1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversite, Turizm alanı için Beden eğitimi mezunu arıyor

Meslek yüksekokulu bünyesindeki turizm programlarına alan dışı öğretim görevlisi istihdamı artıyor!
20 Ekim 2019 00:51
Yazdır
Üniversite, Turizm alanı için Beden eğitimi mezunu arıyor

Hatırlayacağınız üzere, 12 Eylül 2019 tarihli haberimizde; Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı Öğretim Görevlisi ilanında; "SİNEMA VE TELEVİZYON BÖLÜMÜ LİSANS MEZUNU OLMAK VE SİNEMA ALANINDA TEZLİ YÜKSEK LİSANS YAPMIŞ OLMAK VE LİSANS SONRASI ALANINDA EN AZ 3 YIL AKADEMİK DENEYİME SAHİP OLMAK." şartının arandığı, turizm alanına yönelik mezun veren birçok lisans bölümü (Turizm ve Otel İşletmeciliği, Konaklama İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Turizm ve Büro Yönetimi, Turizm İşletmeciliği, Turizm ve Rehberlik vb.) bulunmakta iken, Sinema ve Televizyon mezunu adayın Turizm ve Otel İşletmeciliği programında istihdam edilmesinin uygun olmadığını ve ilanın yeniden değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekmiştik.

Fakat, Anadolu Üniversitesi bu ilanda herhangi bir geri adım atmadı ve nihai değerlendirme sonuçlarını da geçtiğimiz günlerde ilan etti.

Bu defa, Mersin Üniversitesi tarafından 14 Ekim 2019 tarihinde ilan edilen Öğretim Görevlisi kadrolarının ilan şartlarına baktığımızda; Turizm ve Seyahat Hizmetleri programına İngilizce Öğretmenliği mezunu, Turizm Animasyonu programına ise Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunlarının başvurabilmelerine imkan verilmiş olup her iki kadroda ayrıca beş yıllık tecrübe aranmıştır.

Turizm ve Seyahat Hizmetleri ile Turizm Animasyonu adlı bu iki programa, yukarıda da saydığımız Turizm alanında birçok lisans ve lisansüstü program bulunmakta iken, bu alanlarda eğitim görmüş kişilere başvuru şansı verilmeyip, sadece İngilizce Öğretmenliği ile Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümlerine müracaat hakkı tanınması doğru değildir!

Hatta, Turizm Animasyonu programı esasen Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliğinden öte yine Spor Bilimleri Fakülteleri bünyesinde yer alan "Rekreasyon" programlarıyla doğrudan ilişkilidir. Bu bölümün tercih edilmemesi de ayrı bir soru işaretidir!

Bu bağlamda, gördüğümüz kadarıyla en çok suistimale maruz kalan Turizm programlarına alan dışı atamaların daha fazla sayısının artmaması amacıyla ilgili üniversitenin ilanında düzeltme yaparak mevcut alanda yetişmiş mezunlara da başvuru hakkı vermesi en uygunu olacaktır!

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
03:29 - Vergi Konseyi Yönetmeliği Yayımlandı03:22 - 12 Kasım 2019 tarihli atama kararnamesi yayımlandı00:20 - Rabia Naz Vatan'ın babası, DNA örneği vermeyi kabul etmedi00:07 - İBB Hukuk Kom. Başkanı, seçimden sonra kaç kişinin çıkarıldığını açıkladı00:03 - Engelli çocuğu olan memur, ne kadar çocuk yardımı alır?00:01 - 12 Kasım 2019'dan önemli gündem başlıkları23:54 - Türkiye Avrupa'da en çok erken yaşta evlilik olan ülke23:49 - İstanbul'da barajların doluluk oranı alarm veriyor23:44 - Tansiyon hastası sanıldı tümör çıktı23:38 - OYAK, British Steel'i almaktan vazgeçti
23:32 - Aracını internetten satmak isterken dolandırıldı23:26 - Sosyal medyadan bekçilere hakarete gözaltı23:20 - 'Her yıl Kıbrıs kadar arazi erozyona kurban gidiyor'23:14 - Barış Yarkadaş, Kasım'da fidan dikilmez dedi, Orman Genel Müdürü yalanladı23:08 - Kastamonu'da kayıp kadın 22 gün sonra ölü bulundu23:02 - İBB'den su zammı açıklaması22:56 - Ak Parti'li yetkilinin sözlerinin ardından iki isim istifa etti22:50 - Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin davada cezalar onandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
1928 tarihindeki Harf Devriminin, Türk milletinin geleneğiyle olan bağını kopardığı yönündeki görüşe;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam