1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yöneticiliğe, okul dışından görevlendirme yapılmaya devam edilecek mi?

Sayın Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın'ın imzaladığı 11 Eylül 2008 tarihli yazısının 5.maddesi şu şekildedir: ?5-Öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına ücretli Öğretmen görevlendirilmesi ile yöneticiliği boş bulunan okullara aynı okul öğretmenlerinden yapılacak görevlendirmelere ilkin iş ve işlemler?... Buna göre okul dışından bir personel, okul içindeki yönetici kadrolarında görevlendirilmemelidir. Devamı için başlığa tıklayınız.
09 Haziran 2009 09:41
Yazdır

?Personel MEB'den İl MEM'lere İmalı Uyarı? haberimizde yayınladığımız 11 Eylül 2008 tarihli yazının 5.maddesindeki ?5-Öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına ücretli Öğretmen görevlendirilmesi ile yöneticiliği boş bulunan okullara aynı okul öğretmenlerinden yapılacak görevlendirmelere ilişkin iş ve işlemler?açıklamalar okul dışından bir personelin okul içindeki yönetici kadrolarında görevlendirilemeyeceği anlamına gelmektedir.

Görevlendirmeler konusundaki Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatı incelendiğinde 2003/70 nolu karşılaşmaktayız. Genelge için tıklayınız.

Ancak, bBu genelge hakkında; Danıştay Onikinci Dairesinin, K?2005/492 karar ve E?2003/3936 esas nolu iptal kararı bulunmaktadır.

"2003/70 Sayılı Genelge ile okul müdürünün herhangi bir nedenle görevinden ayrılmış olması halinde müdür başyardımcısının, müdüre vekâlet edeceğinin lise ve Ortaokullar yönetmeliği'nin 13.maddesi ile hükme bağlandığı halde; bu hükme kariyer ve liyakat ilkesine aykırı olarak müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının bu görev için yetersiz ve isteksiz olmaları halinden ilde görevli tüm öğretmen ve yöneticiler ile daha önce yöneticilik görevinde bulunanlar arasından vekâleten görevlendirme yapılmasını öngören düzenlemeyi içeren 2003/70 Sayılı Genelgede normlar hiyerarşisine ve hukuka uyarlık bulunmadığından" iptal edilmiştir. Danıştay Onikinci Dairesinin K?2005/492 karar ve E?2003/3936 esas nolu kararı için tıklayınız.

Ayrıca; aşağıdaki idari mahkeme kararları da bulunmaktadır.

Okul Müdürlüğünün Boşalması Halinde Okul Müdürlüğüne Aynı Okulda Bulunan Müdür Yardımcısının Vekâlet Etmesi Gerektiği hakkındaki Samsun İdare Mahkemesinin K?2006?3832 karar ve E?2006/83 esas nolu kararı için tıklayınız.

Boş Bulunan Okul Müdürlüğüne Yapılacak Görevlendirmede Aynı Okulun Asıl Müdür Yardımcısı Varken Başka Okuldan Bir Öğretmenin Görevlendirilemeyeceği hakkındaki Konya 1.İdare Mahkemesinin K?2004/647 karar ve E?2004/57 esas nolu kararı için tıklayınız.

Okuldaki bir öğretmenin aynı okula müdür vekili olarak görevlendirilmesinden sonra iptal edilerek yerine Başka bir Okuldan Bir Öğretmenin müdür vekili olarak Görevlendirilemeyeceği hakkındaki İstanbul 4.İdare Mahkemesinin K?2007/655 karar ve E?2004/871 esas nolu kararı için tıklayınız.

Teftiş Kurulu Başkanlığı Başkanlığının internet sitesinde de bu konuda çeşitli yargı kararları bulunmaktadır.

Şu an görevlendirmeler konusunda Sayın Personel Genel Müdürü Necmettin YALÇIN'ın imzaladığı 11 Eylül 2008 tarihli yazısının 5.maddesindeki ?5-Öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına ücretli Öğretmen görevlendirilmesi ile yöneticiliği boş bulunan okullara aynı okul öğretmenlerinden yapılacak görevlendirmelere ilişkin iş ve işlemler? açıklamalar haricinde bir mevzuat bulunmamaktadır.

Ama görevlendirmelerin genellikle okul dışından yapıldığı herkes tarafından bilinmektedir.

Dolayısıyla Sayın Personel Genel Müdürü Necmettin YALÇIN'ın 11 Eylül 2008 tarihli yazısına sahip çıkarak okul dışından yapılan görevlendirmelerin iptal edilmesi hususunda yeni bir genelge yayımlanması için girişimde bulunmasını beklemekteyiz. Eğitim öğretimin sona erdiği şu günlerde yapılacak bu işlem eğitim öğretimin olumsuz etkilenmesini önleyecek, yazın okul içinden yapılacak yeni görevlendirmelerle yeni eğitim öğretim yılına hazırlık yapabilecektir.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
37 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:13 - İletişim Başkanı Altun'dan medyaya 'Emine Bulut' çağrısı17:07 - Öğretmen çift otizme dikkat çekmek için pedal çeviriyor16:59 - Hazine taşınmazlarının kiralanmasında yeni düzenleme16:54 - 'Belediye bandosunun zigetvar seferi' tartışması16:48 - Temel atma töreni: Beton yerine fidan dikildi16:45 - Trakya Birlik ayçiçeği ön alım fiyatını açıkladı16:37 - MEB'den atanan öğretmenlere ilişkin duyuru16:33 - Ak Partili Çelik: Bu vahşet kültürü sorgulanmalı16:25 - FİSKOBİRLİK fındığı hem peşin hem de 25 kuruş fazlaya alıyor16:22 - Gümüşhane'de 'civciv çıkarma' oyununa soruşturma
16:17 - Bakan Koca'dan 'sağlıkta şiddet' açıklaması16:06 - Doktor alkol komasına girdi, ekipler alarma geçti16:02 - Kılıçdaroğlu'ndan Emine Bulut cinayeti açıklaması15:55 - Aniden gelen sel bir ilçeyi yuttu: 1 ölü, 1 kayıp15:54 - YÖK'ten Rektör Ağırakça açıklaması15:47 - Cami yakınında uyuşturucu satışına artırımlı ceza15:44 - Büyükşehir Konservatuvarına 'korist' alınacak15:42 - Adalet Bakanı Gül'den Emine Bulut cinayeti açıklaması
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam