1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Araştırma görevlisi alımında, ALES türü hatalı belirlendi

Öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadro ilanlarında ALES puan türünün belirlenmesi ile ilgili YÖK tarafından yapılan yetki devri hatalara sebebiyet veriyor.
19 Temmuz 2019 12:27
Yazdır
Araştırma görevlisi alımında, ALES türü hatalı belirlendi

Hatırlayacağınız gibi, 30 Mayıs 2019 tarihli haberimizde; Yükseköğretim Kurulu tarafından üniversitelere gönderilen yazıda; "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" uyarınca öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrolarına yapılacak başvurularda ALES puan türünün üniversite tarafından belirlenerek ilan edilmesinin uygun görüldüğü; ALES puan türünün belirlenmesine dair yetkinin tamamıyla üniversitelere bırakılmasının sorunlara yol açabileceği ve uygulamada çok farklı işlemlere de sebebiyet verebileceği konusunda uyarıda bulunmuştuk.

Bu doğrultuda, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından 17 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete'de ilan edilen Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi kadrolarına baktığımızda; Ereğli Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Araştırma Görevlisi kadrosuna başvuracak adayların ALES puan türünün Eşit Ağırlık olarak belirlendiği görülmüştür.

Halbuki, Yükseköğretim Kurulunun 23 Ağustos 2017 tarihli kararında yer aldığı üzere; Araştırma Görevlisi kadrosuna başvuracak adayların ilan edilen bölüm/program hangi alandan öğrenci alıyorsa o alandaki ALES puan türünün dikkate alınması gerekmektedir. Okul Öncesi Eğitiminin öğrenci aldığı puan türüne bakmak için bu yıla ait YKS kılavuzunu incelediğimizde ise Eşit Ağırlık değil Sözel puan türünden öğrenci alımı yaptığı görülmektedir.

Dolayısıyla, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından verilen Okul Öncesi Eğitimi Araştırma Görevlisi kadrosuna başvuracak adayların dikkate alınması gereken ALES puan türü Eşit Ağırlık değil Sözeldir.

Bu bakımdan, ilgili üniversite tarafından söz konusu ilanda düzeltme yapılarak kadrolarda öğrenci alımına uygun puan türüne yer verilmesi gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:54 - Memurların zam pazarlığında yasal süre doldu02:32 - Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında Tanınan İstihdam Hakkının Kullanımına İlişkin Yönetmelikte01:14 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultanahmet'te vatandaşlarla buluştu01:12 - Balıkesir'de FETÖ operasyonu: 9 asker gözaltına alındı00:07 - 21 Ağustos 2019'dan önemli gündem başlıkları00:03 - Öğretim görevlilerinin (uygulamalı birim) görev tanımları belirlenmeli!23:43 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü23:37 - Çağın kabus gibi hastalığı: Panik atak23:30 - Fazla kafein başınızı ağrıtabilir23:23 - Egzamayla 22 yıldır mücadele kadın, hastalığı yendi
23:17 - Teknoloji alışverişinde satışlar yüzde 35 arttı23:11 - Kırtasiye ürünü alırken bunlara dikkat edin23:06 - 2 çocuk annesi, ameliyat edilmezse felç olacak23:01 - 'Yunanistan'ın kapattığı Türk okulu sayısı 65'e ulaştı'22:56 - Aizheimer ve obeziteye karşı 'mor patates'22:50 - Kahramanmaraş'ta muhtarlık binasında yangın22:43 - Belediye Başkanının üzerine aracını sürdü22:37 - Düzensiz göçmenleri taşıyan minibüs devrildi: 43 yaralı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
3 HDP'li belediyeye kayyum atandı. Bu kararı;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam