1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'in görüş toplaması bir işe yarar mı?

22 Ekim 2014 16:25
+Aa- Yazdır
MEB'in görüş toplaması bir işe yarar mı?

MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği taslağını yayımladı.

http://www.memurlar.net/haber/487149/

Ve öğretmenlerin görüşlerine açtı. Öğretmenlerin görüş bildirmesi için MEBBİS sisteminde paydaşların görüşüne başvurma hususu Müsteşar Yusuf TEKİN göreve başlar başlamaz görülmeye başlamıştı.

Bunu tabii ki önemsedik. Paydaşların görüşüne göre hazırlanacak mevzuatlar tabii ki daha sağlıklı olurdu. Uygulamayı alkışlayanlarımız dahi olmuştu. Fakat tecrübe bize gösterdi ki bu görüş alma sadece teknik sorunları düzeltme ile sınırlı kaldı. Yani insanlar yargıdan dönebilecek bazı konuları paylaşmışlarsa yada bakanlık teknik olarak bir hata yapmışsa o noktaya dikkat edildi ve düzeltme yapıldı.

Paydaşların görüşleri neredeyse hiç yoktu yönetmeliklerde. Meşhur 28 Şubat 2013 yönetmeliği vardı teknik olarak uygulanamaz dedik ve bu yönetmelik hiç uygulanmadan yürürlükten kalkmıştı.

Şimdi de bu taslakla ilgili görüşler nerede ağırlık kazanıyor ona bakalım. Kaldı ki bu yönetmeliğin en büyük paydaşı MEB'de çalışmakta olan 800bin öğretmen ise ikinci en büyük paydaşı da MEB'de çalışmak için atama bekleyen 300bin öğretmendir.

- Çalışanların görüşü alınırken diğerleri neden unutuldu?

- Atanmayan Öğretmenler bas bas bağırıyorlar 40 yaş sınırını gözden geçirin diye ama görüşlerine başvuran yok.

- Memuruz öğretmenliğe geçemiyoruz bir gecede elimizden aldığınız hakkımızı geri verin diyenler fakat sisteme giremedikleri için görüş dahi veremiyorlar.

- Eş durumundan mağduruz 3 yıl nereden çıktı diyenler var onların görüşleri yönetmelikte yer alacak mı?

- Eş özründeki diğer sorunlar da yansırsa görüşlere düzeltecek misiniz?

- Yüksek Lisans, Doktora'ya puan veriyorsunuz da Öğrenim Özrü isteyenleri neden görmezden geliyorsunuz? İstismar ediliyormuş... Sözlerine öğretmenlerin karnı tok. Madem öyle öğrenimleri süresince yerine getirin özürlerini....

- Öğretmenler doğuda(zorunlu hizmette) çakılı kaldık diye bas bas bağırıyorlar, taslakta yer vermediniz peki görüşler sonunda bir adım atacak mısınız?

- Rotasyona öğretmenlerin büyük bir kısmı karşı çıkarsa kaldıracak mısınız? Ya da 12 yıla çıkaracak mısınız? Özellikle Anadolu'da bir çok öğretmeni ilçeden ilçeye gönderdiğinizde eğitim öğretim adına gerçekten iyi bir adım atılmış olacak mı? Buna gerçekten inanıyor musunuz?

- İl dışında okul kazanan öğretmen çocukları için verilmekte olan yer değiştirme hakkını neden kaldırdınız?

- Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinde de sınavla atamayı kaldırdınız peki kanunla yetki aldığınız Proje okullarına atamalar nasıl yapılacak neden yönetmelikte yok? Onlar sizin özel okullarınız mı?

Bu ve benzeri onlarca konu görüşlere yansırsa MEB bunları değerlendirecek mi?

Biz değerlendirileceğine inanmıyoruz. Sadece Rotasyondaki yıl süresinde bir oynama olabilir onun dışındaki konular havada kalır. Yanılan biz, kazanan eğitimciler ve eğitimimiz olsun... Biz yanılmaya razıyız...

Maksut BALMUK

Öğretmen

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:01 - Emine öğretmenden 2 gündür haber alınamıyor17:57 - KPSS'ye girecek adaylarla görevliler arasında 'saat' krizi17:15 - Traktörün altında kalan orman işçisi hayatını kaybetti17:12 - Vatandaşların tahliyesi için iki çıkarma gemisi gönderildi16:50 - KPSS'ye geç kalan 2 adayın yardımına polis ekipleri koştu16:48 - Bitlis'te feci trafik kazası: 2 ölü, 3 yaralı
16:44 - Dünyanın en büyük balık taşıma gemisinin ilk kaynak yapıldı16:31 - Ülke genelinde 111 yangın kontrol altına alındı16:26 - Türkiye'nin ikinci büyük millet bahçesinde sona gelindi16:25 - KPSS A grubu GK - GY ve eğitim bilimleri sorularını değerlendiriyoruz16:11 - Manavgat'ta can kaybı 7'ye yükseldi!16:09 - Biontech ve Moderna, Avrupa Birliği için aşı fiyatlarını artırdı
16:04 - Kamu personelinin orman yangını çıkarmaya çalıştığı iddiası16:02 - KPSS'ye giren 2 kişide korona çıktı, 30 kişi karantinaya alındı15:58 - İBB ve uzmanlar arasında sivrisinek ilaçlama tartışması15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine araç ve personel desteği15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak
15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam