuşturulmuştur.

Bakanlık yazısına göre tekerrür durumu disiplin amiri/kurulu tarafından incelenecek ve tekerrür eden fiil veya cezaya rastlanması durumunda tekerrür hükümleri dikkate alınarak disiplin amiri/kurulu tarafından gerekli işlemler yapılacaktır.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:51 - Rus askeri gemisi Çanakkale Boğazı'ndan geçti17:46 - Huawei Türk profesörü kahraman ilan etti17:41 - 5 yıl önce kuruyan nehir yeşile büründü17:36 - Ali Yalçın yeniden Memur-Sen başkanı seçildi17:31 - Millet bahçelerine 'balık ekmek' büfeleri geliyor17:25 - Şehit Yener Kırıkcı son yolculuğuna uğurlandı17:21 - Kılıçdaroğlu: O şehitler 82 milyonun şehididir17:17 - Cezaevi önünde toplanan kalabalığa müdahale: 12 gözaltı17:13 - Türkiye de azaldı, Erzurum'da arttı17:09 - Türk üniversiteleri NASA uydu yarışmasında iddialı
17:05 - Annesi tarafından banyoda düşürülen bebek öldü17:01 - TESK: Bu demokrasimize yapılmış bir saldırıdır16:57 - Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit ailesine taziye16:53 - TÜSİAD'dan Kılıçdaroğlu'na saldırıya kınama16:49 - Başsavcılık: Kılıçdaroğlu'na saldıran 6 kişi belirlendi16:45 - Kolon kanseri hastalarının 'torba parası' sıkıntısı16:41 - Otomobil kapora dolandırıcılığına tutuklama16:37 - Bakan duyurdu: Yarından itibaren başlayacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çırağan Sarayı'ndaki, Kalyoncu ve Demirören ailelerinin yaptığı düğünü, nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam