1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bu üniversiteler lisansüstü alımlarda ücret almakta ısrarcı

Yükseköğretim Kurulunun yazılı uyarısına rağmen bazı devlet üniversiteleri lisansüstü öğrenci alımlarda başvuru ücreti almakta ısrar ediyor!
14 Ocak 2021 16:56
+Aa- Yazdır
Bu üniversiteler lisansüstü alımlarda ücret almakta ısrarcı

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 01 Mart 2012 tarihinde yükseköğretim kurumlarına gönderilen yazıda;

-Lisans, lisansüstü, kurumlar arası ve kurum içi yatay geçiş başvuruları ile özel öğrenci başvuru işlemleri,

-İngilizce yeterlik sınavı/düzey belirleme sınav işlemleri,

-Not çizelgesi (transkript) belgesi,

-Öğrenci kimlik belgesi,

-Öğrenci belgesi,

-Diploma belgesi,

-Diploma eki belgesi ile söz konusu belgelerin onaylı suretinin verilmesi işlemlerinde,

Ücret alınmamasına karar verilmiştir.

Yükseköğretim Kurulunun 2012 yılında yaptığı yazılı uyarıya rağmen bazı üniversitelerimiz lisansüstü öğrenci alımlarında başvuru ücreti almaktadır.

Bunlardan bizim tespit edebildiklerimizden bazıları; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesidir.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ilanına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sakarya Üniversitesi ilanına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Kırıkkale Üniversitesi ilanına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ

127 aktif devlet üniversitesinin yükseköğretim sisteminde öğrenci alımı yaptığı düşünüldüğünde, üniversitelerin çok büyük bir çoğunluğunun lisansüstü öğrenci ilanlarında başvuru ücreti talep etmez iken, bir takım üniversitelerin kendilerine göre cüzi miktarda olan bu ücreti istemelerinin hiçbir hukuki dayanağı olmadığı gibi vicdani bir yönü de bulunmamaktadır.

Bu kapsamda, Yükseköğretim Kurulunun yaklaşık sekiz yıl evvel yaptığı yazılı uyarıyı yineleyerek, bir takım üniversitelerin lisansüstü öğrenci alımlarında keyfi şekilde hareket etmelerinin önü kesilmelidir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Advertisement
SON HABERLER
19:54 - Hasankeyf-2 Köprüsü açılışa hazırlanıyor19:48 - İstanbul depremi için korkutan istatistik!19:46 - Devlet ve millet İzmir depreminin yaralarını el ele sardı19:42 - Reynmen'e 4 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle iddianame19:40 - Zonguldak Valiliği, ekmek zammını yargıya taşıyacak19:36 - Mesleki eğitimde yüz yüze eğitime dair açıklama
19:35 - Terör mağduru aileler HDP İl binası önünde eylem yaptı19:34 - Bitlis büryan kebabı coğrafi işaret tescil belgesi aldı19:29 - Türkiye ilim hafızalarından birini daha kaybetti19:21 - Evcil hayvanlara pasaport ve mikroçip zorunluluğu getirildi19:13 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bahçeli'yi ziyareti sona erdi19:11 - Karadeniz turizmine pandemi sonrası 'Yeşil Yol' dopingi
19:09 - Antalya'da öğretmenin dairesi, alev alev yandı19:08 - İletişim Başkanı Altun, basın müşavirleri ile bir araya geldi18:57 - Elazığ 8. Kolordu Komutanı, helikopter kazasında şehit oldu18:56 - 'Uzaktan eğitim, evdeki çocuk istismarının tespitini zorlaştırıyor'18:51 - Rize Valiliği: Kırmızı bu şehre hiç yakışmıyor
18:45 - 3 aracın karıştığı kazada 2 ölü, 4 yaralı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam