1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Geliştirme ödeneğinde görevlendirme süreleri

Yükseköğretim kurumlarında görevli akademik personele geliştirme ödeneğinin ödenmesinde görevlendirme sürelerinde takvim yılı uygulamasına dikkat edilmeli!
22 Ekim 2019 00:04
+Aa- Yazdır
Geliştirme ödeneğinde görevlendirme süreleri

Soru:

Sayın ilgili,

Aşağıda size yönelttiğim soru ülkemizde geliştirme ödeneği alan herkes için faydalı olacaktır. Katkı ve cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Bir devlet üniversitesinde Prof.Dr. unvanıyla görev yapmaktayım. En son aldığım maaşın eksik yattığını öğrendikten sonra ilgili birime müracaat ettim. Cevaben, görevli izinli olduğum süreleri hesaplamışlar ve bir takvim yılı içinde 30 günü aşan her ay için geliştirme ödeneğinin kesileceğini söylediler. Hemen belirteyim, ben her hafta 2 gün ücretsiz ve görevli izinli şehir dışına çıkıyorum. Hiçbir zaman bir kereye mahsus 30 gün izin almadım.

Sorum şudur: benden geliştirme ödeneğinin kesilmesi doğru mudur, doğruysa yasal mevzuatı nedir?

Vereceğiniz cevap Türkiye'de emsal teşkil edecektir diye düşünüyorum.

Cevaplarsanız çok sevinirim. Saygılarımla.

Cevap:

Geliştirme ödeneğinin öğretim elemanlarına verilmesine ilişkin usul ve esaslar ile bu ödenekten yararlanacak olan iller ise Bakanlar Kurulu tarafından 04/04/2005 tarihinde yürürlüğe konulan "Geliştirme Ödeneği Ödenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararın"da tespit edilmiştir.

Bakanlar Kurulu Kararının 6/d maddesinde; "2547 sayılı Kanunun 39 uncu maddesi ile mevzuatı uyarınca yurt içi veya yurt dışında geçici görevlendirme sebebiyle ayrılmalarda 15 güne kadar olan süreler için (ancak, bu bent uyarınca ödenecek geliştirme ödeneğinin toplam süresi, her ne suretle olursa olsun bir takvim yılı içinde 30 günü geçemez), fiilen çalışma şartı aranmaz." ibaresi yer almaktadır.

Sorunuzda belirtilen husus dikkate alındığında; her hafta 2 gün görevlendirme aldığınız anlaşılmaktadır. Bu durum 16 haftada 32 gün görevlendirmeye tekabül etmekte olup, 2547 sayılı Kanunun 39 uncu maddesi uyarınca bir seferde 15 gün üzeri görevlendirmelerde ve ayrıca bir takvim yılında toplamda 30 günü aşan görevlendirmelerde aşan kısmın kesintiye uğraması yasal mevzuata uygundur.

Sonuç olarak, 2547 sayılı kanunun 39 uncu maddesi uyarınca yapılan görevlendirmeleriniz bir takvim yılı içinde 30 günü aştığı için aşan kısım kadar geliştirme ödeneğinizden kesinti yapıldığı değerlendirilmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
03:22 - Bakan Koca 6 ilin sağlık müdürüyle görüştü01:51 - ABD'de yeni başkanı belirleyecek delegeler arasında ilk kez bir Türk bulunuyor01:13 - 25 Kasım 2020'den önemli gündem başlıkları00:14 - Emniyet, 200 Gemi Adamı Branş Seçme Sınavı yapacak00:04 - Üniversiteden adrese teslim öğretim üyesi ilanı!23:52 - Emine Erdoğan, motosikletini EBA destek aracı yapan öğretmeni paylaştı
23:38 - Enerji düzenlemesi kanun teklifinin 11 maddesi kabul edildi23:31 - Bakan Kurum, ilkokul öğretmeninin Öğretmenler Günü'nü kutladı23:29 - Anayolu koşarak geçmeye çalışan kadına araç çarptı: 1 ölü23:26 - TBMM Genel Kurulunda 'Kürdistan' ve 'Alaattin Çakıcı' tartışması23:20 - Bakan Soylu başkanlığında 'Koronavirüs Değerlendirme' toplantısı yapıldı23:11 - Muharrem İnce: CHP'yi düzeltemezsek yeni partiyi kuracağız
23:06 - Dörtyol Belediye Başkanı Keskin'in testi pozitif çıktı22:59 - Ayda bebekten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a öpücük22:56 - Ziraat Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe bir üst turda22:42 - Dışişleri Bakanlığından Yunanistan Dışişleri Bakanına tepki22:37 - TRT'nin sevilen dizisinde 'Kadına şiddete dur de' çağrısı
22:26 - Bülent Arınç'ın vekil oğlu açıklama yaptı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam