1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okul kantinlerinde oyuncak satışı yapılabilir mi?

Öğrenci, öğretmen, yönetici ve velilerini, meri mevzuat hükümleri doğrultusunda okul kantinlerinde özellikle oyuncak satışının yapılmaması ve bulundurulmaması hususlarına titizlikle riayet etmesi, çocuklarımızın sağlığının korunması bakımından önemli görülmektedir.
14 Şubat 2020 09:20
+Aa- Yazdır
Okul kantinlerinde oyuncak satışı  yapılabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü 27.01.2020 tarih ve 1904430 sayılı yazılarıyla; okul kantin denetim heyeti tarafından okul kantinlerinde yapılan denetimlerde çeşitli boyut, ebat ve özelliklerde oyuncakların satılması hakkında 10/03/2016 tarihli 2852893 sayılı okul kantinlerinde satılacak gıdalar ve eğitim kurumlarındaki gıda işletmelerinin hijyen yönünden denetlenmesi genelgesi kapsamında okul kantinlerinde oyuncak satışı yapılıp yapılamayacağını MEB cevaplandırdı.

Okul/kurumların kantinlerinde mezkur Genelge kapsamında, satışı uygun olan gıda ve içecekler ile ambalajlı gıdalar, atıştırmalık gıda maddeleri ile sıcak ve işlenmiş gıda maddeleri hakkında düzenleme yapılmıştır.

Bununla birlikte, bireysel veya toplu olarak çocuklarımızın davranışları dikkate alındığında bir çok tehlike ve riskle karşılaşılacağı öngörülmektedir. Oyuncakların içerdiği kimyasallar ve diğer tehlike arz eden fiziki yapılar veya öngörülmeyen tehlikeli davranışlar bakımından yapılan değerlendirmede, oyuncak kullanıcılarının veya üçüncü tarafların sağlığının ve güvenliğinin riske atıldığı kazalarla karşılaşılmaktadır.

Ayrıca, gıda ürünü olmamalarına rağmen, sahip oldukları şekil, koku, renk, görünüm, ambalaj, etiket, hacim veya boyutları nedeniyle olduklarından farklı görünen ve bu sebeple tüketiciler, özellikle çocuklar tarafından gıda ürünleriyle karıştırılarak tüketicilerin sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atan yiyecek taklidi ürünlerin çocuklar tarafından ağza alınması, emilmesi ya da yutulması halinde boğulma, zehirlenme yahut sindirim sisteminde delinmeye veya tıkanmaya neden olduğu görülmektedir.

Sıvı içerisinde büyüyen dekoratif ürünlerin kırtasiye, oyuncakçı ve okul kantinlerinde piyasaya arz edilmesi 31/12/2018 tarihli 30642 sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Bazı Tüketici Ürünlerindeki Uygunluk Denetimi Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile yasaklanmıştır.

Son dönemde şırınga şeklinde ambalajlanmış sıvı çikolata ürünlerinin ambalaj kapağının istemsiz şekilde yutulması nedeniyle insan sağlığını olumsuz etkileyen vakalar yaşandığı göz önünde bulundurularak, okul/kurumlarımızdaki kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı vb. alanlarda satılan oyuncaklar, çalışanlar ile öğrencilerin sağlığı ve güvenliği yönünden tehlike oluşturmaktadır.

Bu itibarla, 23.12.2011 tarihli ve 2011/57 Sayılı Oyuncaklardaki Kanserojen ve Toksik Maddeler Konulu Genelge kapsamında kanserojen ve toksik etki yaratacak, kullanıcının veya üçüncü tarafların sağlığını veya güvenliğini tehlikeye atacak oyuncaklara çocukların erişiminin ve kullanımının önlenmesi ve mezkur Tebliğ kapsamına giren ürünlerin okul/kurum kantinlerinde satışının yapılmaması gerekli görülmektedir.

Öğrenci, öğretmen, yönetici ve velilerin konu hakkında bilgilendirilmesi, meri mevzuat hükümleri doğrultusunda okul kantinlerinde özellikle oyuncak satışının yapılmaması ve bulundurulmaması hususlarına titizlikle riayet edilmesi, çocuklarımızın sağlığının korunması bakımından önemli görülmektedir.

İşte görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:54 - Gazi Yüzbaşı, azmiyle profesör oldu, Erdoğan'dan ödül aldı18:50 - Adnan Oktar suç örgütü sanığı: Çok büyük baskı var, örgütten ayrılmak imkansız18:45 - Ünlülerin sörf eğitmeni koronavirüse yenildi18:38 - Kayserispor eski Başkanı koronavirüse yenik düştü18:31 - e-Devlet'ten 'engel kaldıran' hizmetler18:26 - İçişleri, yeni kısıtlama ve tedbirlere ilişkin soruları yanıtladı
18:21 - Borsa günü yatay tamamladı18:16 - FETÖ sanığı eski üsteğmenin cezasına 'etkin pişmanlık' indirimi18:06 - İl Sağlık Müdürlüğünden 'test ihalesi' açıklaması18:01 - Bilim Kurulu 'aşı' gündemiyle toplandı17:54 - Yerli ve milli savunma sistemlerine yenileri eklenecek17:50 - TFF Başkanı Özdemir koronavirüse yakalandı
17:44 - Karnı acıkan vatandaşlar sokağa döküldü17:39 - Bakan Soylu: İmamoğlu'na suikast girişimi söz konusu değil17:37 - Çeyrek altın günü kaç TL'den tamamladı?17:30 - Yedi ilden yeni karantina haberleri geldi17:24 - Dolar ve avroda gün sonu fiyatları
17:20 - Mahkeme, CHP'li Kaftancıoğlu ile Tanrıkulu'nu salona almadı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam