1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Rektörlük, istisna atamalar hakkında kararı beklemeden öğretim üyesi ilanına çıktı!

11 Ocak 2019 16:10
Yazdır
Rektörlük, istisna atamalar hakkında kararı beklemeden öğretim üyesi ilanına çıktı!

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Cumhurbaşkanlığı tarafından istisna tutulacak atamalar belli olmadan öğretim üyesi alım ilanına çıktı !

memurlar.net'te 27 Aralık 2018 tarihinde yayımlanan haberde; Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş süreci ile birlikte mülga olan 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin yerine geçen 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 11 inci maddesinin 1 inci fıkrasında; "Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamına giren kurum ve kuruluşlarının; memur ve öğretim elemanı kadrolarına açıktan veya diğer kurum ve kuruluşlardan nakil suretiyle yapabilecekleri yıllık atama sayısı, bu sayı sınırlamasına tabi tutulmayacak atamalar ile uygulamaya ilişkin hususlar, öğretim elemanları için Yükseköğretim Kurulunun görüşü alınmak suretiyle, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Devlet Personel Başkanlığının müşterek teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca belirlenir." hükmü getirildiğinden bahisle, bütçe kanunundan istisna tutulan kadrolara kamu kurumları tarafından ilana çıkılabilmesi ve/veya atama yapılabilmesi için Cumhurbaşkanlığınca ivedilikle karar alınması gerektiği, karar alınmadığı müddetçe kamu kurumlarının ilana çıkmalarının olası mağduriyetler yaratabileceği konusunda kendilerine hatırlatma yapılmasının önemli olduğuna dikkat çekilmişti!

Uyarılara rağmen, 10 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete incelediğinde; Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi tarafından 2 Doçent ve 1 Doktor Öğretim Üyesi kadrosunun ilan edildiği görülmektedir..

Dolayısıyla, mülga olan 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 5 inci maddesi uyarınca geçtiğimiz yıllarda bütçeden istisna tutulan öğretim üyesi atamaları ile ilgili Cumhurbaşkanlığı tarafından yeni bir karar alınmadığı sürece verilen öğretim üyesi ilanları olası mağduriyetlere sebebiyet verebilir.

Bu nedenle, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi tarafından verilen bu ilanın iptal edilmesinin uygun olacağını değerlendiriyoruz...

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
9 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam