Bakan Koca: Hasta garantisi iddiaları gerçek dışı
 
Bakanı Kurum: Kanal İstanbul, Boğaz'ın özgürlük projesidir
 
Spor lisesi mezunlarına yardımcı antrenörlük hakkı
 
100 bin sosyal konut yapılacak bazı şanslı ilçeler
 
Bakan Soylu'dan 'Adana'daki festivale yasak' açıklaması
 
Ahtapot, kartalı yakalayıp suyun altına çekmeye çalıştı Video
 
Şırınga çikolatadan 2 çocuğun ölümüyle ilgili gerçek! Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Susamak askerliği bozar mı?

02 Şubat 2012 07:10
Yazdır

İsmail Danış, askerde nöbette iken kuleye çıkarak su içmek istedi. Düşünce felç kaldı. AYİM önce ?insani ihtiyaç gidermek istedi' dedi ve ?malul' sayılmasına karar verdi. İtiraz üzerine aynı AYİM, Danış'ı suçlu buldu.

LÜTFİ KAPLAN / ANKARA

HALK arasında ?asker üşümez, asker acıkmaz, susamaz, yorulmaz? söylemi yargıya da sirayet etti. Susadığı için kule nöbetçisi arkadaşının yanına çıkan Piyade er İsmail Danış, dengesini kaybederek 2.5 metre yükseklikten düştü ve yatalak kaldı. Askeri Yüksek İdare mahkemesi (AYİM) önce Danış'ın ?beşeri ihtiyaçları? bulunduğunu, susuzluğunu gidermesinin onun askerlik hizmetiyle bağını kesmeyeceği kararı verdi. Karar düzeltme talebi yapıldığında ise tam tersi hüküm kurarak, beşeri ihtiyaçları karşılamanın askerlik ilişiğini kestiğine hükmetti.

Su almak için çıkarken düştü

Mardin Nusaybin'de bulunan 2. Hudut Tabur Komutanlığı'nda vatani görevini yapan er İsmail Danış'ın başına gelenler askeri yargının da kafasını karıştırdı. Danış ile birlikte M.G ve N.Ç 197 numaralı nöbet yerinde saat 2-6 nöbeti için görevlendirildi. Aynı nöbet yerindeki kule için M.G, mevzi için de İsmail Danış ve N.Ç görevlendirildi. İlerleyen saatlerde İsmail Danış susadı ve kuledeki arkadaşına seslenerek suyunun olup olmadığını sordu. Olumlu yanıt alınca da silahını kulenin dibine bırakarak yukarı tırmandı. Ancak dengesini kaybederek 2.5 metre yükseklikten düştü.

Nöbette su içmek beşeri ihtiyaç

İsmail Danış önce Diyarbakır Asker Hastanesi'ne oradan da GATA'ya sevk edildi. Tedavinin ardından ?askerliğe elverişli değildir? kararı verilerek terhis edildi. Danış'ın ailesi oğullarının ?vazife malulü? sayılması için SGK'ya başvurdu. SGK yanıt vermeyince de AYİM'e gitti. AYİM 3. Daire, nöbet süresinin uzunluğuna dikkat çekerek, ?4 saat süreli nöbet esnasında su içmek de beşeri bir ihtiyaçtır. Su içmek amacı ile yan nöbet yerinde yer alan kuleye çıkılması, kuleye çıkış sırasında silah ve tesisatın bırakılmış olması hizmetle olan bağın kesilmesini gerektirmez? dedi.

1. Karar: Vazife malulü sayılmalı

14 Temmuz 2011 tarihinde oy çokluğuyla verilen kararda şöyle denildi: ?Kule nöbetçisinden su ihtiyacının giderilmesiyle davacının dengesini kaybederek düşmesi maluliyetin hizmet esnasında ve hizmetten dolayı meydana gelmiştir. Sakatlanmanın asayiş korunmasına yönelik olarak yapılan faaliyetten dolayı meydana gelmediği kabul edilse bile nöbet hizmeti esnasında beşeri bir ihtiyaçtan olan su içmek için aynı nöbet yerinde bulunan diğer nöbetçisinin yanına gidilmesi ve kuleden dengesinin kaybedilmesi sonucu düşme olayının vazifeden doğduğunun kabulü gerekir. Aksine işlem hukuka aykırı bulanarak iptaline karar verilmiştir.?

2. Karar: Askerliği bozuldu

SGK karar düzeltme talebinde bulundu. İlk kararında Danış'ın askeri vazife nedeniyle malul kaldığı ve kendisine malullük aylığı bağlanmasını isteyen Daire, ikinci kararında bu görüşü değiştirdi. AYİM, 1 Aralık 2011 tarihinde verdiği kararda ?Davacının yaralanarak malul hale gelmesinde vazifenin sebep ve tesirinin bulunmadığı, malul hale gelmesinin davacının emir ve talimatlara aykırı hareketinden ileri geldiğine karar verildi? denildi.

Asker adam kuleden de düşmez!

Öte yandan İsmail Danış hakkında kuleden düştüğü için ?disiplin soruşturması? açıldığı da ortaya çıktı. Danış hakkındaki davanın zaman aşımı nedeniyle Disiplin Mahkemesince düşürüldüğü kaydedildi.

Star Gazetesi
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:46 - Bakan Koca: Hasta garantisi iddiaları gerçek dışı21:41 - Sabah yapılan sporun faydadan çok zararı var21:36 - Cam silerken 11. kattan düşen kadın hayatını kaybetti21:30 - Rabia Naz'ın kıyafetlerinde lastik izi bulundu21:23 - 'Her 100 kutu ilacın 83'ünü kendimiz üretebiliyoruz'21:18 - 15 Temmuz Şehitler Köprüsü çıkışında araç yangını21:13 - Bakanı Kurum: Kanal İstanbul, Boğaz'ın özgürlük projesidir21:08 - CHP: Sağlıkçılara 3600 ek gösterge sözü yerine getirilmeli21:03 - Pirinç tanesine İhlas suresini yazdı20:58 - 3,5 yaşında kendi kendine İngilizce öğrendi
20:53 - 'Hayalim her çocuğun evinde kitaplığının olması'20:48 - Doğa Koleji, açıklamayı hala yapmadı20:43 - Fransa'yı tercih eden Türk öğrenci sayısı 7 bin 500'ü aştı20:38 - Spor lisesi mezunlarına yardımcı antrenörlük hakkı20:33 - Uyku sorunu yaşayanlar bu merkezde şifa buluyor20:28 - Kasımpaşa 5 maçlık galibiyet hasretine son verdi20:23 - Bakan Soylu: Talimatları İstanbul'dan veren benim20:18 - Ağabey tarafından kazara vurulan genç, öldü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, KPSS puanı yerine mezuniyet notuyla personel almasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam