1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sınıf öğretmeni norm kadroları nasıl belirlenir?

22 Haziran 2014 23:53
+Aa- Yazdır
Sınıf öğretmeni norm kadroları nasıl belirlenir?

Aşağıdaki dosyayı 2013 yılında hazırlamıştık. 2014 yılında Norm Kadrolara İlişkin Yönetmeliğin değişmesi dolaysıyla güncelleştirerek yeniden yayımlıyoruz. Haberimize yapılan eski tarihli yorumları dikkate almayınız.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul ve kurumların Sınıf Öğretmeni Norm Kadrolarının belirlenmesinde; 18.06.2014 Tarihli ve 29034 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin "Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu" başlıklı 16. maddesi hükümleri dikkate alınmaktadır.

Bu madde hükümlerine göre;

İlkokullarda Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu Nasıl Belirlenir?

İlkokullarda Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu, 18.06.2014 Tarihli ve 29034 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin "Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu" başlıklı 16. maddesi 1. fıkrasındaki;

"(1) İlkokullarda, öğrenci sayısı 10'dan az olmamak şartıyla açılan her şube için 1 sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir." hükümlerine göre belirlenmektedir.

Bu hükümlere göre; en az 10 öğrenci olmak koşuluyla her sınıf ve şube için bir sınıf öğretmeni norm kadrosu verilmektedir.

Burada önemli olan fiziki olarak sınıfın var olması şartıdır. Fiziki olarak herhangi bir sınıf yoksa öğretmen norm kadrosu da verilemez. Örneğin sınıf şartlarına uygun iki sınıfınız var ve 20 öğrenciniz bulunuyorsa 2 sınıf öğretmeni norm kadronuz vardır. Burada fiziki olarak 2 sınıfınız ve 20 öğrenci varsa bir sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir diye iddia edilemez. Madde metni açıkça "öğrenci sayısı 10'dan az olmamak şartıyla açılan her şube için 1 sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir." demektedir. Yok, eğer fiziki olarak bir sınıfınız ve 20 öğrenciniz var ise o zaman sınıf öğretmeni norm kadronuz 1 öğretmendir.

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan bir derslikli ilkokullarda Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu Nasıl Belirlenir?

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan bir derslikli ilkokullarda Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu, Norm Kadrolara İlişkin Yönetmeliğin "Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu" başlıklı 16. maddesi 2. fıkrasındaki;

(2) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan bir derslikli ilkokullarda öğrenci sayısı;

a) 10-21 'e kadar 1,

b) 21 ve daha fazlası için 2,

sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir." hükümlerine göre belirlenmektedir.

Bu 2. fıkrada belirtilen şartlar birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan bir derslikli ilkokullar için geçerli olup buradaki şartlar normal ilkokullar için uygulanamaz.

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan iki ve daha fazla derslikli ilkokullarda Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu Nasıl Belirlenir?

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan iki ve daha fazla derslikli ilkokullarda Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu, Norm Kadrolara İlişkin Yönetmeliğin "Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu" başlıklı 16. maddesi 2. fıkrasındaki;

(3) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan iki ve daha fazla derslikli ilkokullarda öğrenci sayısı;

a) 10-21'e kadar 1,

b) 21-41'e kadar 2,

c) 41 ve daha fazlası için 3,

sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir." hükümlerine göre belirlenmektedir.

Bu 3. fıkrada belirtilen şartlar birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan iki ve daha fazla derslikli ilkokullar için geçerli olup buradaki şartlar normal ilkokullar için uygulanamaz.

Hastanelerde eğitim gören öğrenciler için Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu Nasıl Belirlenir?

Hastanelerde eğitim gören öğrenciler için Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu, Norm Kadrolara İlişkin Yönetmeliğin "Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu" başlıklı 16. maddesi 4. fıkrasındaki;

(4) Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde veya üniversite hastanelerinde yatarak tedavi gören öğrencilerin eğitimi için, uygun görülen ilkokullara ayrıca 2 sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir." hükümlerine göre belirlenmektedir.

Bu hükümlere göre uygun görülen bir ilkokula Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde veya üniversite hastanelerinde yatarak tedavi gören öğrencilerin eğitimi için 2 sınıf öğretmeni norm kadrosu verilecektir.

Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerindeki yatarak tedavi gören öğrencilerin eğitimi için uygun görülen ilkokullara Bakanlıkça norm verilecektir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:38 - Balıkesir İl Sağlık Müdürü, Bursa'ya atandı19:31 - 'Türk modeli' yap-işlet-devret uygulama sistemi yapıyoruz'19:27 - Türkiye, ülke uzantılı alan adı kullanımında dünya lideri19:20 - Ünlü radyocuyu bıçaklayan kadına ceza verilmedi19:17 - 15 yaşındaki kıza cinsel istismar sanığına 23 yıl hapis19:13 - TPAO, sondaj çalışmalarının görüntülerini paylaştı
19:01 - Erdoğan: Ortaokul 5 ve lise 9'larda yüz yüze eğitime başlıyoruz18:58 - Evden üretip internetten satanlara 220 bin TL sınırı geliyor18:54 - Dünya evine değil, cezaevine girdi18:49 - Memleketine gelemediği için değiştiremediği bayrak Kaymakamlıkça yenilendi18:37 - Ekonomistler, MB'den beklentinin üzerinde faiz artırımı bekliyor18:35 - Sultangazi'de kaybolan çocuğu öğretmen çift buldu
18:25 - Borsa 8,5 ayın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi18:15 - Açık cezaevindekilerin koronavirüs izinleri uzatılacak18:11 - 'Selam Tevhid'de kumpas' davasında savcı 73 sanığa müebbet istedi17:59 - Türk Kızılay personeli Yemen'de silahlı saldırıda yaralandı17:50 - Trafik denetimlerinde 'uyuşturucu kiti' dönemi
17:47 - MKE Ankaragücü'nde 4 futbolcunun testi pozitif çıktı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam