1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

ÖSYM, IELTS sınavı mağduriyetinde inat ediyor

Avukat Mustafa Kemal Batur, ÖSYM'nin yanlış uygulaması sonucu Türkiye genelinde akademik kariyer yapmak isteyen 5 bin kişinin mağdur olduğunu iddia etti.
04 Ekim 2013 18:42
+Aa- Yazdır
ÖSYM, IELTS sınavı mağduriyetinde inat ediyor

ÖSYM'nin uluslararası yabancı dil sınavı olan IELTS ile ilgili değişiklik yapması sonucunda 5 bin kişinin mağdur olduğunu öne süren Avukat Mustafa Kemal Batur, olayın yargıya intikal ettiğini söyledi. Batur, "Ülkemizde ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Dil Sınavı ve UDS'nin kaldırılarak Yabancı Dil Sınavı (YDS) adı altında getirilen yeni sınav sistemiyle beraber birçok değişiklik olmuştu. Yapılan bu değişikliğin ardından yine ülkemizde kabul edilen ve yoğun olarak akademisyenlerin ve kamu personellerinin hazırlandığı ve kullandığı bir sınav olan Cambridge Üniversitesi'nin hazırladığı IELTS sınavının da eşdeğerliği ülkemizde ÖSYM tarafından belirlenmekteydi. ÖSYM, IELTS sınav sonucuna göre alınan puanları kendi sistemine uygun olan puana çevirip, eşdeğerliğini vermekteydi. ÖSYM'nin aldığı 23 Temmuz 2013 tarihli ani bir karar ile IELTS eşdeğerlikleri önceden duyurusu dahi yapılmaksızın değiştirilmiştir. Bu değişikliğin ardından binlerce ÖSYM mağduru oluştu. Cambridge Üniversitesi'nce hazırlanan ve British Council tarafından tüm dünyada uygulanan IELTS sınavının eş değerliklerini sınava kayıt olmuş, sınav ücretini yatırmış, hatta ve hatta sınava girmiş sonuçlarının açıklanmasına sadece 2 gün kala bu değişikliği yapmıştır. Sınava aylarca hazırlanan ve milyarlarca kurs ve sınav ücreti ödeyen başta akademisyenlerin ve kamu personellerinin almayı planladıkları puanı almış olmalarına rağmen ÖSYM'nin bu ani ve hukuk tanımaz değişikliği nedeniyle akademik yükselişleri engellenmiştir. Birçok kamu kurumunda çalışan personeller ise dil puanlarının eş değerlikleri düşürüldüğü için işten atılma noktasına gelmiştir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nda çalışan binlerce kişi mağdur durumdadır ve sözleşmeleri 31 Aralık 2013 tarihinde sona erecektir" dedi.

Mağdurların büyük bölümünün davalarını yürüten Avukat Mustafa Kemal Batur, bu değişikliğin Anayasa'nın 2. maddesine aykırı olduğunu söyleyerek, "Hukuk devletinin vazgeçilemez iki ilkesi olan 'öngörülebilirlik' ve 'belirlilik' ilkeleri bu değişiklikle hiçe sayılmıştır. Kurum, önceden haber vermeksizin bir anda değişikliğe giderek binlerce mağdur oluşturmuştur" diye konuştu.

Açılan yüzlerce dava için yürütme durdurma kararları alındığını ancak ÖSYM'nin alınan yürütmeyi durdurma kararlarını bireysel kabul ettiğini ve genele uygulamadığını belirten Batur, "Mahkemeden bir karar daha alındığını belirtmiştir. Ankara 11. İdare Mahkemesi'nden alınan bu karara göre alınan yürütme durdurma kararlarının herkesi kapsadığını ve işlemden etkilenen herkese an itibariyle eski eş değerliklere göre puan verilmesi gerektiğini belirtmiştir. ÖSYM, KPSS gibi diğer kendi bünyesinde yapılan sınavlarda yapılacak değişiklikleri önceden ilan etmekte ve adaylara yapılacak değişikleri duyurmaktadır. Ancak IELTS sınavında nedeni bilinmeyen bir şekilde sınava kayıt olmuş kişileri de kapsayan, hatta sınava girmiş sonucunu bekleyen kişileri kapsayan bir adaletsizlik yapılmıştır. ÖSYM kişiler arası farklı uygulamalara sebebiyet vermiştir" dedi.

Batur, ÖSYM eğer davayı kaybederse yüz binlerce TL dava masraf ile karşı karşıya kalacağını belirtti.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 4
64 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:38 - THY, 2 yıl aranın ardından 'B737 MAX' ile ilk uçuşunu İstanbul'dan Ankara'ya yaptı11:36 - MEB, özel eğitim öğrencileri için fen bilimleri kitap seti hazırladı11:34 - Yeni kuyumculuk düzenlemesi kayıt dışılığı önleyecek11:26 - Korona hastalarında pıhtı atmasına bağlı unutkanlık belirtileri ortaya çıktı11:23 - İmamoğlu ile babasının 'dolandırıcılık'tan yargılandığı dava reddedildi11:21 - MEB'den önemli uyarı: Bu linke sakın tıklamayın
11:17 - Haziran sonunda 40 yaş üstündekilerin tamamı aşılanacak11:13 - FETÖ'nün ABD ordusuna sızma çabası olduğu ortaya çıktı11:10 - 'Aşılar çöpe gitti' iddiasına Bakan Koca'dan açıklama11:10 - Başsavcılık Ahmet Şık'ın 'Boğaziçi eylemleri' nedeniyle fezleke hazırladı11:08 - Altının gram fiyatı 452 lira seviyesinden işlem görüyor11:05 - Tokat'ta FETÖ soruşturmasında 5 polis meslekten ihraç edildi
10:59 - Bilim Kurulu Üyesi vakalar düşmezse alınacak yeni tedbirleri açıkladı10:55 - Adana'da FETÖ'ye yönelik operasyonda yakalanan 3 zanlı serbest bırakıldı10:52 - İstanbul'da kamuda mesai saatinin değişmesiyle trafik sakin seyrediyor10:52 - KPSS 2021/5 tercih kılavuzu yayımlandı10:46 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Mayıs başında bir heyet Mısır'a gidecek
10:33 - Cezaevi personelinden oluşan 'CEKUT' afetlerde hayat kurtaracak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam