1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Evleneceklere dikkatine... Çeyiz katkısı artıyor

Çeyiz hesabına hükümetin verdiği katkı yeniden değerleme oranında artırılıyor. 5 yıl çeyiz hesabı biriktirenlere devlet 9 bin lira katkı sağlayacak
16 Mart 2019 08:05
Yazdır
Evleneceklere dikkatine... Çeyiz katkısı artıyor

Cumhurbaşkanı kararıyla evlenme amaçlı olarak oluşturulan çeyiz hesabına ilişkin yönetmelikte önemli değişiklikler yapıldı. Biriktirilen paraların yüzdesel oranları ve devlet katkıları güncellendi. Bu kapsamda evlenmeye hazırlanan gençlere destek için hayata geçirilen çeyiz hesabına devletin verdiği katkı, yeniden değerleme oranında artırılacak.

İLK DİLİM 6.500 LİRA

Düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için devlet katkısı hesaptaki birikim tutarının yüzde 20'si olacak. Ödenecek tutar 6 bin 500 lirayı geçmeyecek. Ödeme süresi 48 ila 59 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 22'si olacak. Bu oran 7.500 lirayı aşamayacak.

Ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 25'i kadar katkı sağlanırken azami 9 bin lira ödenecek. Düzenli ödemenin çekim hakkının kullanıldığı ya da evliliğin gerçekleştiği ayda yapılmaması hak kaybına yol açmayacak.

İKİ KEZ KULLANILABİLECEK

Hesaptan çekim hakkı bir dönem içinde en fazla iki defa kullanılabilecek. Çekim hakkının kullanılması halinde çeyiz hesabında kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarların toplamından az olmaması gerekiyor.

Asgari tutarların hesaplanmasında ilgili yıldaki asgari ödeme tutarları üzerinden, son çekim hakkının kullanıldığı ay hariç tüm aylar dikkate alınacak.

EVLİLİK İPTAL EDİLİRSE

Çekim hakkının evlilik tarihinden önce kullanılması ve herhangi bir nedenle evliliğin gerçekleşmemesi durumunda, en geç üç ayda evlendirme dairelerine başvuru yapıldığını teşvik eden evrakın bir örneğiyle beraber çekim hakkının kullanıldığı bankaya başvurularak çeyiz hesabı statüsünün devamı talep edilebilecek. Hesabın devamı için açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamının hesaba yatırılması gerekiyor.

FAİZ ORANI DA EKLENDİ

Mevcut uygulamada sadece ödeme planı katılımcının talebi üzerinde dönem başlarında yeniden tespit edilebiliyordu. Değişiklikle buna faiz oranının da katılımcı talebiyle yeniden tespit edileceği eklendi. Asgari ödeme tutarının her yılın başında yeniden değerleme oranına göre artırılacak.

DÜRÜSTLÜK UYARISI

Yönetmeliktebankalar, çeyiz hesabı açmak isteyenlere bilgi verirken, sözleşme müzakere yaparken yardımcı olacak, yanıltıcı her türlü hal ve davranıştan kaçınacak

HAZAL ATEŞ

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:40 - Soylu: Arapça tabelaların tamamını değiştireceğiz06:10 - Ankara ve KKTC'den çok ciddi bir rest: Maraş04:49 - Ankara'da asayiş uygulaması: Çok sayıda polis katıldı04:44 - Kuşadası Körfezi'nde 15'i çocuk 40 kaçak göçmen yakalandı01:40 - Ankara'da Sokak Lezzetleri Festivali başladı01:36 - Yağışla hava ülkeyi terk ediyor01:35 - İşçiler yüksek zam isteyince, patron lokavt ilan etti01:28 - Öğretmenler için mesleki çalışma dilekçe örnegi01:26 - Danıştay'dan, limited şirket ortaklarını ilgilendiren önemli karar01:18 - Okul Gıdası Logosu Uygulaması Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ
00:56 - Vatandaşlar, avukatlar gibi dava içeriğini, internet'ten görebilir mi?00:18 - Burdur'da sağanak etkili oldu, köy yolları sular altında kaldı00:05 - Nükleer Düzenleme Kurumu Personelini Hakkında Yönetmelik00:04 - Maden ve Petrol Uzmanlığı Yönetmeliği00:03 - 20 Haziran 2019'dan önemli gündem başlıkları00:03 - Tren Makinist Yönetmeliğinde Değişiklik00:02 - Sözleşmeli statüde geçirilen süreler 8 yıla bir kademede dikkate alınır mı?00:02 - Demiryolu Emniyet Kritik Görevler Yönetmeliğinde Değişiklik
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Ekrem İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya'nın, ortak yayın öncesinde bir otelde, görüşmesini etik buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam