1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB, seminer tarihinde ilk kez, Cumartesi ve Pazar günlerine çalışma koydu

Mesleki (seminer) çalışmalar tarihinde ilk defa 09 Haziran Cumartesi ve 10 Haziran Pazar günlerine seminer çalışması konuldu.
16 Mayıs 2018 16:00
Yazdır
MEB, seminer tarihinde ilk kez, Cumartesi ve Pazar günlerine çalışma koydu

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 14.05.2018 tarih ve 9461989 sayılı yazılarıyla Öğretmenlerin 2018 Haziran Dönemi Mesleki (seminer) Çalışma Programını okul okul hazırlayarak il milli eğitim müdürlüklerine gönderdi.

Buna göre Haziran 2018 döneminde mesleki (seminer) çalışmalar; Okul Öncesi Eğitim ve ilköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 38. ve Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğinin 87. maddesi gereğince 09 - 22 Haziran 2018 tarihleri arasında yapılacak.

Öğretmenlerimiz programın ilk haftalık bölümünü 09-13 Haziran 2018 tarihleri arasında görev yaptıkları okullarda, 2. Haftasını 18-22 Haziran 2018 tarihleri arasında istemeleri halinde farklı il/ilçelerdeki okullarda tamamlayabileceklerdir.

MEB, öğretmenlerin yıl sonu mesleki çalışma takvimini revize etti

Sandık kurullarında görevlendirilen öğretmeler ise mesleki (seminer) çalışmalarının tamamını kadrolarının bulunduğu okullarda yapacaklar.

Sandıkta görev alan öğretmen seminerin tamamını kendi okulunda yapacak

Farklı il ve ilçelerde seminere katılacak öğretmenler, seminere katılacakları okulu kadrolarının bulunduğu okula dilekçe ile bildirmek ve mesleki çalışma döneminin sonunda bu çalışmalara katıldığını belgelendirecekler.

2018 HAZİRAN DÖNEMİ MESLEKİ (SEMİNER) ÇALIŞMA PROGRAMI

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Öğretmenlerin 2018 Haziran Dönemi Mesleki (seminer) Çalışma Programı Genel açıklamalarını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Okul Öncesi Eğitim Kurumları Mesleki Çalışma Programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

İlköğretim Okulları Mesleki Çalışma Programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Orta Öğretim Kurumları Mesleki Çalışma Programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Mesleki Çalışma Programını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Ekleri (Örnek Kitap Listesi- Örnek Film Listesi) bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlilikleri dosyalarını bilgisayarınıza indirmek için ise aşağıdaki linkleri tıklayınız.

Yeterlilikler 1. Bölümü için tıklayınız.

Yeterlilikler 2. Bölümü için tıklayınız.

Yeterlilikler 3. Bölümü için tıklayınız.

Yeterlilikler 4. Bölümü için tıklayınız.

CUMARTESİ VE PAZAR GÜNLERİNE SEMİNER ÇALIŞMASI KONULDU

Mesleki (seminer) çalışmalarının ilk haftasına bakıldığında Seminer tarihinde ilk defa 09 Haziran Cumartesi ve 10 Haziran Pazar günlerine seminer çalışması konulduğu görülmektedir.

Peki, bir öğretmene yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile mesai günleri saat 17.00'den sonra başlayan saatlerde görev verilebilir mi?

DANIŞTAY ÇALIŞANLARIN DİNLENME HAKKI ANAYASAL HAKTIR DİYOR

Çalışanların dinlenme hakkı, Anayasamızın "Çalışma şartları ve dinlenme hakkı" başlıklı 50. maddesi 3. ve 4. fıkrasında; "Dinlenmek, çalışanların hakkıdır.

Ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yıllık izin hakları ve şartları kanunla düzenlenir." hükümleri ile korunmuş bir hak olduğundan İdarenin kişilerin çalışma koşulları ve dinlenme saatlerini göz önüne alarak mesleki (seminer) çalışmalarının belirleme zorunluluğu bulunmaktadır.

Danıştay, mesai saati dışındaki seminerle ilgili son kararını verdi

Peki, MEB'in mesai saatleri ve günlerinden haberi var mı?

Cevabı çok basit YOK. Çünkü olsaydı mesleki (seminer) çalışmaları cumartesi ve Pazar günlerine konulmazdı. Aynı durum 2017- 2018 Eğitim Öğretim Yılı Sene Sonu Öğretmenler Kurulu Toplantısı içinde geçerlidir bu toplantıda mesai saatleri içinde yapılması gerekmektedir.

Peki, bu iddiamızı nereye dayandırıyoruz. Tabi ki 657 sayılı kanuna;

Şöyle ki;

657 Sayılı Devlet Memurları Kanun'un "Çalışma Saatleri" başlıklı 99. maddesindeki; "Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir.

Bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir. Ancak özel kanunlarla yahut bu kanuna veya özel kanunlara dayanılarak çıkarılacak tüzük ve yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabilir.

Bakanlar Kurulu, yurt dışı kuruluşlarda hizmetin gerektirdiği hallerde, hafta tatilini Cumartesi ve Pazardan başka günler olarak tespit edebilir." hükümleri ile memurların çalışma saatleri tespit edilmiştir.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanun'unda ancak özel kanunlarla ve yahut bu kanunlara dayanılarak çıkan tüzük ve yönetmeliklerle farklı çalışma süreleri tespit olunabilmektedir. Buna göre de, 439 Sayılı Kanun ile öğretmenlerin çalışma saatleri düzenlenmiştir.

439 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Yüksek Ve Orta Dereceli Okullar Öğretmenleri İle İlkokul Öğretmenlerinin Haftalık Ders Saatleri İle Ek Ders Ücretleri Hakkında Kanunun 3. maddesindeki sayısal kriterler baz alınarak; Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Aylık karşılığı ders görevi" başlıklı 5. maddesinde aylık karşılığı ders görevleri, "Ek ders görevi" başlıklı 6. maddesinde ek ders görevleri belirlenmiştir. Öğretmen ve yöneticilerin bu aylık karşılığı ve ek ders karşılığı görevleri haricinde herhangi bir mesaisi veya görevi bulunmamaktadır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanun'un "Günlük Çalışma Saatlerinin Tespiti" başlıklı 100. maddesindeki; "Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre merkezde Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca, illerde valiler tarafından tespit olunur." hükümleri ile de Günlük Çalışma Saatlerinin illerde valiler tarafından tespit edileceği hüküm altına alınmıştır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanun'un "Yıllık izinlerin kullanılışı" başlıklı 103. maddesindeki; "Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.

Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.

Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir." hükümleri ile de öğretmenlerin yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayıldıkları hüküm altına alınmıştır.

Bu hükümlere göre öğretmenlere mesleki (seminer) çalışmaları ile Öğretmenler Kurulu Toplantısı cumartesi ve Pazar günleri yaptırılamaz.

Bu uygulama Anayasa'mızın 18.maddesinde yer alan "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır." hükümlerine de aykırılık teşkil edecektir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
43 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:38 - Şehit Altuğ Verdi soruşturmasında 3 tutuklama21:33 - Erdoğan başkanlığındaki Varlık Fonu Toplantısı sona erdi21:28 - 2 ülkede daha koronovirüs tespit edildi21:23 - Erdoğan açılışını gerçekleştirmişti! Yüzde 45 değerlendi21:18 - Türk ve Rus heyetlerinin görüşmeleri sona erdi21:13 - 'Savunma sanayisinde dışa bağımlılık yüzde 30'a indi'21:08 - Sakarya'da üretilen otomobiller dünya yollarında21:03 - Koronavirüs altın fiyatlarında oynaklığı artırdı20:58 - Elazığ'da depremzedelere kira yardımı ödemeleri başladı20:53 - Maaşının bir bölümünü sokak hayvanlarına harcıyor
20:48 - Yarın Regaip Kandili20:43 - Komşusunu döven öğretmenin yargılanmasına başlandı20:38 - Koronavirüs bir ülkeye daha sıçradı20:33 - Dövizden dolayı sıfır otomobil fiyatları yükseldi20:28 - Samsung'un 3 yeni cep telefonu satışa çıktı20:23 - Bakan Soylu AA Editör Masası'na konuk olacak20:18 - Hülya Öğretmen'den acı haber geldi20:14 - 8 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam