1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bu lise fabrika gibi çalışıyor

Bursa'da Yıldırım Belediyesi Hacı Mehmet Zorlu Özel Eğitim Meslek Okulu içerisinde bulunan 7 farklı atölyede eğitim gören engelli öğrenciler, siparişle dolaptan çantaya, seramik tabaktan süs eşyalarına, bebek battaniyesinden atkıya bir çok eşya üretiyor.
21 Mayıs 2019 22:29
Yazdır
Bu lise fabrika gibi çalışıyor

Bursa'da Yıldırım Belediyesi Hacı Mehmet Zorlu Özel Eğitim Meslek Okulu içerisinde bulunan 7 farklı atölyede eğitim gören engelli öğrenciler, siparişle dolaptan çantaya, seramik tabaktan süs eşyalarına, bebek battaniyesinden atkıya bir çok eşya üretiyor. Ürettikleri ürünleri satarak okula yeni malzeme ve makineler alarak daha donanımlı hale gelmesini sağlayan öğrenciler, bu yıl ürün satışından yaklaşık 2 yüz 50 bin lira kazandı.

Kentte 2010 yılında faaliyete başlayan Yıldırım Belediyesi Mehmet Zorlu Özel Eğitim Okulu'nun tekstil, el sanatları, seramik ve cam sanatları, mobilya ve iç mekan tasarımı, giyim teknolojisi ve bilişim teknolojileri olmak üzere toplamda 7 atölyede eğitim gören engelli öğrenciler, bölüm öğretmenlerinden belirli süre eğitim aldıktan sonra üretime katkı sağlıyor. Bu okulda eğitim gören öğrenciler, okul sonrası hayatları için mesleğe hazırlanmış oluyor. Dolaptan çantaya, seramik tabaktan süs eşyalarına, bebek battaniyesinden atkıya bir çok ürünün üretildiği okulda, ürünler siparişlere göre yapılıyor. Okul, 3 yıl önce okuldaki 7 atölyede yapılan ürünlerin satımından 60 bin lira kazanırken bu yıl ise ürünlerin satımından 2 yüz 50 bin lira para kazandı.

?AMACIMIZ ÖĞRENCİLERİMİZİN EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAĞLAMAK?

Okulun meslek bölümü kısmında öğrencilere toplumsal uyum becerilerinin kazandırıldığı eğitim çalışmalarının olduğunu belirten Okul Müdürü Ümit Kılıç, ?Toplumsal uyumdan kastımız çocuğun okul hayatından sonra kendi başına idare edebileceği, bir işe girip ekonomik açıdan özgürlüğünü sağlayabilecek imkanları çocuklarımıza sağlamak. Bu tür eğitimler vermekteyiz. Çocuklar okula geldiği zaman atölye tanıma çalışmaları yapılıyor. Daha sonra atölyelerde eğitim almaya başlıyorlar. Bu eğitim son sınıfa geldiklerinde staj uygulamasıyla devam ediyor. Çocuğun bir ayağı okulda, bir ayağı iş hayatında. Daha sonra bu çocukların iş hayatına devam edip etmeyeceğiyle ilgili istatistik verileri takip ediyoruz. İş hayatına geçemeyen öğrencilerimizin işe yerleştirilmesiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. İŞKUR ile ilgili yapmış olduğumuz çalışmalarımız var. Onları takip ediyoruz. Bu çocuğun hayatta yer almasını, yaşamını idare ettirmesi için çalışmalar yapıyoruzö dedi.

?BU OKUL EKONOMİYE KATKI SAĞLIYOR?

Okulda birçok bölüm ve atölye olduğunu belirten Kılıç, ?İstekli öğrencilerimiz ve çalışkan öğretmen arkadaşlarımız var. Biz hep birlikte bir elin nesi var ki elin sesi var diyerekten birlike bir çalışma başlattık. Bu çalışma neticesinde ürünlerimiz ortaya çıkıyor. Daha sonra bu ürünlerimizi okulun döner sermayesi aracılığıyla katma değer sağlamak açısından üretimlerimizi satıyoruz. Elde ettiğimiz gelirlerle öğrencilerimiz harçlık ediniyorlar. Bu ürünlerden tekrardan hammadde alıp o hammaddeyi işliyoruz. Tekrar böyle bir döngü içerisinde ekonomiye katkı sağlıyoruzdedi.

?BU OKUL EĞİTİM İLE FABRİKA ARASINDA BİR KÖPRÜ?

Okuldan ürün satımından kazanılan maddi gelirden bahseden Kılıç, ?3 yıl öncesine kadar 60 bin liralık bir gelir elde ederken Özel Eğitim İyileştirme Projesiyle atölyelerin yenilenmesinden sonra 2 yüz 50 bin liraya kadar rakamlara ulaşabildik. Amacımız bunları daha da yukarılara taşımak. Okulumuzu gören insanlar çok şaşırıyorlar. O şaşkınlığı biz herkesin yüzünde görebiliyoruz. Biz de zaten burayı eğitimle fabrika arasında bir geçiş olarak tanımlıyoruz. Zaten çocuğu hayata hazırlamak amacı güden bir kurumun o geçiş köprüsünü oluşturması lazımö dedi.

Görüntü Dökü

DHA
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
01:33 - Rehberlikciler resen görevlendirilemez dilekçe örneği00:56 - Erdoğan ve Gökçek şahit oldu, Mansur Yavaş nikahı kıydı00:51 - Kemal Öztürk: Ali Babacan, 10 gün içerisinde AK Parti'den ayrılacak00:48 - Kılıçdaroğlu: Görüşümüz değişmedi, erken bir seçim talebimiz yok00:46 - Türkiye, dünyanın en çok haber okunan 3. ülkesi00:42 - Kılıçdaroğlu: 800 bin fark beklemiyordum00:39 - Yeni askerlik düzenlemesinin Resmi Gazetede yayımlanacak son hali00:27 - İmamoğlu, eylemci İBB çalışanlarını işten çıkarılacak mı?00:16 - Ticaret Bakanlığı, mazeret tayinlerinde, taleplerin sadece yarısını karşıladı00:01 - Kurum içi uzmanlık sınavı için Milli Emlak çalışanlarının gözü torba yasada
00:01 - 26 Haziran 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - İmamoğlu, Yıldırım'ın açıklamasını dinlerken...00:00 - Jeep ürünleri sadece Trendyol'da üstelik kargo bedava00:00 - %50'ye varan indirim23:51 - Para bulamayınca sucuk ve veresiye defterini çaldılar23:46 - Uzungöl eski görüntüsüne kavuştu23:41 - Otogarda gidiş yoğunluğu devam ediyor23:36 - Boşaltılan mahallede tek başına yaşam
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam