1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KPSS Öğretmenlik sınav sonuçları 1 yıl geçerli olmasını isteyen adaylar ne yapmalı?

KPSS Öğretmenlik sınav sonuçlarının iki yıl geçerli olmasını öngören hükmün iptali için ya dava açılmalı da Kamu Denetçiliği kurumuna başvurulmalıdır.
03 Eylül 2019 00:02
Yazdır
KPSS Öğretmenlik sınav sonuçları 1 yıl geçerli olmasını isteyen adaylar ne yapmalı?

Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl, Ağustos ayında, KPSS Öğretmenlik sınav sonuçlarının 1 geçerli olmasını öngören hükmü değiştirmişti. Yapılan düzenlemeyle, KPSS öğretmenlik sınav sonuçlarının geçerlilik süresi 2 yıla çıkarılmıştı.

Memurlar.net'te, 2018 yılının Ağustos ayında yapılan değerlendirmede, her yıla ait sınavların zorluk derecesi, soru ağırlıkları farklı olduğu için, maddede yapılan bu değişikliğin doğru olmadığına vurgu yapılmıştı. Gerçekten de sınavların zorluk deresi farklı olduğu için yapılan bu değişikliğe anlam vermek mümkün değildir.

Ancak, o dönem adayların bu konuya yeterince ilgi göstermemesi nedeniyle, bir sonuç alınamamıştır.

Bugün için, bu düzenleme halen, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'in 11. maddesinde yer almaktadır. Burada adaylara iki yol öneriyoruz.

1- Önce MEB'e Cimer üzerinden başvuru yaparak bu düzenlemenin değiştirilmesi talep edilmeli, MEB'in verdiği olumsuz cevaptan sonra https://www.ombudsman.gov.tr/basvuru-formu/ adresinden Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yapılmalıdır.

2- 15.8.2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik düzenlemesinin iptali için, bir avukat aracılığıyla, Danıştay nezdinde dava açılmalıdır.

Diğer taraftan, bu süreçlerin sonuçlanması en az 1 yılı bulabilecektir. Sosyal medyadan yapılan paylaşımlarla, bir bakanlığın geçen yıl yaptığı düzenlemeyi bu yıl iptal etmesi mümkün değildir.

Bu tür olaylara ilkesel olarak yaklaşılması gerekmektedir. Yani "bu düzenlemenin iptal edilmesi 1 yılı bulur, ben yararlanamam" denilmemeli, başkaları dahi yararlanacak olsa gerekli süreçler yürütülmelidir. Bu sorun 2020 yılında çözülmezse, MEB'in keyfi gelene kadar uzun yıllar devam edebilir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
39 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:16 - Cezaevinden izinli çıktı, eski eşini yağ ile yaktı14:12 - Öğrencisini döven öğretmene 1 yıl 5 ay hapis cezası14:04 - Görevdeki kamu görevlilelirinin de olduğu 6 kişiye FETÖ gözaltısı14:02 - Sayıştay: Doğrudan temin varsa harcırah ödenmez13:59 - Soylu: PKK'nin eleman sayısı 600'ün altına geriledi13:58 - 'Görevini yapan hiçbir çalışanımızla sorunumuz yok'13:55 - Meteorolojiden Batı Kadeniz için sağanak uyarısı13:53 - AK Parti'li 2 vekil askere gitti13:52 - Sahte raporlarla kamu kurumlarını zarara uğratmışlar: 4 gözaltı13:45 - Evinin çatısına kurdu, fatura ödemiyor, satıp para kazanıyor
13:44 - Ankapark'a borcundan dolayı haciz geldi13:39 - Eski Yargıtay üyesi Köseoğlu'na hapis cezası13:37 - Borsa günün ilk yarısında geriledi13:30 - CHP'li vekil: DT ve DOB çalışanların özlük hakları için adım atılmalı13:29 - Bahçeli: Gaziler arasındaki ayrım kaldırılmalıdır13:27 - YKS ek tercih sonuçları gün içinde açıklanacak13:26 - İstanbul Ekonomi Zirvesi'nin hedefi 1 milyar dolarlık iş hacmi13:23 - 'Drone' destekli sahte boya operasyonu: 3 gözaltı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u, önceki Ak Partili bakanlara göre, başarılı buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam