1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okul kantinlerinde oyuncak satışı yapılabilir mi?

Öğrenci, öğretmen, yönetici ve velilerini, meri mevzuat hükümleri doğrultusunda okul kantinlerinde özellikle oyuncak satışının yapılmaması ve bulundurulmaması hususlarına titizlikle riayet etmesi, çocuklarımızın sağlığının korunması bakımından önemli görülmektedir.
14 Şubat 2020 09:20
Yazdır
Okul kantinlerinde oyuncak satışı  yapılabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü 27.01.2020 tarih ve 1904430 sayılı yazılarıyla; okul kantin denetim heyeti tarafından okul kantinlerinde yapılan denetimlerde çeşitli boyut, ebat ve özelliklerde oyuncakların satılması hakkında 10/03/2016 tarihli 2852893 sayılı okul kantinlerinde satılacak gıdalar ve eğitim kurumlarındaki gıda işletmelerinin hijyen yönünden denetlenmesi genelgesi kapsamında okul kantinlerinde oyuncak satışı yapılıp yapılamayacağını MEB cevaplandırdı.

Okul/kurumların kantinlerinde mezkur Genelge kapsamında, satışı uygun olan gıda ve içecekler ile ambalajlı gıdalar, atıştırmalık gıda maddeleri ile sıcak ve işlenmiş gıda maddeleri hakkında düzenleme yapılmıştır.

Bununla birlikte, bireysel veya toplu olarak çocuklarımızın davranışları dikkate alındığında bir çok tehlike ve riskle karşılaşılacağı öngörülmektedir. Oyuncakların içerdiği kimyasallar ve diğer tehlike arz eden fiziki yapılar veya öngörülmeyen tehlikeli davranışlar bakımından yapılan değerlendirmede, oyuncak kullanıcılarının veya üçüncü tarafların sağlığının ve güvenliğinin riske atıldığı kazalarla karşılaşılmaktadır.

Ayrıca, gıda ürünü olmamalarına rağmen, sahip oldukları şekil, koku, renk, görünüm, ambalaj, etiket, hacim veya boyutları nedeniyle olduklarından farklı görünen ve bu sebeple tüketiciler, özellikle çocuklar tarafından gıda ürünleriyle karıştırılarak tüketicilerin sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atan yiyecek taklidi ürünlerin çocuklar tarafından ağza alınması, emilmesi ya da yutulması halinde boğulma, zehirlenme yahut sindirim sisteminde delinmeye veya tıkanmaya neden olduğu görülmektedir.

Sıvı içerisinde büyüyen dekoratif ürünlerin kırtasiye, oyuncakçı ve okul kantinlerinde piyasaya arz edilmesi 31/12/2018 tarihli 30642 sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Bazı Tüketici Ürünlerindeki Uygunluk Denetimi Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile yasaklanmıştır.

Son dönemde şırınga şeklinde ambalajlanmış sıvı çikolata ürünlerinin ambalaj kapağının istemsiz şekilde yutulması nedeniyle insan sağlığını olumsuz etkileyen vakalar yaşandığı göz önünde bulundurularak, okul/kurumlarımızdaki kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı vb. alanlarda satılan oyuncaklar, çalışanlar ile öğrencilerin sağlığı ve güvenliği yönünden tehlike oluşturmaktadır.

Bu itibarla, 23.12.2011 tarihli ve 2011/57 Sayılı Oyuncaklardaki Kanserojen ve Toksik Maddeler Konulu Genelge kapsamında kanserojen ve toksik etki yaratacak, kullanıcının veya üçüncü tarafların sağlığını veya güvenliğini tehlikeye atacak oyuncaklara çocukların erişiminin ve kullanımının önlenmesi ve mezkur Tebliğ kapsamına giren ürünlerin okul/kurum kantinlerinde satışının yapılmaması gerekli görülmektedir.

Öğrenci, öğretmen, yönetici ve velilerin konu hakkında bilgilendirilmesi, meri mevzuat hükümleri doğrultusunda okul kantinlerinde özellikle oyuncak satışının yapılmaması ve bulundurulmaması hususlarına titizlikle riayet edilmesi, çocuklarımızın sağlığının korunması bakımından önemli görülmektedir.

İşte görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:45 - 'NATO toplantı kararı almışken, TBMM daha almadı12:43 - İstanbul'daki camilerde şehitler için sela okundu12:41 - Afgan çoban, koronavirüs şüphesiyle gözlem altında12:39 - Çeyrek altın ne kadar?12:38 - NATO'da olağanüstü Suriye toplantısı başladı12:36 - Kültür sanat etkinlikleri İdlib'teki saldırı nedeniyle iptal edildi12:20 - Dolandırıcıların notları şaşırttı12:18 - Mansur Yavaş hakkındaki dava sürüyor12:12 - İSKİ'den su tasarrufuna dikkati çekmek için kampanya12:10 - Diyarbakır annelerinin oturma eylemine bir aile daha katıldı
12:09 - Şentop'tan İdlib saldırısı açıklaması12:07 - İstanbul'daki göçmenler Avrupa'ya gitmek amacıyla Edirne'ye hareket etti12:06 - Gün ortası döviz fiyatları11:55 - CHP, TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağıracak11:53 - Suriyeli muhaliflerden Türkiye ile birlik mesajı11:50 - Akar: Rejimin 5 helikopter, 23 tankı vuruldu11:40 - İdlib'de şehit düşen Yüzbaşı iki yetim bıraktı11:38 - 'Hükümet bize zulmeden tarafa hiçbir zaman zulmetmedi'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
MEB, yeniden sınıf tekrarına geri dönüyor. Sınıf tekrarı olmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam