1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

OGM alımında sözlü sınav Bakan'a soruldu

Orman Genel Müdürlüğü alımında sözlü ve uygulamalı sınav Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye soruldu.
03 Mayıs 2019 12:18
Yazdır
OGM alımında sözlü sınav Bakan'a soruldu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü'ne 5 bin personel alınacağını duyurmuştu. Personellerin de KPSS puan üstünlüğüne göre alınacağını belirtmişti. Fakat daha sonra Orman Genel Müdürlüğü, alımların sözlü ve uygulamalı sınav şeklinde olacağını açıklamıştı.

Adaylar alımların bu şekilde olacak olmasına tepki göstermişti. Adayların tepkilerini memurlar.net de haber konusu etmişti.

Şimdi de Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da konuyu Soru Önergesi olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye sordu.

İşte Sarıbal'ın verdiği Soru Önergesi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 29 Mart 2019 tarihinde katıldığı bir televizyon programında, Orman Genel Müdürlüğüne 5 bin personel alınacağını duyurmuştu. Alınacak personelin bin 200'ünün orman mühendisi, 2 bin 700'ünün orman muhafaza memuru, 800'ünün memur ve 300'nün de şoför olarak istihdam edileceğini belirten Bakan Pakdemirli, aynı açıklamasında personelin, Kamu Personel Seçme Sınav (KPSS) sonuçlarına göre, en yüksek puanı alandan başlanarak alınacağını ve kimsenin kendisine torpil için gelmemesini istediğini söylemişti.

Bakanın açıklamasının aksine Orman Genel Müdürlüğü, alımların mülakat sonrası yapılacağını açıkladı. Orman Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde ilan ettiği duyuruda, 'Orman Mühendisi, Orman Muhafaza Memuru atımlarının yürürlükteki mevzuata uygun olarak 2018 yılı KPSS puanları ile sözlü ve uygulamalı sınav sonucunda başarılı olanlardan, memur ve şoför alımları ise 201S yılı KPSS puanlarına göre ÖSYM tarafından yerleştirilecektir bilgisini paylaştı.

Bu bağlamda;

1-Tarım ve Orman Bakanlığına alınacak 5 bin kişinin KPSS puanına göre işe yerleştirileceği açıklanmasına rağmen sözlü sınav uygulamasının getirilmesinin gerekçesi nedir?

2-Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin televizyonda "Kimse kapımıza tayin, terfi torpil istemek için gelmesin" açıklamasına rağmen Orman Genel Müdürlüğü hangi gerekçe ile personel ahmlanmn mülakatlarla yapılacağına karar vermiştir?

3-Mülakatla personel alımı olması "torpil" iddialarını da gündeme getirmektedir. Nitekim Bakan Pakdemirli'nin "kimse kapıma torpil için gelmesin" demesi de bu iddiaları gücendirmektedir. Torpille eleman aliminin önüne geçmek ve liyakate esas personel alimini gerçekleştirmek için mülakat uygulamasını kaldırmayı düşünüyor musunuz?

4-Öte yandan, Bakanlığa bağlı kuramlara personel alımlarında kadınlara karşı ayrımcılık yapıldığı ve kadın personel adaylarının mülakatlarda elendiğine ilişkin çok sayıda şikayet hem medyada yer almıştır. Bu İddialar araştırılmış mıdır? Kadınlara karşı ayrımcılık yapıldığı iddiaları doğru mudur?

5-Uzun yıllardır atama bekleyen ve her seçim öncesi atanacaklarına dair sözler verilen Ziraat Mühendisleri, Gıda, Su Ürünleri Mühendisleri ve Veteriner Hekim ile teknik personel alımları için de kadro tahsis etmeyi düşünüyor musunuz?

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
11 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:50 - Askerlik teklifi Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi00:06 - 24 Mayıs 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - İller arası yer değiştirmeler için MEB'e öneri23:53 - İşte yoklama kaçağı ve bakaya kalanların sayısı23:48 - TUSAŞ mühendislerinden ramazana özel mesajlar23:43 - 'Sağlık personelinin görevleri yeniden tanımlanacak'23:37 - İmamoğlu Gönüllü İletişim Ağı'nda 3. cinsiyet seçeneği23:33 - Üniversite öğrencileri kaza yaptı: 1 ölü, 6 yaralı23:28 - Çocuk parkı yaptıran ünlü oyuncu dolandırıldı23:23 - İBB, Sosyal Denge Sözleşmesi imzaladı
23:18 - İstanbul'da 'Yeditepe Huzur' asayiş uygulaması23:13 - Sağlık Bakanı dağılımı açıkladı, 'KPSS ile olacak' dedi23:08 - Fuat Oktay: Hileyle gönüllere girilmez23:03 - 4 yıldır çalışmalar sürüyor... İşte Yassıada'da son durum22:58 - Sivaslı iş insanı İngilizlerin 61 yıllık firmasını satın aldı22:53 - Mersin balığının Karadeniz'deki 3 türü yok oldu22:48 - 20 günde 1,5 milyon liralık vurgun! 'Çete' yakalandı22:43 - MEB sınıfları açık havaya taşıdı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam