1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YLSY bursiyerlerinin hizmetleri yıllık izne sayılır mı?

1416 sayılı Kanun uyarınca yurtdışında eğitim görenlerin lisansüstü eğitimde geçirdikleri sürelerin yıllık izne esas olarak dikkate alınıp alınmayacağı ile ilgili farklı uygulamalar devam ediyor
26 Mart 2018 00:05
Yazdır
YLSY bursiyerlerinin hizmetleri yıllık izne sayılır mı?

1416 sayılı Kanun uyarınca yurtdışında eğitim görenlerin lisansüstü eğitimde geçirdikleri sürelerin yıllık izne esas olarak dikkate alınıp alınmayacağı ile ilgili farklı uygulamalar devam ediyor...

Bilindiği üzere, 20 Şubat 2017 tarihli haberimizde; 1416 sayılı Kanunun 21 inci maddesi uyarınca yüksek lisans ve doktora yapmak üzere gidenlerin, yurtdışında geçirdikleri bu sürelerin kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi gerektiğini, ancak eğitimde geçen sürelerin 154 nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde geçen "HİZMET SÜRESİ" olarak kabul edilmesi mümkün olmadığından, yıllık izin süresinin hesabında değerlendirilmemesi gerektiğine yönelik Maliye Bakanlığı görüş vermişti.

Bu defa, Devlet Personel Başkanlığı ise Maliye Bakanlığı tersi yönde bir görüş vermiştir. Devlet Personel Başkanlığı 154 Seri Nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğine atıfta bulunarak, hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet Memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması gerektiğine vurgu yaparak, 1416 sayılı Kanuna göre yurtdışında doktora lisansüstü eğitim amacıyla geçirdikleri sürelerin memuriyette geçmiş sayıldığından, bu sürelerin yıllık izin hesabında değerlendirilmesinin uygun olduğu mütalaa edilmiştir.

Memurlar.net olarak her iki kurumun farklı görüşleri dikkate alındığında; Devlet Personel Başkanlığının konu ile ilgili vermiş olduğu görüşün 154 Seri Nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğine uygun olduğu ve 1416 sayılı Kanuna tabi eğitim gören kişilerin kazanılmış hak aylığında değerlendirilen süreleri için yıllık izin verilmesi gerektiğini değerlendiriyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:02 - Adalet Bakanlığı çalışanları havuz tayinlerinin açılmasını talep ediyor00:01 - 7 Temmuz 2020'den önemli gündem başlıkları00:00 - Anında 3 ay ertelemeli kredi veren bankalar00:00 - Irak ile Türkiye arasında vize görüşmesi23:46 - Hobi olarak yetiştirmeye başladı, kilosunu 100 liradan satıyor23:44 - Bu 3 oyundan çocuklarınızı uzak tutun!
23:40 - Ömrünü tamamlayan savaş uçağı Antalya'ya gönderildi23:38 - 880 bin uçak bakım personeline ihtiyaç var23:35 - Sahtekar dilencinin oyunun zabıta bozdu23:31 - İnsanlık ölmedi dedirten hareket: 90 bin TL'yi teslim etti23:24 - Belgrad Ormanı ve sahil şeridi çöplüğe döndü23:21 - Kızkumu'nun prenses heykeli 'askılık' olmaktan kurtuldu
22:50 - Ünlü markaların avukatları ile esnaf arasında gerginlik22:44 - 'Kıdem tazminatı diyerek işçilerin uykusunu kaçırmayın'22:43 - 'Libya'yı Ruanda yapamayınca Türkiye'yi hedef gösteriyorlar'22:32 - Avukat dehşet anlarını anlattı: Ölü numarasıyla kurtuldum22:27 - Prof. Dr. Şenyiğit: Ezbere ağrı kesici almayın
22:23 - 1977 model otomobiline gözü gibi bakıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam