Kazakistan Almatı'da, Osmanlı Devleti sergisi

"Belgelerle Osmanlı Devleti ve Orta Asya Hanlıkları Münasebetleri" Sergisi Almatı'da Ziyaretçileriyle Buluştu.

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 19 Kasım 2018 17:31, Son Güncelleme : 19 Kasım 2018 17:35
Kazakistan Almatı'da, Osmanlı Devleti sergisi

Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi-Astana, Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Merkez Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosluğu'nun katkıları ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'na Bağlı Devlet Arşivleri Başkanlığı'nın himayeleriyle, 19 Kasım 2018 tarihinde "Belgelerle Osmanlı Devleti ve Orta Asya Hanlıkları Münasebetleri" konulu serginin açılış töreni düzenlendi. Açılış töreninde, Devlet Merkez Müzesi Müdür Yardımcısı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Almatı Başkonsolosu, Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü ve Yunus Emre Enstitüsü-Astana Müdür Vekili birer konuşma yaptı.

Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Merkez Müzesi Müdür Yardımcısı Kokabayev Beibitkali, ziyaretçilere 'hoş geldiniz' diyerek, serginin düzenlenmesinde emeği geçen kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, serginin önemine dikkat çekti ve Kazakistan'ın öncülü durumundaki Kazak Hanlığı'nın da Osmanlı Devleti ile ilişkiler geliştirdiğini aktardı. Yılmaz, konuşmasında, serginin hazırlanmasında emeği tüm geçen kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini iletti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer de, serginin Anadolu ile Orta Asya arasındaki münasebetlerin geçmişten bugüne kesintisiz olarak sürdüğünü göstermesi açısından büyük önem taşıdığını anlattı. Sümer, bu münasebetlerin kesintisiz olarak devam etmesinin, Anadolu ile Orta Asya'nın 'ortak bir kültür havzası' niteliğini korumasına yardım ettiğini vurguladı.

Yunus Emre Enstitüsü Astana Müdür Vekili Almagül Issina da, serginin içeriğine değindi ve örnek olarak bir resmi yazışmayı özet olarak okudu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in "Ruhani Cangıru" (Manevi Canlanma) programı kapsamında; Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Merkez Müzesi'nde açılan sergide Osmanlı Devleti ile Orta Asya Hanlıkları arasındaki ilişkileri sergileyen 40 resmi belge sunulmuştur. Bütün belgeler Türkiye Cumhuriyeti devlet arşivlerinden alınmıştır. Sergiye konulan belgelerin arasında Kazak Hanı Muhammed Gaib Han ile Osmanlı Sultanı'nın 1713 yılındaki mektupları gibi tarihi belgeler de yer almıştır.

Özellikle, Kazak Hanı Gaib Muhammed'e gönderilmiş olan Sultan mektubunun kopyası (21 Ağustos 1713 tarihli), Kazak Hanı Gaib Muhammed'in Sultan'a göndermiş olduğu on ayrı hediyenin kayda alınmış defterinin kopyası (21 Ağustos 1713), M. Lessar'ın Orta Asya seyahati hakkında "Central Asia No. 1" adlı raporunun tanıtımı (1883), Türkistan bölgesinin Berlin'de basılmış haritası (1862) gibi önemli evraklar Kazak halkının incelemesine sunulmuştur. Bunların dışında Buhara, Hive ve Kokand Hanlıkları ile Osmanlı Devleti ilişkilerini gösteren mektuplar, belgeler ve haritalar sergilenecektir.

"Belgelerle Osmanlı Devleti ve Orta Asya Hanlıkları Münasebetleri" sergisi 19-29 Kasım tarihleri arasında, Almatı'da bulunan Kazakistan Merkez Müzesi'nde ziyaret edilebilir.

Bu Habere Tepkiniz


Sonraki Haber