1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Dinçer görevini Nabi Avcı'ya devretti

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer görevini Nabi Avcı’ya devretti.
25 Ocak 2013 14:22
+Aa- Yazdır
Dinçer görevini Nabi Avcı'ya devretti

Ömer Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı görevini, düzenlenen törenle Nabi Avcı'ya devretti. Yeni göreve başlayan Milli Eğitim Bakanı Avcı, ilk mesajını karnelerini alan öğrencilere verdi.

Nabi Avcı'yı, Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki makamına girişinde, Ömer Dinçer karşıladı. Bakan Avcı, Ömer Dinçer'in ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, bugün öğrencilerin karne aldığını hatırlattı.

Bakan Avcı, karne alan öğrenciler ve yarıyılı tamamlayan öğretmenlere yönelik, ''Onları tebrik ediyorum, iyi bir tatil diliyorum. Karnelerde kendi emeklerini, gayretlerini, heyecanlarını, başarılarının ifadesini gören öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Onlara da hayırlı sömestir tatili diliyorum'' ifadelerini kullandı.


*Dinçer, neden değişti?

*Dinçer, üsluptan dolayı kaybetti

*Kabine değişikliği Resmi Gazetede


Milli Eğitim Bakanlığı'nda düzenlenen törenle görevi devralan Bakan Nabi Avcı, başlatılan hayırlı hizmetleri tamamlamak ve yenilerine yol açmak istediklerini belirterek, ''İnşallah sizin gibi biz de bizden sonrakilere aynı iyi duygularla bu görevi devredebileceğimiz bir çalışma ortamı sağlamayı diliyorum'' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda düzenlenen törenle Ömer Dinçer, görevini Nabi Avcı'ya devretti. Bakanlık makamında düzenlenen törende Bakan Avcı konuşmasına eski Bakan Ömer Dinçer'e teşekkür ederek başladı.

Uzun bir konuşmanın yerine kısa bir teşekkür konuşması yapmak istediğini belirten Avcı, ''Biz Eskişehir'de böyle bir gelenek başlattık, 'Az laf çok iş' diye'' ifadelerini kullandı.

Teşekkür edeceği çok kişi ve kurum olmasından bunları özetlemeyi tercih ettiğini dile getiren Avcı, şunları söyledi:

''Bize ve bizden önceki nesile doğunun ve batının prensiplerini, büyüklerini tanıtan Hasan Ali Yücel'e, Anadolu'nun kadim değerlerini milli eğitimin ruhuna işleyen rahmetli Tevfik İleri'ye, Eskişehirli ilk Milli Eğitim Bakanı sevgili hocamız Orhan Oğuz'a, bir süre danışmanlığını da yaptığım sevgili Hasan Celal Güzel'e ve AK Parti döneminde bu sorumluluğu üstlenen tüm bakan arkadaşlarımıza Erkan Mumcu'ya, Hüseyin Çelik'e, Nimet Baş'a ve son olarak Sayın Prof. Dr. Ömer Dinçer'e, bugüne kadar bu bakanlığı böyle başarılı hizmetlerle buraya kadar getirdikleri için çok teşekkür ediyorum. Özellikle Sayın Bakanım size çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bize dirayetli yönetiminizle çok kısa sürede üzerine yeni değerler inşa edebileceğimiz bir bakanlık devrediyorsunuz. Bunun için ekibinizle, tüm eğitim öğretim camiasıyla, öğretmenlerimizle, idarecilerimizle nasıl geceli gündüzlü çalıştığınızı, onlara nasıl bir çalışma heyecanı aşıladığınızı ve bunun verimlerini de nasıl almakta olduğumuzun yakından şahidim.''

Bundan sonra da milli eğitimle, sorunlarıyla ilgili başları her sıkıştığında Dinçer'in desteğini alacaklarını, birikimlerinden yararlanacaklarını bildiğini kaydeden Avcı, bunun için Ömer Dinçer'e teşekkür etti.

Bakan Avcı, bir dönem müşavir olarak çalıştığı bakanlıkta eskiden tanıdığı bazı arkadaşlarını yeniden görmekten duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Ömer Dinçer'e ithafen ''Destek ve katkılarınızla başlattığınız hayırlı hizmetleri tamamlamak için, yenilerine yol açmak için ve inşallah sizin gibi biz de bizden sonrakilere aynı iyi duygularla bu görevi devredebileceğimiz bir çalışma ortamı sağlamayı diliyorum. Bunun için de tüm kamuoyumuzun, ilgili meslek kuruluşlarımızın, eğitim camiamızın desteğine ihtiyacımız var, onların desteğini bekliyoruz'' dedi.

''Son bir teşekkürü unutmadan onu da yapayım, hala siyasetçi olamadığımızın bir kanıtı gibi şimdi bu'' diyen Avcı, bu görevi kendisine uygun gören Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da teşekkür etti.

-Ömer Dinçer -

Görevini devreden Ömer Dinçer de Avcı'yı yeni görevinden dolayı kutladı ve başarı diledi. Avcı'nın uzun yıllardır dostu ve arkadaşı olduğunu belirten Dinçer, görevi Avcı'ya devretmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

Dinçer, ''Göreve başlarken nasıl bir gurur olmuşsa görevi devrederken de aynı gururu taşıdığımı ifade etmek istiyorum'' diye konuştu.

Kendisine güvenerek, Milli Eğitim Bakanlığı gibi önemli sorumlulukları vermediği için Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra mesai arkadaşlarına da teşekkür eden Dinçer, şunları kaydetti:

''4+4+4 sisteminin yerleştirilmesi konusunda inanılmaz bir çaba sarf ettiler. Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı hakkındaki bütün yargıları alt üst edecek bir çabayla ve başarıyla işlerini yerine getirdiler. İl teşkilatlarındaki yöneticilerimize ve tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Yaptığımız her şey bir anlam üzerineydi. Biz Milli Eğitim Bakanlığı'nda 1940'lı, 1950'li yıllardan bugüne gelmiş ve artık tüm dünyanın terk ettiği bir yönetim zihniyetini, bir eğitim yaklaşım tarzını değiştirmeye çalıştık. Daha demokratik, daha esnek bir eğitim sistemi kurgulamaya çalıştık. Çocuklarımızın farklılığı üzerine, toplumun farklı kesimlerinin ihtiyaç ve beklentileri üzerine bir yapı için çalıştık, çabaladık. Tüm bunları da yaparken esas odağında çocuklarımızın daha iyi eğitim alması gerekliliği. Eğer çocukların daha iyi eğitim alması için gerekirse öğretmenler üzerinde, gerekirse yöneticiler üzerinde fedakarlıklar yapmak gerekiyorsa, o fedakarlıkları çekinmeden yapmak için çaba sarf ettik. Tabii bunlar mevcut statükonun değişimiyle alakalı konular her zaman risklidir. Bunun üzerinden rahatsızlık duyan arkadaşlar olmuş olabilir ama esas gözetmemiz gerekenin çocuklarımızın küresel düzeyde başarılı olabilecekleri bir eğitim almalarıydı ve yine esas olanın eğitimin niteliğinin geliştirilmesiydi.''

-Alkışlarla uğurlandı-

Ellerinden geldiğince bunları yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Bakan Dinçer, bundan sonra da bu çabaların devam edeceğine yönelik inancını dile getirdi. Dinçer, ''gönül rahatlığıyla'' görevini devrettiğini de kaydetti.

Konuşmaların ardından halef ve selef iki bakan karşılıklı çiçek verdi.

Törenin ardından Ömer Dinçer alkışlarla Bakanlık binasından ayrıldı. Dinçer'i uğurlayan bakanlığın bazı çalışanları gözyaşlarına hakim olamadı.

Milli eğitim Bakanı Avcı, Dinçer'i aracına kadar uğurladı.

video
Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 2
42 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:31 - Ülke genelinde 111 yangın kontrol altına alındı16:26 - Türkiye'nin ikinci büyük millet bahçesinde sona gelindi16:25 - KPSS A grubu GK - GY ve eğitim bilimleri sorularını değerlendiriyoruz16:11 - Manavgat'ta can kaybı 7'ye yükseldi!16:09 - Biontech ve Moderna, Avrupa Birliği için aşı fiyatlarını artırdı16:04 - Kamu personelinin orman yangını çıkarmaya çalıştığı iddiası
16:02 - KPSS'ye giren kişide Delta varyantı tespit edildi15:58 - İBB ve uzmanlar arasında sivrisinek ilaçlama tartışması15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine araç ve personel desteği15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı15:42 - İzmir'de kışlaya yönelik 'sabotaj girişimi' iddiası
15:34 - Dr. Toker: Vefat eden kişilerin yüzde 93'ü hiç aşılanmamış15:30 - Meslek liselerinden ekonomiye 6 ayda 210 milyon TL katkı15:29 - Ankara'da kaybolan 5 yaşındaki Nisanur, 7 saat sonra bulundu15:27 - 3. doz aşıda BionTech ya da Sinovac tercihi fark eder mi?15:26 - Batman'da polis karakoluna el yapımı patlayıcı atıldı
15:25 - Eşi memur olanlar bu sonuçları bekliyor. Havuz tayinleri ne zaman açıklanacak?
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam