Sağlık Bakanlığı Müsteşarı: Yeni vizyon 'kalite' olacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, "Türkiye'de yeni dönemde, özellikle sağlık hizmetlerinde bazı noktalarda stabil seyrettiğimiz alanların güçlü bir şekilde yeniden bir vizyon içerisinde kalkınmasını, yükselmesini hep birlikte sağlayacağız." dedi.

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 24 Şubat 2017 17:04, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı: Yeni vizyon 'kalite' olacak

Gümüş, Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü Açılış ve Tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, sağlıkta dönüşümün bir çok alanda Türkiye'de önemli bir değişime sebep olduğunu belirterek Türkiye'nin her ilçesi ve köyüne kadar sağlık hizmeti planlamasında, vatandaşlara erişim ve hizmet alımının çok daha kolay hale geldiğini söyledi.

Son 14 yıllık süreçte çok önemli kazanımlar elde edildiğini dile getiren Gümüş, "Tıp alanı her gün gelişiyor, buna bağlı olarak ihtiyaçlar da değişiyor. Sağlıkta dönüşümün ikinci fazını çalışıyoruz. Elde etmiş verileri değerlendirerek daha üst versiyona geçmemiz lazım. Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi süper ligden şampiyonlar ligine çıkmamız lazım." dedi.

Sağlık Bakanlığının 900'e yakın hastanesi ve 550 bin civarında çalışanı ile hizmet verdiğini aktaran Gümüş, ikinci fazda hastanelerin hizmet modellerinin geliştirilmesi, verimlilik ve kalite akreditasyonlarının sağlanması, aile hekimliği sisteminin güçlendirilmesi gibi konuların değerlendirilmesinin yapıldığını söyledi.

- Yeni vizyon "kalite" olacak

2015'te iki önemli kazanımın olduğunu anlatan Gümüş, bunlardan birisinin Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB), diğerinin ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi olduğunu ifade etti.

Gümüş, TÜSEB bünyesindeki Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsünün sağlığın geleceğini bilimsel çalışmalarla planlayıp ortaya koyacağını ifade ederek şunları söyledi:

"Hastanelerimizde kalite ekiplerimiz var, koordinasyonlar var. Hastanenin daha iyi hizmet vermesi konusunda gece gündüz çalışıyorlar. Hastanelerimiz değil içindeki insanları da hizmet verenlere de bakmamız lazım. Bir hekim ameliyat yapıyor, yaptığı ameliyatların sonuçları nedir? Yapmış olduğu tedavinin sonuçları nedir? Bunlara da girmemiz gerekiyor. Amacımız, kurumu ya da personeli rencide etmek değil. Daha doğru hizmetleri verecek uluslararası alanda bunları gösterecek çalışmalara imza atmak."

Bakanlığın yeni vizyonunda kalitenin önemli olduğunu belirten Gümüş, şunları kaydetti:

"Negatif anlamda müdahalede bulunmak amacında değiliz. Döner sermaye olabilir başka hususlar var. İmkanlar tanıyalım teşvik edelim. Ülkemizde kaliteli sağlık hizmetinin önünü açalım. Vatandaşlarımız da bilsinler ki kendi illerindeki devlet hastanesinde kaliteli hizmet veriliyor. Belgelerini asalım binalara. O klinikleri de ödüllendirelim. Sağlıkta kaliteyi daha güçlü bir şekilde savunalım. Türkiye'de yeni dönemde, özellikle sağlık hizmetlerinde bazı noktalarda stabil seyrettiğimiz alanların güçlü bir şekilde yeniden bir vizyon içerisinde kalkınmasını, yükselmesini hep birlikte sağlayacağız."

Duygu Yener

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber