MEB, bir karar ver para toplanacak mı?

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Eklenme : 02 Şubat 2016 00:04
MEB, bir karar ver para toplanacak mı?

"MEB: Kurs için para toplamayın " haberimizde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığının 15.10.2015 tarih ve 10452928 sayılı yazıları ile "...Destekleme ve yetiştirme kurslarına devam eden öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmemesi, görevli yönetici ve öğretmenlere ise hiç bir şekilde 657 sayılı kanunda yer alan hükümler dışında ücret ödenmemesi, ayrıca kişilere ücret dışında fayda sağlayıcı her türlü eylemden kaçınılması gerekmektedir." açıklamasında bulunarak yetkilileri uyarmıştır.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce Destekleme ve yetiştirme kurslarıe-Kılavuzunun "Genel Esaslar" başlıklı bölümü 1.9 maddesindeki; "1.9. Açılacak DYK'larda öğrenci/kursiyerlerden herhangi bir ücret talep edilmez." hükümlerinde de açıkça ücret talep edilemeyeceği belirtilmiştir.

Rehberlik ve Denetim Başkanlığı para toplanmayacak, Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ücret talep edilmeyecek demesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü 19.10.2015 tarih ve 10590369 sayılı yazıları ile MEB bünyesindeki işçi kadrolarındaki personele yetiştirme kurslarında fazla çalışma yaptırılamayacağını belirttikten sonra "Ancak kursa katılan öğrenci velilerinden toplanan paralardan ödeme yapılıp yapılamayacağının ilgili mevzuatına göre değerlendirilmesi gerekmektedir." şeklinde açıklama da bulunmuştur.

Kısacası Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü velilerden para topla lakin bu parayı personele ödeyeceksen ilgili mevzuatına bak demektedir.

İşte o yazı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net'i Instagram'dan takip etmek için tıklayınız

Bu Habere Tepkiniz