Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Afetlerde mobil uyarı sistemi

Deprem gibi doğal afetler ile kamu düzeni, milli güvenlik ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlarda vatandaşlar, "mobil uyarı sistemi" ile bilgilendirilecek.
27 Şubat 2021 08:56
+Aa- Yazdır
Afetlerde mobil uyarı sistemi

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre: Uyarılar için daha önce ABD'de kasırga ve Japonya'da depreme yönelik uyarılar için kullanılan CMAS (Ticari Mobil Uyarı Sistemi) sisteminin yanı sıra hücresel yayın, SMS (Kısa mesaj) ve çağrı öncesi anonsu üzerinden ücretsiz olarak kullanılacak.

Anlık ulaşılacak

Cep telefonlarında ilave bir uygulama olmadan alınabilecek uyarı sistemiyle, anlık olarak bir bölge, il veya ilçede bulunan kişilere ulaşılabilecek.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan, "Ulusal Mobil Uyarı Sisteminin Kurulmasına ve İşletimine İlişkin Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, deprem, sel gibi afet ve acil durumlar ile kamu düzenine, milli güvenliğe ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlarda, tüm yurtta veya belirli bölgelerdeki abonelerin, CMAS, SMS, CBS (Hücresel Yayın) ve çağrı öncesi anonsu gibi uygun yöntemlerle uyarılması, gerekli önlem alınması ve koordinasyon sağlanması için mobil uyarı sistemi kurulacak. SMS ve çağrı öncesi anonslarını her işletmeci kendi abonelerine yapacak.

Ücretsiz olacak

Uyarı bildirimleri ücretsiz gönderilecek. İşletmeciler, çağrı öncesi anonslarını belirtilen amaç dışında kullanamayacak. CMAS ile yapılacak uyarı bildirimleri; devlet uyarı bildirimi, hayati uyarı bildirimi, kayıp/kaçırma uyarı bildirimi ve test uyarı bildirimi olmak üzere dört kategoride olacak. CMAS bildirimleri, bir coğrafi alanda bulunan tüm kullanıcılara otomatik olarak gönderilecek. "Devlet uyarı bildirimi" kategorisindeki bildirimler engellenemeyecek.

Sosyal medyada 'ücretli dönem'

Sosyal medya platformlarında son dönemde artan ücretli içerik sağlama trendine Twitter da katıldı. Sosyal medya platformu Twitter, 'Süper Takip' adlı yeni özelliği tanıtarak, özel içerik üreten hesapların takipçilerinden ücret alabileceği bir abonelik sistemine geçeceğini açıkladı.

Süper Takip özelliğiyle, kullanıcılar sadece Süper Takipçilerinin görebileceği özel içerikler paylaşıp para kazanabilecek. Yeni sistem, Süper Takipçilerle özel mesaj, video, indirim ve kampanyalar da paylaşmaya imkan veriyor. Süper Takipçi olacak kullanıcılar, Twitter'a aylık bir abonelik ücreti ödeyecek. Abonelik sistemi sayesinde, özel içerik sağlayacak fenomen hesaplarının gelir elde etmesinin yanı sıra, Twitter da Facebook ve Google tarafından domine edilen online reklam dünyasında daha geniş bir gelir kaynağı elde etme imkanına sahip olacak.

Süper Takip özelliğinin ne zaman kullanıma sunulacağı henüz bilinmiyor. Ancak Twitter, bu arada farklı gelir imkanları sağlayacak yeni ürünlerinin olacağını da açıkladı. Bunlardan biri de Twitter'ın e-posta bültenlerinden gelir elde etmesini sağlayacak ücretli bülten hizmeti Revue. Revue, kullanıcıların, takipçileriyle ücretli veya ücretsiz bülten paylaşımı yapabilecekleri bir platform olarak sunulacak.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
23:17 - Polis memuru, beylik tabancasıyla yaşamına son verdi23:17 - MEB'den 7 konuda açıklama bekleniyor23:05 - Bursa'da 2 bin yıllık altın işlemeli Tevrat ele geçirildi23:04 - TİGEM'in yarış atları 4 yılda 332 milyon TL ikramiye kazandı23:02 - Şarkıcı Gökçe Kırgız Taner'e 251 bin liralık tazminat davası22:50 - Türkiye rüzgar yatırımlarında Avrupa'da ilk beşte
22:48 - Petrol zengini Suudi Arabistan ekonomisini 'güneşe' çevirdi22:28 - Futbolcular oruçlarını sahada açtı22:20 - Yangın bekçileri, oruçlarını 'itfaiyeci duası'yla açtı22:14 - Sivas'ta, sağlık çalışanlarına saldırı anı kameraya yansıdı22:11 - Türk halk bilimci Prof. Dr. İlhan Başgöz vefat etti21:44 - Öğrenciler ürettikleri istiridye mantarlarının hasadına başladı
21:38 - Kovid-19'a yakalanan öğretmen yaşamını yitirdi21:37 - Bu okul hem üretiyor, hem öğretiyor, hem de kazandırıyor21:35 - MHP'li belediye başkanı partisinden istifa etti21:31 - THY'den yeni kısıtlama sonrası açıklama21:06 - Johnson and Johnson, aşının dağıtımını erteledi
20:46 - ABD, Afganistan'daki tüm askerini çekiyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam