1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'den, düşük katılımlı toplantılarda alınması gereken önlemlere dair yazı

COVID-19 bulaşma riskini en aza indirmek amacıyla "COVID-19 Kapsamında Kurum İçi Düşük Katılımlı Toplantılarda Alınması Gereken Önlemler"e yönelik öneri ve tedbirler.
21 Haziran 2020 10:00
Yazdır
MEB'den, düşük katılımlı toplantılarda alınması gereken önlemlere dair yazı

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü 17.06.2020 tarihli ve 8015348 sayılı yazılarıyla, COVID-19 kapsamında kurum içi düşük katılımlı toplantılarda alınması gereken önlemleri açıkladı.

Yeni bir alt tipe bağlı koronavirus (COVID-19) hastalığına yönelik Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hastalığın bulaştırıcılığı, yayılması ve diğer risk faktörlerinin değerlendirilmesi sonrasında pandemi ilan edilmiştir.

Ülkemizde, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) önerileri de dikkate alınarak gerekli önlemler alınmaktadır. Sağlık Bakanlığının, normalleşmeye geçiş süreci kapsamında koronavirüs (COVID-19) Bilimsel Danışma Kurulu tarafından Covid-19 hastalığının yayılımının önlenmesine yönelik hazırlanan "COVID-19 Kapsamında Kurum İçi Düşük Katılımlı Toplantılarda Alınması Gereken Önlemler"e yönelik önerileri bulunmaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör iş yerlerinde yapılan kurum içi düşük katılımlı toplantılar, önlem alınmadığı takdirde COVID-19 bulaşı açısından risk teşkil etmektedir.

İşte COVID-19 bulaşma riskini en aza indirmek amacıyla "COVID-19 Kapsamında Kurum İçi Düşük Katılımlı Toplantılarda Alınması Gereken Önlemler"e yönelik öneri ve tedbirler;

COVID-19 KAPSAMINDA KURUM İÇİ DÜŞÜK KATILIMLI TOPLANTILARDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Kamu kurum ve kuruluşları ile özel iş yerlerinde yapılan kurum içi düşük katılımlı toplantılar önlem alınmadığı takdirde COVID-19 bulaşı açısından risklidir. COVID-19 bulaşma riskini en aza indirmek için aşağıdaki önlemlere uyulmalıdır.

Genel Önlemler

1. Toplantılar,temastan kaçınmak amacıyla mümkün oldukça telekonferans yöntemiyle yapılmalıdır.

2. Toplantı için mümkünse doğal havalandırması olan (pencereli) odalar tercih edilmelidir.

3. Merkezi havalandırma sistemleri bulunan toplantı odalarının havalandırması doğal hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmeli, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapılmalı, klima ve vantilatör kullanılmamalıdır.

4. Toplantı salonu ve salon girişinde COVID-19 önlemleri ile ilgili bilgilendirme afişleri (el yıkama, maske kullanımı, sosyal mesafe ve toplantı salonunda uyulması gereken kurallar) asılmalıdır.

5. Toplantı sırasında su haricinde herhangi bir şey yenilip içilmemelidir.

6. Toplantı süreleri mümkün olduğunca kısa tutulmalı, toplantının uzaması durumunda ara verilmeli ve pencereler açılarak ortam havalandırılması yapılmalıdır.

7. Toplantı salonlarının temizliği günlük olarak yapılmalı ve salonlar düzenli şekilde havalandırılmalıdır.

8. Toplantı salonlarının temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, kolların dayanıldığı yerler, masalar, sandalye kolçakları) temizliğine dikkat edilmelidir. Bu amaçla, su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı) çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılabilir. Klor bileşikleri yüzeylerde korozyon oluşturabilir. Dayanıklı yüzeyler için kullanılması önerilen bir dezenfektandır. Tuvalet dezenfeksiyonu için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılmalıdır.

9. Klor bileşiklerinin uygun olmadığı bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeyleri %70'lik alkolle silinerek dezenfeksiyon sağlanmalıdır.

10. Yüzeylerin dezenfeksiyonu için; virüslere etkinliği gösterilmiş etken maddeleri içeren ve Sağlık Bakanlığı tarafından verilen 'Biyosidal Ürün Ruhsatı' bulunan yüzey dezenfektanları da kullanılabilir.

11. Temizlik yapan personel tıbbi maske ve eldiven kullanmalıdır.

12. Temizlik sonrasında personel maske ve eldivenlerini çıkarıp çöp kutusuna atmalı, ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamalıdır.

Toplantı Salonu ve Katılımcılara Yönelik Alınması Gereken Önlemler

1. Toplantı salonuna görevli personel dahil 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde planlama yapılmalıdır.

2. Toplantı salonunda oturma düzeni her yöne en az 1 metre sosyal mesafe olacak şekilde sağlanmalıdır.

3. Toplantıya katılacak kişiler toplantı boyunca mutlaka maskelerini uygun şekilde takmalı ve toplantı başkanı katılımcıların toplantı boyunca maskelerini çıkarmamaları konusunda uyarıda bulunmalıdır.

4. Toplantı salonunun girişinde el antiseptiği bulunmalı, kişiler toplantı salonuna girerken ve çıkarken el antiseptiği kullanmalıdır.

5. Mümkün oldukça belge ve evraklar bilgisayar sistemleri üzerinden işlem görmeli, e-imza kullanılmalıdır. Islak imza gereken durumlarda evrak sabit kalmalı ve sırayla sosyal mesafe gözetilerek evrak imzalanmalıdır. Kişiler evrakları imzalarken şahsi kalemlerini kullanmalı ve bu kalemler ortaklaşa kullanılmamalıdır.

6. Toplantıdan sonra tüm katılımcıların adları ve iletişim bilgileri en az 14 gün saklanmalıdır. Bir veya daha fazla katılımcı toplantıdan sonraki 14 gün içinde COVID-19 belirtileri gösterdiğinde bu uygulama il/ilçe sağlık müdürlüğü yetkililerinin temaslıları izlemelerine yardımcı olacaktır.

7. Eğer toplantıda bulunan biri, toplantı sonrası COVID-19 tanısı alırsa Temaslı değerlendirilmesi yapılırken, COVID-19 pozitif kişinin semptom başlangıcından önceki 48 saatten itibaren temaslıları değerlendirmeye alınmalı ve bu durum tüm katılımcılara bildirilmelidir. Bu kişiler maske takarak işe devam etmeli, 14 gün boyunca COVID-19 ile ilişkili olabilecek belirtiler yönünden kendilerini izlemelidir. Bu süre içerisinde COVID-19 belirtileri gösterenler il/ilçe sağlık müdürlükleri tarafından Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan COVID-19 Rehberine göre yönetilmelidir.

8. Toplantı salonlarının temizliği ofis ve iş yerlerinin genel temizliğine uygun olarak yapılmalıdır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
08:43 - Virüs böyle yayılıyor08:35 - Virüste yeni semptom ortaya çıktı: 4 gün sürüyor08:31 - Türkiye'de 80 bin süper taşıyıcı var08:25 - Az öğrenci, sıralı teneffüs08:21 - Turiste 30 euro'ya koronavirüs testi08:11 - Bakanlıktan yeni karar: Hastanede virüs tedavisi şartları değişti
08:05 - Kuzey Marmara Otoyolu'nda otobüs kazası: 5 ölü08:01 - Bu ülkede 100 gündür koronavirüs vakası yok07:47 - Oradayız: Yavuz Kıbrıs'ın batısına gitti Oruç Reis emir bekliyor07:36 - Meteoroloji il il uyardı... Kuvvetli yağış bekleniyor07:23 - O proje çöktü: Deyrizor'da ayaklanan aşiretler PKK ile çatışıyor07:09 - İBB eski Genel Sekreterinin iftirası yargıdan döndü
06:55 - Salgın sonrası çocuklar okula nasıl hazırlanmalı?06:45 - 4 bin projeye teşvik belgesi06:35 - Sözleşmeli çalışılan süreler, memuriyetteki derecede dikkate alınır mı?06:25 - Pençe-Kaplan Operasyonu şehidinin cenazesi Samsun'a getirildi06:10 - Kaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit oldu
00:01 - 9 Ağustos 2020'den önemli gündem başlıkları
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam