Silivri Ceza İnfaz Kurumunu'nu soydular
 
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında %25'e varan indirim fırsatı
 
Belediye başkanın evinin kapısında şaşırtan not
 
Van'ın üç ilçe belediye başkanlıklarına görevlendirme yapıldı
 
SGK personeline, OHAL kararları güvencesi
 
Tekme tokat vücut çalışan genç! Video
 
Elektrik faturası yüksek gelenler dikkat! Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ara tatillerde işletmelerde mesleki eğitim öğrencileri izinli sayılacaklar mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü 12.11.2019 tarih ve 22351897 sayılı yazılarıyla Ara tatillerde öğrencilerin işletmelerde mesleki eğitimde ücretli izinli sayılacaklarını açıkladı.
14 Kasım 2019 00:02
Yazdır
Ara tatillerde işletmelerde mesleki eğitim öğrencileri izinli sayılacaklar mı?

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin, 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ve ilgili diğer mevzuat hükümlerine göre hazırlanan ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün 18.08.2017 tarihli ve 12464818 sayılı yazısı ve ekinde duyurusu yapılan "Milli Eğitim Bakanlığı İşletmelerde Mesleki Eğitim/Staj Sözleşmesi"nde ara tatillerde öğrencilerin işletmelere gönderilip gönderilmeyeceği hususunda tereddüt yaşandığı Bakanlığımıza ulaşan bilgilerden anlaşılmaktadır.

2023 Eğitim Vizyonu ve Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda hazırlanan "2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi"nin 2019/9 Nolu Genelge ile uygun görüldüğü; bu eğitim ve öğretim yılına ait ilk ara tatilin 18 - 22 Kasım 2019 tarihleri arasında, ikinci ara tatilin ise 06 - 10 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacağı bilgilerinizdir.

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunun "İzin" başlıklı 26. maddesinde "Aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere işletmelerce her yıl tatil aylarında bir ay ücretli izin verilir. Ayrıca mazeretleri kabul edilenlere okul müdürlüğünün görüşü alınarak bir aya kadar ücretsiz izin de verilebilir." Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "İşletmelerin mesleki eğitimle ilgili görev ve sorumlulukları" başlıklı 144. maddesinin birinci fıkrasının (i) bendinde "Öğrencilere ara tatil, yarıyıl ve yaz tatili süresince toplam bir ay ücretli izin verir." hükmü ve ilgi (ç) Sözleşmenin "Hüküm bulunmayan haller" başlıklı 20. maddesinde "İşletmede mesleki eğitim gören veya staj yapan öğrenciler hakkında; bu sözleşmede yer almayan diğer hususlarda Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ve ilgili diğer mevzuat hükümlerine göre işlem yapılır." hükmü yer almaktadır.

Buna göre ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde ara tatiller haricinde ders yılının 180 iş gününden oluştuğu ve eğitimin belirtilen takvime uygun olduğu dikkate alınarak; işletmelerde mesleki eğitim gören resmi ve özel mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumu (Anadolu Meslek/Anadolu Teknik/Mesleki Eğitim Merkezi Programı/Özel Eğitim Programı) öğrencilerinin ara tatillerde işletmelerce ücretli izinli sayılmaları gerekli görülmektedir.

Diğer taraftan, ara tatillerde; Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 61, 62 ve 121. maddelerine göre yapılacak telafi eğitimleri ile 15. maddesinin 2. fıkrasında belirtilen zorunlu haller nedeniyle staja veya işletmelerde beceri eğitimine devam eden öğrenci bulunması halinde anılan Yönetmeliğin 88. maddesinin 8. fıkrasındaki hüküm doğrultusunda koordinatör öğretmen görevlendirilebilecektir.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcılığının 05.11.2019 tarihli ve 21832325 sayılı yazısı ve eklerinde yapılan açıklamalar doğrultusunda il milli eğitim müdürlüklerince planlanan etkinliklere tüm öğrencilerin katılımına yönelik çalışmaların yapılması, söz konusu ara tatillerde gerçekleştirilecek etkinliklerin yürütülmesinde hassasiyet gösterilmesi önem arz etmektedir.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
11:49 - Yemeklerden azaltılan tuz, hipertansiyon oranını da düşürdü11:47 - Çalıntı kredi kartıyla bağış yaptılar11:42 - Okul çevrelerindeki asayiş olayları, alınan tedbirlerle azaldı11:41 - Kalın'dan 'soykırımı savunan yazara Nobel ödülü kararından dönün' çağrısı11:39 - YÖK'ün engelli öğrencilere yönelik kararları işaret diline çevrildi11:31 - 'FETÖ itirafçıları' örgüt üyelerini deşifre ediyor11:28 - Çelik'ten Girit'teki s-300'lerin hazırlandığı iddiasına açıklama11:15 - Boğaziçi Ekspresi seferlerine yeniden başlıyor11:03 - Güvenpark'taki terör saldırısıyla ilgili yeni dava11:01 - Edirne'de FETÖ şüphelilerini yurt dışına kaçıran 3 zanlı tutuklandı
11:01 - Nusret iki dövüşçüye meydan okudu10:59 - Öğrencilerin yüzde 46'sı eğitim hayatını başladığı okulda bitiremiyor10:45 - Silivri Ceza İnfaz Kurumunu'nu soydular10:36 - Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı İzleme ve Yönlendirme Kurulu kuruldu10:30 - Kayseri'de acı olay! Yangın çıkan evdeki iki küçük kardeş öldü10:12 - Belediye başkanın evinin kapısında şaşırtan not10:12 - Vergi müfettişlerini ilgilendiren düzenleme yürürlüğe girdi10:00 - Yaşlı kadın, şizofren kızının çıkardığı iddia edilen yangında öldü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam