1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YÖK, öğretim üyesi alım ilanlarındaki kişiye özel şartları engellemeye yönelik çok önemli bir düzenleme yaptı

Yükseköğretim Kurulu, öğretim üyesi kadrolarında ilana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyeceğine yönelik düzenleme yaptı!
09 Mart 2021 07:47
+Aa- Yazdır
[X] Videoyu Kapat

Bilindiği üzere, öğretim üyesi kadrolarının özel şartları yükseköğretim kurumlarınca doğrudan bir adayı tarif eder şekilde yazılarak, başka kişilerin başvurmalarına imkan verilmiyordu. Oldukça şikayet konusu olan bu husus, yargıya taşındığı vakit ilanların iptaline sebebiyet verebiliyordu.

Geçtiğimiz günlerde, Yükseköğretim Kurulu tarafından hayata geçirilen YÖK Akademik Kariyer Liyakat projesi açılış konuşmasında YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ, akademik atamalarda şikayetlerin farkında olduklarını, bunları engellemeye yönelik düzenlemeler yapılacağını da ifade etmişti.

Bunun ilk sonucu olarak, Yükseköğretim Kurulu tarafından, 9 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete'de "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği"ne 3 üncü maddeye ek fıkra eklendi.

Buna göre, yükseköğretim kurumları tarafından Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadrolarının özel şartlarında; adaylara ait tez/uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacaktır. Ayrıca, ilanın özel koşulunda belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyecektir.

Son yıllarda artan kişiye özel ilanları engellemeye yönelik yapılan bu düzenlemeden başta YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ olmak üzere YÖK Üyelerini tebrik ediyor, üniversitelerin ilanlarında yönetmelik değişiklinde belirtilen hususlara uygun şekilde ilan vermelerini ümit ediyoruz.


YÖK Başkanı'nın düzenlemeye ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklama

1- Yeni YÖK olarak ilk kez hayata geçirdiğimiz "YÖK Akademik Kariyer Liyakat" Projemizin tanıtım toplantısında bazı akademik kadro alımlarında yaşanan durumlardan rahatsız olduğumuzu belirterek bunları engellemeye yönelik "düzenlemeler" yapacağımızı ifade etmiştik.

2- Bu kapsamda yükseköğretim kurumlarımızın akademik kadro istihdamında "liyakat ve fırsat eşitliğini" artırmak amacıyla "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği"nde yaptığımız düzenleme bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

3- Yaptığımız bu çalışma neticesinde; Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi kadrolarının özel şartlarında adaylara ait tez/uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak. Ayrıca, ilanın özel koşulunda belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemeyecek.

4- Belirli bir adayı tanımlayan özel şartların öğretim üyesi alımlarındaki atama ilanlarında yazılmasını engellemeyi hedefleyen ve "fırsat eşitliğini, rekabet ve kaliteyi önceleyen" bu düzenlememizin yükseköğretimimiz ve akademisyen adaylarımız açısından hayırlı olmasını dilerim...

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
78 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:40 - WhatsApp'a dava açabiliriz07:25 - Meclis 'sosyal medya'yı dinleyecek07:24 - Her yıl 11 milyon damacana su israf07:20 - Dünyaya hidrojen ihraç edeceğiz07:17 - Bakan Yanık, Ersoy ve Selçuk'tan şehit asker Özdamar için başsağlığı mesajı07:08 - Netflix Türkiye'den 'La Casa de Papel' duyurusu
07:05 - 'Karpuz'u bırak sen bunlara bak!06:51 - Kritik süreçle ilgili WhatsApp'tan açıklama geldi06:40 - Yerli VLP aşısından müjde var06:30 - Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor - Haritalı06:15 - Siyonizmin makyözü Hollywood06:05 - Akşam ve haftasonu yasakları devam mı edecek?
01:49 - İsrail uçakları Gazze'nin kuzeyini bombalıyor01:00 - Şehit düşen askerin cenazesi, törenle memleketi Isparta'ya uğurlandı00:51 - İletişim Başkanlığından, aşılama çalışmalarına ilişkin videolu paylaşım00:05 - Belediye şirketindeki görevden kaynaklı soruşturmalar nasıl yürütülür?00:05 - 15 Mayıs 2021'den önemli gündem başlıkları
00:04 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam