1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü
Anasayfa \ 2004 \ Görevde yükselme taslağı değerlendirmesi

Görevde yükselme taslağı değerlendirmesi

 
31 Mart 2004 00:00
Görevde Yükselme Taslağına İlişkin Değerlendirmeler- 3
Yeni görevde yükselme taslağında görevde yükselme ile gelinecek kadrolara yapılacak atamalar ile unvan değişikliği mahiyetindeki atamalar arasında bir ayrışmaya gidilmektedir. Görevde Yükselme ile atama yapılacak kadrolar, birinci ve ikinci grup olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Birinci ve ikinci grupta sayılan kadrolar için yine eğitim ve bu eğitim sonunda ÖSYM, MEB Ölçme ve Değerlendirme Merkezi ve Anadolu Üniversitesi tarafından yapılacak bir sınav öngörülmektedir.
 
 
31 Mart 2004 00:00
Görevde Yükselme Taslağına İlişkin Değerlendirmeler- 4
Görevde yükselme taslağının en önemli yönü unvan değişiliklerine ilişkin olarak getirdiği yeni düzenlemelerdir. Ancak, bu yeni düzenlemeler ne yazıkki mevcut düzenlemenin gerisindedir. Zira mevcut düzenlemede bir eğitim ve bu eğitim sonunda objektif bir şekilde ÖSYM tarafından yapılan bir sınav var iken, yeni düzenlemede eğitim kaldırılmakta ancak ÖSYM yerine kurumlara unvan değişikliği sınavı yapılabilmesi imkanı tanınmaktadır. Bu halde neler olacağı ise kamu yönetimimizin işleyiş sistemini bilen herkes tarafından bilinebilecek durumdadır.
 
 
31 Mart 2004 00:00
Görevde Yükselme Taslağına İlişkin Değerlendirmeler- 5
Taslağın 33'inci maddesinde diğer personel kanunlarına tabi olanların yönetmelik kapsamındaki kadrolara atanması düzenlenmiş, ancak kanımızca fahiş bir hata yapılmıştır. Zira taslakta sadece 2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanununa tabi personelden öğretim görevlilerinin, taslağın 6 ve 21'inci madesinde öngörülen görevlere atanamayacakları öngörülmektedir. Oysaki madde metninde kullanılması gereken kavramın "öğretim görevlisi" kavramı olmaması gerekmektedir.
 
 
31 Mart 2004 00:00
Görevde Yükselme Taslağına İlişkin Değerlendirmeler- 6
Taslakta, istisnalar ve kapsama alınmalar açısından yenilikler öngörülmektedir. Örneğin, Koruma ve güvenlik teşkilatı ile belediye zabıta ve itfaiye teşkilatı personelinin, bu teşkilatlar içerisinde terfi mahiyetindeki atamaları yönetmelik dışına çıkarılmakta, ancak askeri kurumlarda ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak görev yapanların görevde yükselme ve unvan değişikliği mahiyetindeki atamalarının, çıkarılacak özel yönetmelik hükümlerine göre yapılması istenerek bu kurumlarda çalışan sivil memurlar kapsama alınmaktadır.
 
 
31 Mart 2004 00:00
Görevde Yükselme Taslağına İlişkin Değerlendirmeler- 7
Lisans eğitimi görmüş olup da bir unvan kazanmayanların durumu taslakta ele alınmamıştır. Mevcut yönetmeliğe göre memur olan bir kişinin avukatlık kadrosuna atanabilmesi için görevde yükselme eğitimi alması gerekmektedir. Taslağın 21'inci maddesinde sadece eğitim sonucu unvan alan personelin durumu ele alındığından avukatlık örneğindeki kişilerin kapsam dışına çıkarıldığı sonucu ortaya çıkmaktadır. Ancak kanımızca burada, 3795 sayılı Kanun gereğince sadece teknik bölüm mezunlarının gördükleri eğitim sonucu bir unvan aldığı hususu gözden kaçırılmıştır.
 
 
30 Mart 2004 00:00
Görevde Yükselme Taslağına İlişkin Değerlendirmeler- 1
Bilindiği üzere; şef, amir, şube müdürü gibi görevlere yapılacak atamalar ile unvan değişikliği mahiyetindeki tüm atamalar (örneğin memurun tekniker veya mühendis kadrosuna atanması vb.) 18.4.1999 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan "Devlet Memurlarının Görevde Yükselme Esaslarına Dair Genel Yönetmelik" hükümleri gereğince belirli standartlara bağlanmıştır. Buna göre görev değişikliği isteyen adayların önce görevde yükselme eğitimi alması ve bu eğitim sonunda MEB veya ÖSYM tarafından yapılacak merkezi sınavdan başarılı olması gerekmektedir. Ancak, bahis konusu olan bu yönetmelik Danıştay kararları çerçevesinde değiştirilmektedir. Memurlar.net olarak DPB tarafından hazırlanmasına rağmen YÖK'ün internet sitesinde yayımlanan bu yönetmelik hakkında bazı değerlendirmelerde bulunmanın yararlı olacağını düşünüyoruz.
 
 
30 Mart 2004 00:00
Görevde Yüselme Taslağına İlişkin Değerlendirmeler- 2
Geçmiş dönemlerde bir kısım üst düzey kadrolar, görevde yükselme yönetmeliğini delebilmek amacıyla kullanılmıştır. Örneğin şube müdürlüğü kadrosuna sınavsız atama yapılamadığı için memur önce Daire Başkanlığına atanmakta, çok kısa bir sürede sonra da buradan alınarak sınavsız bir şekilde şube müdürlüğü kadrosuna atanabilmekteydi. Bu uygulamanın önüne geçebilmek için makam tazminatı öngörülen görevler dahil olmak üzere üst düzey kadrolarda ancak bir yıl boyunca çalışanların Yönetmelik hükümlerine tabi olmayacağı yönünde yeni bir düzenleme getirilmektedir.
 
SON HABERLER
22:51 - Fatih Terim: Arda'yı istediğimi yönetime ilettim22:46 - Aşı karşıtlığı nedeniyle 2 bin 666 kişi kızamığa yakalandı22:41 - Esnaf Hastanesi Derneği'ne 'FETÖ'cü kayyum' soruşturması22:36 - Pendik'te köpeği ezen belediye çalışanı işten çıkarıldı22:31 - Galatasaray, Türkiye Kupası'nda çeyrek finalde22:26 - Binali Yıldırım'dan YHT bilet fiyatlarına ilişkin açıklama22:21 - Çıraktı, patron oldu, şimdi ise dünyaya açılacak22:16 - Göz sağlığı için A vitamini tüketin22:11 - Savcılık'tan 'iğne kör etti' iddialarına ilişkin soruşturma22:06 - AK Parti Milletvekili ve eşi trafik kazası geçirdi
22:01 - FETÖ firarisi Arif Erdem ABD'de görüntülendi!21:56 - Çorum'da içme suyu fiyatlarında yüzde 10 indirim21:51 - Prof. Dr. Üşümezsoy: Manisa için tehlike geçmedi21:46 - Dünyanın merak ettiği açıklama geldi: Henüz erken!21:41 - Gripten korunmak için zencefil ve zerdaçal önerisi21:36 - Ahmet Hakan canlı yayında çok kızdı: Bağlamayın bu adamı21:32 - Kredi kartları restoranlarda bahşiş kültürünü bitiriyor21:28 - Greyderin kabininde sıkışan muhtar hayatını kaybetti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam