İşsizlik artık tek hanede

Türkiye İstatistik Enstitüsü'nün (TÜİK) Şubat ayında yüzde 10,9 olarak açıklığı işsizlik oranının Marttan itibaren ekonomide başlayan canlanma ile 9,8'lere gerilediği görülüyor.

Kaynak : Yeni Şafak
Haber Giriş : 09 Haziran 2016 08:00, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
İşsizlik artık tek hanede

TOBB-ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) "Haziran 2016 Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri" çalışmasını tamamladı. Çalışmaya göre Mart dönemi işsizlik oranının 1,1 puan azalarak yüzde 9,8, tarım dışı işsizlik oranının ise 0,8 puan azalarak yüzde 11,9 seviyesine inmesi bekleniyor. Benzer şekilde, mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının da 0,2 puan azalarak yüzde 11,7 seviyesini göreceği tahmin ediliyor. Bunun yanında, söz konusu dönemde istihdam oranının da 0,6 puan artarak %45,9'a çıktı.

EKONOMİDEKİ CANLANMA ETKİLİ

SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan, işsizlikteki düşüş eğiliminin ekonomideki canlanmayla beraber keskinleşeceğini belirterek, şöyle dedi: "Martta ihracat, Şubata göre %3 artarken, yatırım (sermaye) malları (taşımacılık hariç) ithalatı %23, hammadde ithalatı ise %11 oranında arttı. Tüm bu göstergeler ekonomide bir canlanma olduğuna ve Martta da bunun işsizlik verilerine belirgin şekilde olumlu yansıyacağına işaret ediyor."

Cahit Saraçoğlu

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber