1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KPSS puanlarının birden fazla kullanım sorunu hala çözüm bekliyor

KPSS puanlarının birden fazla kullanım sorunu, KPSS dışına çıkarılan alımlardan dolayı artık çok daha fazla sorun teşkil ediyor
11 Ocak 2016 14:30
+Aa- Yazdır
KPSS puanlarının birden fazla kullanım sorunu hala çözüm bekliyor

KPSS puanlarının kamu görevlerine girişte birçok defa kullanılması sorunu hala güncelliğini korumaktadır. Her ne kadar kamuya girişte genel çerçeveyi çizen yönetmeliğin adı "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik" ise de, bu Yönetmelikte düzenlenen merkezi sınava girerek adaylar yer değiştirme, görevde yükselme ve unvan değişikliği gibi her birinin yönetmeliği mevcut hususlarda da hareket imkanı bulmaktadır.

KPSS başvurularında, herhangi bir görevde bulunup bulunmadığı adaylara ÖSYM'ce sorulmakta olup, başvurularda önemli bir kesimi de hali hazırda çalışanlar oluşturmaktadır. Bu husus, hem puanı kısmen düşük olan kesimi hem de kamu kurum ve kuruluşlarını mağdur etmektedir.

Söz konusu Genel Yönetmelikte merkezi yerleştirme sonucu yerleşen adayın sonraki yerleştirmelere katılamayacağı hüküm altına alınmış olsa da, son yıllarda gerek bu Yönetmeliğe ek madde eklenip gerekse Teşkilat Kanunlarında düzenlemeler yapılıp merkezi yerleştirmenin dışına çıkılarak kurumsal alım yoluna gidilmesi, KPSS puanların birçok kez kullanılmasına fırsat vermektedir.

KPSS puanının birden fazla kullanılması puan olarak aynı düzeyde sonradan gelen adayların başvurularının önünü kesmekte, diğer taraftan halihazırda çalışanların sirkülasyonundan ötürü kamu kurumlarının işini zorlaştırmaktadır. Adaylık döneminde personele verilen zaman ve imkanlar boşa gitmekte; bazen kamu hizmetlerinde aksamaya neden olmaktadır. Bundan ötürü "hizmetine ihtiyaç duyulduğundan" gerekçesi ile personelin çalıştığı kamu kurumunca muvafakat verilmediği de bilinmektedir.

Bu husus hem A Grubunda hem de B Grubunda sorun teşkil etmektedir.

Örneğin, adaylık döneminde yer değiştirme ve nakil imkanları bulunmayan personel KPSS'ye girerek tercihleri sonucunda başka bir kuruma geçebilmektedir. Yada yer değiştirme talebi kurumca karşılanmayan personel KPSS ile yer değiştirmeye çalışmaktadır. Bazı kurumlar bu hususu atama ve yer değiştirme yönetmeliklerine hüküm koyarak aşmaya çalışmaktadır veya muvafakat vermeme yolunu seçmektedir.

A Grubu kadrolarda da aynı sorun yaşanmaktadır; sıralamaya giren aday yazılı ve/veya sözlü sınava katılmamakta veya göreve başlasa dahi kısa süre sonra başka A Grubu kadroya geçebilmektedir.

KPSS'de yüksek puan almış olmak kamuya girişte dilediğince hareket etme hakkını da beraberinde getireceği manasına gelmemektedir.

Bu sorunun önüne mevzuat değişiklikleri ile geçilebilir ve böylece hem kısmen daha düşük puan almış olan adaylar hem de kamu kurum ve kuruluşları bu sıkıntıdan kurtulmuş olur.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 3 36
28 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:41 - Koronalı genç kadından ilginç ceza tepkisi: İsterseniz 10 bin lira yazın01:20 - Resmi Gazete'de yayımlandı: 3 ay ertelendi00:39 - Küçük esnafa vergi muafiyeti geliyor00:07 - Diyanet İşleri Başkanlığına Erbaş'ın yeniden atanması kararı Resmi Gazete'de00:01 - Aynı işi yapmak aynı miktarda emekli aylığı alınacağı anlamına gelir mi?00:01 - 17 Eylül 2021'den önemli gündem başlıkları
00:00 - Gezdikçe kazan, kazandıkça gez23:58 - Fenerbahçe, 3 puan fırsatını tepti!23:48 - Trafik cezasında 'tebligat' ayarı23:46 - 'Barbaroslar Akdeniz'in Kılıcı' TRT 1'de izleyiciyle buluştu23:32 - AK Partili üye ile İYİ Partili Yıldız arasında 'CS GO' tartışması23:27 - 'Kürdistan' logolu şapka üretimi yapan fabrikaya baskın
23:10 - KGM personeli: Maskelerini araçlardan dışarı atmasınlar23:08 - Dalyan sazlıkları misafirlerini ağırlamaya devam ediyor23:05 - TTK Başkanı: Neyi koruyacağımızı şaşırmış durumdayız23:03 - Türkiye'nin yeni zırhlı aracı Altuğ 8x8 göreve hazırlanıyor22:50 - Ali Yalçın: Bu toplu sözleşmede 21 yeni kazanım var
22:41 - TRT Müzik eski Kanal Koordinatörü hayatını kaybetti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam