1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İdare Mahkemesi, uyarı cezası verilen 4/C'linin sözleşmesinin fesih işleminin yürütmesini durdurdu

25 Şubat 2011 00:35
+Aa- Yazdır

4/C'LİNİN SÖZLEŞME FESHİNE YÜRÜTMEYİ DURDURMA

.

Türkiye İstatistik Kurumu Kastamonu Bölge Müdürlüğünde 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre geçici memur olarak çalışan Raif Ulusoy'un sözleşmesi uyarı cezası aldığı gerekçesiyle geçtiğimiz yıl Kasım ayında feshedildi.

HAKSEN Konfederasyonuna bağlı Büro Hak-Sen Kastamonu İl Temsilciliği görevini de sürdüren üyesi adına Büro Hak-Sen tarafından açılan davada Kastamonu İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkeme kararında, kamu hizmetini yürüten memurların yada kamu görevlisi sayılan kimselerin işledikleri fiiller nedeniyle cezalandırılmaları gereken durumlarda bireysel özgürlükler ve insan hakları normları ile çatışmamasına özen gösterilmesi yanında; ölçülülük ilkesinin bir gereği olarak suç ve onun kanunda gösterilen cezası arasındaki hakkaniyette tesis edilmelidir, denildi.

Kararda, disiplin cezası verilmesi idarenin takdirinde olmakla birlikte fiil ile ceza arasında bulunması zorunlu olan ölçülülük ve hakkaniyet ilkelerine aykırı hareket edildiği kanaatine varılmıştır görüşüne yer verildi.

ÇİVİ;?YASALAR 4/C LİYE FARKLI UYGULANIYOR?

HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, mahkeme kararı hakkında yaptığı açıklamada, 4/C li personelin de diğer memurlar gibi 657 sayılı Yasaya tabi olmasına rağmen idarenin keyfi uygulamalarına maruz kaldığını belirterek, uyarma cezasının işten çıkarılma nedeni olamayacağının mahkeme kararıyla belirlendiğini söyledi.

TÜİK'te bu tür keyfi ve hukuk dışı uygulamaların sıklıkla yapıldığını vurgulayan Çivi, sendika olarak her türlü hukuk dışı uygulamaya karşı mücadele ettiklerini hatırlattı.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:44 - Mart ayında Türkiye'den en çok konut alanlar18:19 - Aracıyla drift yapan sürücüye 13 bin 575 lira ceza17:53 - Akıncı dizisindeki harita detayı, Azerbaycan halkını kızdırdı17:48 - İçişleri Bakanlığı: Denetimlerde 3.787 kişiye ceza yazıldı17:42 - Erdoğan duyurmuştu! İşte 'emekli ikramiyeleri' için 3 formül17:32 - İftar öncesi bilinçsiz alışveriş gıda israfını artırıyor
17:24 - Havalar ısınınca meralar şenlendi17:22 - Öğretmenler atıl sentetik çimden öğrencileri için saha yaptı17:21 - Kibar Feyzo filmindeki konak sinema müzesi oluyor17:15 - Bakan Soylu'dan bayrağı öpen çocuklara sürpriz17:13 - Ölüm, askeri ve babasını aynı gün yakaladı17:11 - Esrarengiz kazanın ardından öldüresiye dövüldü
17:07 - Tunceli'de teröristlerin kullandığı 8 sığınak imha edildi17:05 - Marangozun pandemi sığınağı17:03 - 'Hastalananların aşılanması varyantlara karşı koruyucu olacaktır'16:52 - Usta oyuncu Erol Demiröz hayatını kaybetti16:26 - 5 aydır aranan 16 yaşındaki kız çocuğu bulundu
16:03 - Sosyal medyada satılan gıda ürünleri büyük risk taşıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Erkan Oğur'un, İbrahim Kalın'a önce eşlik edip sonra da 'İçimin bir köşesi cız etmişti' demesi hakkında ne düşünüyor sunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam