1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okul müdür yardımcılarına muhakkiklik görevi verilebilir mi?

Soruşturmacının soruşturulan kişinin üstü, bu mümkün değilse dengi statüsünde olan muhakkikçe yürütülmesi, örneğin müdür kadrosunda bulunan bir kişinin soruşturması en az müdür kadrosunda olan bir kişi tarafından veya üstü pozisyonda olan bir kişi tarafından yürütülmesi gerekmektedir.
19 Mart 2021 15:10
+Aa- Yazdır
Okul müdür yardımcılarına muhakkiklik görevi verilebilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliğine göre; disiplin amiri ve atamaya yetkili amir sıfatıyla bakanlık teşkilatı ile bağlı kuruluşlarda ve okullarda görevli tüm memurların "disiplin amiri" ve "atamaya yetkili amiri" olarak Bakan, illerde "en üst disiplin amiri" olarak valiler; ilçelerde "en üst disiplin amiri" olarak kaymakamlar; hizmet birimlerinde birim amirleri; okul ve kurumlarda müdürler; "disiplin amiri" veya "üst disiplin amiri" sıfatıyla, buralarda görevli memurlar hakkında doğrudan inceleme-soruşturma yapmaya yetkilidirler.

Bu amirler, emirleri altında bulunan ve hakkında inceleme-soruşturma yapılanın hiyerarşi yönünden dengi veya üstü konumunda bulunan memurları usulünce "muhakkik/soruşturmacı" olarak görevlendirmek/ görevlendirilmesini sağlamak suretiyle de dolaylı olarak inceleme-soruşturma yaptırabilirler.

Şöyle ki; Milli Eğitim Bakanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliğinin "Disiplin Amirlerinin Belirlenmesi" başlıklı 4. Maddesi 1. fıkrasındaki; "Bakanlık kurum ve kuruluşlarındaki disiplin amirleri ve bunların astlık-üstlük sırası Ek listede gösterildiği gibi belirlenmiştir." hükümleriyle disiplin amirleri ekli listede belirlenmiş ast-üst ilişkileri sıralanmıştır.

Yönetmeliğin "Bu Yönetmelikte Hüküm Bulunmayan Haller" başlıklı 6. maddesindeki; "Bu Yönetmelikte hüküm bulunmayan hallerde "Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmelik" hükümleri uygulanır." hükümleri ile de Disiplin Kurulları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine atıfta bulunulmuştur.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda disiplin soruşturmasını yapacak kişilerin kimler olacağı konusunda açık hüküm olmamakla beraber Danıştay 12. Dairesinin 26.09.2013 tarih ve E:2010/5479, K:2013/6665 sayılı Kararı incelendiğinde; soruşturmacının soruşturulan kişinin üstü, bu mümkün değilse dengi statüsünde olan muhakkikçe yürütülmesi, örneğin müdür kadrosunda bulunan bir kişinin soruşturması en az müdür kadrosunda olan bir kişi tarafından veya üstü pozisyonda olan bir kişi tarafından yürütülmesinin uygun olacağı anlaşılmaktadır.

İşte Danıştay 12. Dairesinin 26.09.2013 tarih ve E:2010/5479, K:2013/6665 sayılı Kararı

Ayrıca Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunun 14.03.1986 tarihli ve

K.N:1986/18, EN:1985/141 sayılı kararında; "...5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9.maddesinin (d) fıkrasında Valilerin, Bakanlıkların il teşkilatında yer alan daire ve kurumların ayrı ayrı denetim ve teftişlerini yapabileceklerini veya memurları vasıtasıyla yaptırabilecekleri belirtilmiş ise de; valilere tanınan bu yetkinin hakkında soruşturma yapılacak memurun görevi, unvanı, soruşturma yapılan olayın ve mesleğin özellikle dikkate alınarak kullanılması zorunludur. Vali tarafından görevlendirilen soruşturmacıların memurluk görev ve derecelerinin, haklarında soruşturma yapacakları memurlardan üst ya da hiç olmazsa aynı düzeyde olmasının idare hukuku ilkeleri bakımından ve memuriyet güvencesi yönünden önem taşıyacağı kuşkusuzdur." denilerek açıkça denklik ilkesi kabul edilmiştir.

İşte Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunun 14.03.1986 tarihli ve K.N:1986/18, EN:1985/141 sayılı Kararı

Teftiş Kurulu Başkanlığı bu soruya; "Somut olaya dair iddialar ve itham edilenin işgal ettiği pozisyon dikkate alınmak suretiyle meri mevzuat bağlamında incelemeci/soruşturmacı görevlendirmek ilgili amirin takdirinde olduğundan, Bakanlığımız personelinin çalışma/görevlendirilmesine ilişkin mezkür konunun Genel Müdürlüklerinizce sonuçlandırılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir." cevabını vermiştir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
16 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:54 - Microsoft, Malezya'da veri merkezleri kuracak20:49 - '25-59 yaş arasında Covid-19 endişe verici oranda artıyor'20:39 - Türkiye'nin uluslararası yatırım pozisyonu verileri yayımlandı20:37 - Prof. Dr. Mustafa Müslim, Gaziantep'te toprağa verildi20:35 - Yeşilova Belediye Başkanı'ndan hizmet pasaportu açıklaması20:27 - Türkiye'nin kuzey kesimlerinde bugün sağanak bekleniyor
20:26 - 15 dakikada yüksek güvenlikli mobil askeri üs20:22 - Prof. Dr. Ali Özek, son yolculuğuna uğurlandı20:16 - Rus turistler Türkiye'de tatil yapmaya kararlı19:42 - Vaka sayısının kritik seyri sürüyor! 341 kişi hayatını kaybetti19:21 - THY, yolcularına hijyen seti hizmetini sunmaya devam ediyor19:19 - Prof. Dr. Aydın: Tam kapanmayı ısrarla öneriyorum
19:14 - MHP'den belediye başkanlarına 'hizmet pasaportu' mesajı19:10 - Ömer Çelik'ten 'Sarıklı amiral' açıklaması19:06 - Murat Nehri'ne düşen 5 yaşındaki çocuk kayboldu18:54 - Torbalı Belediye Başkanı son yolculuğuna uğurlandı18:51 - Ak Partili Çelik'ten 'gri pasaport' iddialarına yanıt
18:48 - DSÖ, aşı sertifikasına karşı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Erkan Oğur'un, İbrahim Kalın'a önce eşlik edip sonra da 'İçimin bir köşesi cız etmişti' demesi hakkında ne düşünüyor sunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam