1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Destek eğitim odasındaki görev, yöneticilerin aylık karşılığı ders saatlerinden sayılır mı?

Okul müdür ve müdür yardımcılarına ek ders ücreti ödemesi yapılabilmesi için aylık karşılığı olan 6 ders saatinin tamamlanması gerekmektedir. Bu bağlamda destek eğitim odasındaki görev yöneticilerin aylık karşılığı ders saatlerinden sayılır mı?
24 Nisan 2019 09:15
Yazdır
Destek eğitim odasındaki görev, yöneticilerin aylık karşılığı ders saatlerinden sayılır mı?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticilerin okutacakları ders saati sayısı Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar kapsamında belirlenmektedir. Adı geçen kararın 6. maddesinde; "Kapsama dahil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan; müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir." denilmektedir.

Bu bağlamda okul müdür ve müdür yardımcılarına ek ders ücreti ödemesi yapılabilmesi için aylık karşılığı olan 6 ders saatinin tamamlanması gerekmektedir.

Okulda idarecinin görev alabileceği ders saatinin bulunmaması halinde, aylık karşılığı olan ders saatlerinin destek eğitim odasında tamamlanabileceği düşünülmektedir.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin destek eğitim odasında alacakları dersler öğrencilerin haftalık ders çizelgesinde yer alan dersler kapsamında belirlenmektedir. Bu bağlamda okul öncesi öğretmenleri ile rehberlik öğretmenlerinin ilkokul kademesinde okutabileceği ders bulunmadığından bu kademede söz konusu öğretmenlere ders görevi verilemeyeceği değerlendirilmektedir.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Not; yukarıdaki görüş yazısı eski yönetmeliğe göre yazılmıştır yeni yönetmelik hükmü aşağıdadır. Özel Eğilim Hizmetleri Yönetmeliğinin "Destek eğitim odası" başlıklı 25. maddesi; "(1) Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde eğitim veren okullarda tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerini sürdüren öğrenciler için il veya ilçe özel eğitim hizmetleri kurulunun teklifi doğrultusunda il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince destek eğitim odası açılır. Destek eğitim odasında eğitim hizmetlerinin yürütülmesinde aşağıdaki hususlar dikkate alınır:

f) Destek eğitim odasında; öğrencilerin eğitim ihtiyaçları takip ettikleri eğitim programı ve öğrencilerin kayıtlı oldukları kademe esas alınarak özel eğitim öğretmenleri, okul öncesi öğretmenleri, sınıf ve diğer alan öğretmenleri okul yönetiminin teklifi doğrultusunda il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince görevlendirilir.

g) İlkokul ve ortaokullardaki destek eğitim odalarında özel yetenekli öğrencilere eğitim vermek üzere üst kademelerde görev yapan alan öğretmenleri de görevlendirilebilir.

ğ) Okul müdürü ve müdür yardımcıları destek eğitim odalarında görevlendirilmez." hükümlerinde destek eğitim odalarında hangi öğretmenlerin görev alabileceği belirtilmiştir.

Dolayısıyla okul yöneticileri destek eğitim odasında görev alamaz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:32 - Meteorolojiden yarın için sağanak uyarısı13:28 - Fındık toplarken göğsüne yorgun mermi isabet etti13:25 - Mesleki ve teknik Anadolu liselerine 17 milyon avroluk hibe13:20 - Toprak sevgisi kariyerinden vazgeçirdi13:14 - Borsa günün ilk yarısında geriledi13:10 - Tevrat tefsiri operasyonunda 2 kişi tutuklandı13:05 - Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Rusya'ya gidiyor13:02 - Toplu sözleşmede Hakem Kurulu ne yapıyor?12:54 - '50 lira için' çıkan kavgada bıçaklanan genç öldü12:51 - Bir özel okul mağduriyeti de İstanbul Halkalı'dan
12:49 - Erdoğan: Suriye'ye çok yakında kara birliklerimiz girecek12:44 - Mersin Büyükşehir Belediyesi bin lira olan öğrenim yardımını arttırdı12:41 - Oğlu terörden kaçırılan anneyi Vali ziyaret etti12:38 - Çeyrek altın ne kadar?12:35 - Bahşiş almak için çamaşır makinesi ile düğün konvoyunun önünü kesti12:12 - Gün ortası döviz fiyatları12:08 - Akar'dan 5 generalin istifa ettiği iddiasına ilişkin açıklama12:02 - 'Türkiye Doğu Akdeniz'deki haklı davasından asla geri dönmeyecek'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam