1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Meslek lisesi karavanlar için rüzgarı elektriğe çeviren sistem geliştirdi

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretilen prototip, aracın üzerine takılan ve sessiz, titreşimsiz çalışan türbin sayesinde üretilen elektriğin, bataryalara aktarılarak enerjiye ihtiyaç duyulan zamanlarda kullanılması esasına dayanıyor
10 Mayıs 2021 12:00
+Aa- Yazdır
Meslek lisesi karavanlar için rüzgarı elektriğe çeviren sistem geliştirdi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) belirlenen Ar-Ge merkezlerinden biri olan Bursa'daki Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin öğretmenlerinden Burak Ün, araçların seyir halindeyken rüzgar enerjisini elektriğe dönüştüren prototip geliştirdi.

Aracın üzerine takılan türbinle sessiz ve titreşimsiz çalışması sağlanan sistemde, rüzgar enerjisi mekanik enerjiye dönüştürülerek elde edilen elektrik, araçta bulunan bataryalara aktarılıyor.

Okulun araçlarında kullanılan, patent başvurusunda bulunulan "Çe-vrim" adlı sistemle, özellikle karavanların park halinde ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak ve elektrikli araçların şarj istasyonlarına bağımlılığını azaltmak hedefleniyor.

Lisenin Motorlu Araçlar Teknoloji Alanında görevli Burak Ün, AA muhabirine, araçların seyir esnasında doğal oluşturduğu rüzgarın ortaya çıkardığı kinetik enerjiyi elektriğe dönüştürme projesi için öğrencileriyle 2 yıldır çalıştığını söyledi.

Ün, aracın üzerine takılan sistemle rüzgar enerjisini faydalı elektrik enerjisine çevirmeyi başardıklarını vurguladı.

Sistemin detayları hakkında bilgi veren Ün, şöyle devam etti:

"Meteoroloji biliminde 100 kilometrenin üzerindeki hızlar 'kasırga sınırı' olarak kabul ediliyor ve bu da muhteşem bir kinetik enerji demek. Kinetik enerjiyi, helezonik savonius türbinimizi yatay konumlandırarak elektrik enerjisine dönüştürüyoruz. Araçların seyir esnasında rüzgarla kazandığı kinetik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürüyoruz ve bunu depoluyoruz."

- "Elektrikli araçları şarj istasyonlarına yarı bağımsız hale getirmek istiyoruz"

Burak Ün, elektrikli araçların şarj istasyonlarına direkt bağımlı olduğunu anlattı.

"Bu sistemle, elektrik enerjimizi kendimiz üreterek, elektrikli araçları şarj istasyonlarına yarı bağımsız hale getirmek istiyoruz." diyen Ün, en önemli hedeflerinden birinin karavanlar olduğunu dile getirdi.

Sistemi içten yanmalı motorlu araçlara göre tasarladıklarını aktaran Ün, şu bilgileri paylaştı:

"İnsanlar karavanları özgür olmak için alıyorlar. Elektriğe bağımlı oldukları için karavan kamplarında birçok karavanla dip dibe konaklamak zorunda kalıyorlar. Ancak bu sistemle bir yerden bir yere giderken hem elektriğimizi üretip hem de bataryalarımızı dolduruyoruz, elektriğin olmadığı herhangi bir yerde, depoladığımız elektriği kullanabiliyoruz. Ürün henüz prototip, estetik açıdan henüz bir form kazandırmadık. Ses ve titreşimle ilgili testlerimiz devam ediyor. Şu ana kadar 150 kilometre hıza kadar ses ve titreşim olmadığını da tespit ettik."

- "Patent başvurumuzu da yaptık"

Okul müdürü Metin Sezer ise hızla değişen teknoloji ortamında kendilerini yenilemek için çalıştıklarını belirtti.

Temiz enerji konusunda çalışmalara devam ettiklerini bildiren Sezer, "Gelecekte ülkemizde ve dünyamızda enerji problemlerini en aza indirmek amacıyla böyle bir proje geliştirildi. Biz de Otomotiv İhracatçıları Birliğinin desteğiyle bu projeyi hayata geçirmiş olduk." ifadelerini kullandı.

Sezer, projenin aynı zamanda MEB'in Ar-Ge çalışmaları kapsamında takipteki bir çalışma olduğu bilgisini verdi.

Amaçlarının, temiz enerjiye dönük bu faaliyeti farklı araçlarda yaygınlaştırmak olduğunu ifade eden Sezer, "Projemize farklı sektörlerin de ilgisi yoğun. Projeyle ilgili patent başvurumuzu da yaptık." diye konuştu.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:25 - Müsilaj için bilim kurulu oluşturuldu13:16 - Erdoğan: Sosyal medya belediyeciliği, hizmet belediyeciliğinin yerini alamaz13:13 - Borsa günün ilk yarısında yükseldi13:10 - İBB, Fransız Kalkınma Bankası ile 93 milyon avro borç için anlaştı13:07 - İstanbul Havalimanı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılıyor12:57 - Bakan Soylu: Uyuşturucu yakalamalarında son yıllarda tarihi rekorlar kırıyoruz
12:53 - Çeyrek altın 800 TL'nin altına geriledi12:49 - Türkiye'den mutabakata uymayan Yunanistan'a Navtex'li yanıt12:46 - Sağlık çalışanlarının istifa kısıtlaması kalkıyor12:42 - Duygu Delen'in tahliye edilen erkek arkadaşı yeniden tutuklandı12:38 - Bakanlıktan Marmara Denizinin kirlenmesini önlemek için genelge12:34 - 25 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasına başlandı
12:23 - Sitenin güvenlik görevlileri doktoru dövdü! O anlar kamerada12:20 - Magandalar çocuklara silah verip, havaya ateş açtırdı12:12 - Dolar gün ortasında düşüşte12:09 - 'Atlet Cemal' 15 yıldır işine koşarak gidip geliyor12:05 - Uğur Şahin: BioNTech aşısı delta varyantına karşı etkili
12:01 - Jandarmanın seçkin komandoları zorlu görevlere böyle hazırlanıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam