1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Norm kadroda bölge normu nasıl hesaplanır?

23 Haziran 2014 00:01
+Aa- Yazdır
Norm kadroda bölge normu nasıl hesaplanır?

Bölge normu, 18.06.2014 Tarihli ve 29034 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin "Genel Bilgi ve Meslek Dersleri Öğretmeni Norm Kadrosu" başlıklı 18. maddesi 2. fıkrasındaki hükümlerine göre belirlenmektedir.

"(Değişik : 17/10/2016-2016/9488 K.)(2) Yatılı bölge ortaokulları, proje okulları ve özel eğitim kurumları hariç olmak üzere, aynı yerleşim merkezinde bulunan eğitim kurumlarının genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri bakımından alanlar itibarıyla öğretmen norm kadrolarının belirlenmesinde, o yerleşim merkezindeki (birden fazla eğitim bölgesi oluşturulmuşsa her bir eğitim bölgesindeki) eğitim kurumlarının aynı alanlardaki haftalık ders yükü toplamı dikkate alınır. Belirlenen norm kadroların eğitim kurumları itibarıyla dağıtımı, toplama dahil edilen her bir eğitim kurumuna o alandaki ders yükü en fazla olandan başlanarak her 21 saate bir genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu verilecek şekilde yapılır. Bu şekilde yapılacak dağıtımda artan norm kadro, öncelikle o alanda norm kadro verilmemiş olan eğitim kurumuna olmak üzere, 6 saatten az olmamak şartıyla artan ders yükü en fazla olan eğitim kurumuna verilir."

Aynı durum Atölye ve Laboratuvar Dersleri Öğretmeni norm kadrosu içinde geçerlidir. Norm Kadrolara İlişkin Yönetmeliğin " Atölye ve laboratuvar öğretmeni norm kadrosu" başlıklı 19. maddesi 2. fıkrasındaki hükümlerine göre belirlenmektedir.

"(Değişik : 17/10/2016-2016/9488 K.)(2) Özel eğitim kurumları ile proje okulları hariç olmak üzere, aynı yerleşim merkezinde bulunan eğitim kurumlarının atölye ve laboratuvar öğretmenleri bakımından alanlar itibarıyla öğretmen norm kadrolarının belirlenmesinde, o yerleşim merkezindeki (birden fazla eğitim bölgesi oluşturulmuşsa her bir eğitim bölgesindeki) eğitim kurumlarının aynı alanlardaki haftalık ders yükü toplamı dikkate alınır. Belirlenen norm kadroların eğitim kurumları itibarıyla dağıtımı, toplama dahil edilen her bir eğitim kurumuna o alandaki ders yükü en fazla olandan başlanarak her 40 saate bir atölye ve laboratuvar dersleri öğretmeni norm kadrosu verilecek şekilde yapılır. Bu şekilde yapılacak dağıtımda artan norm kadro, öncelikle o alanda norm kadro verilmemiş olan eğitim kurumuna olmak üzere, 15 saatten az olmamak şartıyla artan ders yükü en fazla olan eğitim kurumuna verilir."

Bu hükümlere göre;

1- Yatılı bölge ortaokulları, proje okulları ve özel eğitim kurumlarının ders yükleri bölge normundan bağımsız olarak belirlenmektedir. Bu tür Okullara bölge normu verilmez.

2- Aynı yerleşim merkezinde bulunan eğitim kurumlarının Genel Bilgi ve Meslek Dersleri Öğretmenleri ve Atölye ve Laboratuvar Dersleri Öğretmeni bakımından alanlar itibarıyla öğretmen norm kadroları, o yerleşim merkezindeki (birden fazla eğitim bölgesi oluşturulmuşsa her bir eğitim bölgesindeki) eğitim kurumlarının aynı alanlardaki haftalık ders yükü toplamı dikkate alınarak belirlenmektedir.

3- Genel Bilgi ve Meslek Dersleri Öğretmenleri için belirlenen norm kadroların eğitim kurumları itibarıyla dağıtımı, toplama dahil edilen her bir eğitim kurumuna o alandaki ders yükü en fazla olandan başlanarak her 21 saate bir norm kadro verilecek şekilde yapılmaktadır.

4- Atölye ve Laboratuvar Dersleri Öğretmenleri için belirlenen norm kadroların eğitim kurumları itibarıyla dağıtımı, toplama dahil edilen her bir eğitim kurumuna o alandaki ders yükü en fazla olandan başlanarak her 40 saate bir norm kadro verilecek şekilde yapılmaktadır.

5- Genel Bilgi ve Meslek Dersleri Öğretmenleri için yapılacak dağıtımda artan norm kadro, o alanda norm kadro verilmemiş olan eğitim kurumuna olmak üzere bakiye ders yükü 6 saatten az olmamak şartıyla ders yükü en fazla olan eğitim kurumuna verilir.

6- Genel Bilgi ve Meslek Dersleri Öğretmenleri için 42 saatin üzerindeki artık derslere bundan böyle sadece bölge normundan norm gelecektir. Genel Bilgi ve Meslek Dersleri Öğretmenleri norm kadrosu belirlenirken örneğin hesaplama sonrasında 42 saatin üzerindeki, artan ders yükünün en az 15 saat olması halinde ilave olarak 1 Genel Bilgi ve Meslek Dersleri Öğretmeni norm kadrosu daha verilmektedir.

7- Atölye ve Laboratuvar Dersleri Öğretmenleri için 200 saatin üzerindeki artık derslere bundan böyle sadece bölge normundan norm gelecektir.Atölye ve Laboratuvar Dersleri Öğretmeni norm kadrosu belirlenirken örneğin hesaplama sonrasında artan ders yükünün en az 20 saat olması halinde ilave olarak 1 atölye ve laboratuvar öğretmeni norm kadrosu daha verilmektedir.

Bu yönetmelikte yeni olan durum kısaca şudur;

Genel Bilgi ve Meslek Dersleri Öğretmenleri normu, bölge normundan dolayı o yerleşim merkezindeki eğitim kurumlarının aynı alanlardaki haftalık ders yükü toplamı dikkate alınarak belirlenmekte o alandaki ders yükü en fazla olandan başlanarak her 21 saate bir Genel Bilgi ve Meslek Dersleri Öğretmeni norm kadrosu verilecek şekilde yapılmaktadır. Örneğin 42 saatin üzerinde artan ders yükü 15 saatten az ise aynı bölgedeki tüm artık dersler toplanarak 21'er saatlik paketler halinde yeni normlar verilmekte ve artan ders yükü en fazladan başlanarak hangi okula denk geliyorsa bölge normundan norm verilmektedir. Norm kadro modülündeki bilgisayar yazılımı o bölgedeki artık normları toplayarak en çok artık dersi olan okuldan başlayarak normları 21'er saatlik paketler halinde vermektedir.

Atölye ve Laboratuvar Dersleri Öğretmenleri normu, bölge normundan dolayı o yerleşim merkezindeki eğitim kurumlarının aynı alanlardaki haftalık ders yükü toplamı dikkate alınarak belirlenmekte o alandaki ders yükü en fazla olandan başlanarak her 40 saate bir Atölye ve Laboratuvar Dersleri Öğretmeni norm kadrosu verilecek şekilde yapılmaktadır. Örneğin 200 saatin üzerinde artan ders yükü 20 saatten az ise aynı bölgedeki tüm artık dersler toplanarak 40'ar saatlik paketler halinde yeni normlar verilmekte ve artan ders yükü en fazladan başlanarak hangi okula denk geliyorsa bölge normundan norm verilmektedir. Norm kadro modülündeki bilgisayar yazılımı o bölgedeki artık normları toplayarak en çok artık dersi olan okuldan başlayarak normları 40'ar saatlik paketler halinde vermektedir.

Norm Kadro Modülündeki yazılım yanlış mı çalışıyor?

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:16 - Almanya Türk hastaya 90 bin avro tazminat ödenecek19:12 - Isparta'da midibüsle otomobil çarpıştı: 15 yaralı19:00 - Veriler açıklandı... Hasta sayısı yükselmeye devam ediyor18:55 - Bisiklet sürücüsünden geriye çizmeleri kaldı18:41 - Yazıcıoğlu suikastında FETÖ'cü Adil Öksüz izi18:27 - Hastaneye yatırılan her 100 korona hastasından biri felç oluyor
18:19 - ODTÜ'lü Aslı müdürlüğü bıraktı, 'kuşkonmaz' üretimiyle ihracatçı oldu18:08 - Meteoroloji'den bir uyarı daha: Balkanlar'dan soğuk hava geliyor18:05 - Muvazzafların da olduğu 7 kişi FETÖ'den gözaltına alındı17:59 - Diyarbakır'da hemşire koronavirüsten hayatını kaybetti17:53 - Dört ilden yeni karantina haberleri geldi17:51 - Bin kişi sosyal mesafeli zeybek oynadı
17:50 - Erdoğan: En büyük gücümüz bu tarihi mirasımız17:39 - İYİ Partili Ümit Özdağ, Disiplin Kurulu'na sevk edildi17:36 - 'Kaymakamın karıştığı kazaya soruşturma başlatılmadı' iddialarına açıklama17:28 - Validen 'Misafir kabul etmeden çekirdek ailenizle vakit geçirin' uyarısı17:27 - 380 iş müfettişine 'odaları boşaltın' talimatı
17:19 - Koronavirüse yakalanan Başkan hastaneye kaldırıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Amaçtan uzaklaşıldığı için, MEB tarafından, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında yapılan değişiklikleri onaylıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam